Iveco HI-SCR systém: nejefektivnější technologie v normě Euro VI

​​​​Regenerace? Ne, díky

Toto je hlavní téma mediální kampaně Iveca, jímž prezentuje efektivitu své HI-SCR technologie pro další zpracování výfukových plynů. Řešení od Iveca bez recirkulace výfukových plynů (EGR) nabízí mnoho výhod, jako je snížená spotřeba paliva a prodloužení životnosti naftového filtru pevných částic a zvýšení bezpečnosti.

HI-SCR je exkluzivní technologie Iveca, jedinečný kontrolní systém emisí, který nezasahuje do spalovacího procesu, protože pracuje s čerstvým vzduchem namísto recirkulace výfukových plynů (EGR). To znamená, že spalovací teplota je vyšší a procento částic je tak malé, že aktivní filtr pevných částic není třeba.

Nové Eurocargo je jediné vozidlo, které využívá tuto inovativní technologii v řadě středně těžkých nákladních vozidel. Žádné Eurocargo poháněné motorem Iveco Tector 5 nebo Tector 7 podle normy Euro VI nemá recirkulaci výfukových plynů. Naopak spalovací proces je optimalizován pro co nejefektivnější výkon.
Toto čisté spalování má pozitivní efekt nejen na spotřebu paliva, ale minimalizuje i tvorbu sazí, přičemž se díky inovativní technologii čištění výfukových plynů selektivní katalytickou redukcí (SCR) snižuje tvorba emisí (NOx), takže systém následného zpracování spalin dosahuje účinnosti až úctyhodných 97 % (Hi-SCR).

Výhody této technologie jsou nesčetné, na prvním místě je to bezpečnost řidiče: z jeho strany nejsou vyžadovány žádné pravidelné zastávky kvůli regeneraci filtru pevných částic – to navíc přináší markantní benefity pro snižování celkových nákladů na vlastnictví.

DPF je systém, který funguje na principu zachytávání pevných částic; když je filtr zcela zanesen, je nutné ho vyčistit zvýšením teploty výfukových plynů a vstříknutím paliva, aby se spálily saze zachycené sítkem. Vypalování filtru pevných částic může znamenat potenciální riziko pro osoby a předměty v jeho těsné blízkosti.
Systém HI-SCR nového Eurocarga naproti tomu vyžaduje pouze pasivní regeneraci filtru pevných částic, ke které dochází samovolně a pravidelně při nižších teplotách za normálního provozu.

Benefitem pro zákazníky je také vyšší efektivita a nižší spotřeba díky optimalizovanému spalování bez recirkulace výfukových plynů a výjimečné míře účinnosti systému SCR dosahující až 97 %. Není třeba spalovat palivo navíc pro vyčištění filtru a také teplotní zátěž celého sběrného potrubí je nižší.

I to, že systém je kompaktní a stačí pouze jeden namísto dvou, také znamená méně dílů, méně komplikací a nižší váhu motoru, která významně zvýšila užitečnou hmotnost vozidla. Eliminace EGR systému přináší výsledky ve formě vyššího výkonu při využití motorů s nižším zdvihovým objemem než u konkurenčních značek.

Celý systém HI-SCR je umístěn v šasi vozidla tak, aby umožnil maximální variabilitu vozidla, čímž činí Eurocargo ideálním pro téměř všechny typy nástaveb, včetně skříňových, plachtových, chladicích nástaveb, cisteren a mnohých dalších konfigurací.
Takovou variabilitu poskytuje celá modelová řada Iveco Eurocargo, Stralis a Trakker.


Komponenty patentovaného systému HI-SCR

Systém sběrného potrubí výfukových plynů motorů Cursor a Tector Euro VI od Iveca se skládá z oxidačního katalyzátoru (DOC) a pasivního naftového filtru pevných částic (DPF). Za filtrem pevných částic se nachází přístroj na měření množství močoviny, vysoce turbulentní směšovací potrubí a SCR katalyzátor. Poslední katalyzátor v řadě (CUC) se postará o jakékoli zbytky čpavku ve výfukových plynech.

Aby mohlo Iveco zavést tuto inovaci, využilo jedinečných zkušeností společnosti CNH Industrial, lídra v tomto segmentu trhu, který od roku 1996 uvedl na trh pod svými značkami 500 000 onroad i offroad SCR systémů.