Iveco Trakker z silnikiem dwupaliwowym (mieszanka paliwowa etanolu z olejem napedowym) na rynek brazylijski
- Mieszanka paliwowa o proporcjach 40-60% etanolu i oleju Napedowego
- Pierwsze testy wykazały 6% spadek kosztów paliwa
- Zastosowanie silnika spalajacego mieszanke paliwowa etanolu z olejem napedowym jest lepiej dostosowana do potrzeb firm z branży trzciny cukrowej
Iveco Trakker na mieszanke paliwowa składajaca sie z etanolu i oleju napedowego został opracowany w Brazylii przy wsparciu instytucjonalnym UNICA, brazylijskiego stowarzyszenia producentów trzciny cukrowej w ramach programu promowania polityki proekologicznej w branżach cukrowniczej i produkcji etanolu. Iveco rozpoczeła prace na silnikiem dwupaliwowym w 2010 roku przy pomocy technologicznej ze strony inżynierów z FPT Industrial oraz Boscha. Prototyp silnika zostanie przetestowany w czasie żniw 2011 roku przez Raízen, spółke joint venture należaca do Cosan (najwiekszego brazylijskiego producenta trzciny cukrowej) i Shella.
Dotychczas zastosowanie mieszanki etanolu z olejem napedowym w proporcjach obniżyło koszty zużycia paliwa o 6% w czasie pracy na plantacjach trzciny cukrowej. “Nadal jestesmy na poczatku prac rozwojowych i oczywiscie oczekujemy, że uda nam sie zwiekszyc proporcje etanolu w stosunku do oleju napedowego, co spowoduje jeszcze niższe koszty eksploatacji” – mówi Renato Mastrobuono, Dyrektor Iveco ds. Rozwoju Produktów w Ameryce Łacinskiej. Prototyp pojazdu Iveco Trakker z silnikiem dwupaliwowym jest to samochód cieżarowy 6x4, z masa całkowita zestawu pojazdów wynoszaca 63 tony, który może byc użyty do kilku zastosowan na plantacjach trzciny cukrowej takich jak transport cieczy w cysternie przegubowej. W cieżarówce zastosowano silnik Cursor 9, 360Cv, z bezposrednim wtryskiem paliwa. Samochód cieżarowy jest wyposażony w dwa zbiorniki paliwa (jeden zbiornik na olej napedowy, a drugi na etanol).Oprócz tego zastosowano elektroniczne układy sterujace, oddzielny dla każdego typu paliwa, pompe cisnieniowa w układzie etanolu oraz sonde lambda sensor umieszczona w układzie wydechowym. Etanol jest wtryskiwany bezposrednio do przewodu wlotowego rozgałezionego na etapie zasilania. Po jego spreżeniu wtryskiwany jest olej napedowy, aby rozpoczac spalanie. Nie ma potrzeba dodawania jakichkolwiek srodków przeciwstukowych.
“Kolejna zaleta technologii dwupaliwowej jest to że silnik można przestawic na całkowite zasilanie olejem napedowym, co ułatwi sprzedaż pojazdu po okresie eksploatacji na plantacjach trzciny cukrowej” – dodał Mastrobuono.
Iveco
Iveco, spółka należaca do Grupy Fiat Industrial, projektuje, produkuje i sprzedaje szeroka game pojazdów użytkowych we wszystkich segmentach rynku, od pojazdów lekkich poprzez pojazdy srednie, a skonczywszy na pojazdach cieżkich, cieżarówkach terenowych, autobusach do przewozów miejskich i miedzymiastowych oraz autokarach, a także pojazdach do zadan specjalnych takich jak pojazdy pożarnicze, pojazdy do zadan terenowych oraz do celów obronnych i do ochrony ludnosci cywilnej.
Iveco zatrudnia prawie 25.000 pracowników, którzy pracuja w 24 zakładach produkcyjnych w 11 krajach swiata, przy zastosowaniu zaawansowane technologii opracowanych w 6 osrodkach naukowo-badawczych. Oprócz Europy, Spółka prowadzi również działalnosc w Chinach, Rosji, Australii i Ameryce Łacinskiej. Około 5,000 punktów sprzedaży oraz serwisowych w ponad 160 krajach gwarantuje pomoc techniczna, niezależnie pod jaka szerokoscia geograficzna pojazd Iveco jest eksploatowany.
FPT INDUSTRIAL
FPT Industrial jest spółka Fiat Industrial specjalizujaca sie w projektowaniu, produkcji i sprzedaży układów napedowych i skrzyni biegów dla pojazdów cieżarowych szosowych i terenowych, a także dostawczych, a także silników okretowych oraz generatorów mocy. Spółka zatrudnia około 7.800 pracowników na całym swiecie, w 10 zakładach produkcyjnych i 6 osrodkach naukowobadawczych; istnienie sieci dystrybucji składajacej sie z ponad 100 dealerów oraz 1000 stacji serwisowych zapewnia FPT Industrial obecnosc w około 100 krajach. Przy bogatym asortymencie produktów (5 rodzin silników o mocy od 50 KM do 870 KM i skrzyniach biegów z maksymalnym momentem napedowym od 300 do 400 Nm) oraz silnym naciskiem położonym na prace badawczo-rozwojowe, FPT Industrial jest jednym z czołowych swiatowych producentów układów napedowych do zastosowan przemysłowych.