IVECO, FPT Industrial i Nikola Corporation prezentują model Nikola TRE
Zaledwie trzy miesiące po ogłoszeniu nawiązania partnerskiej współpracy firmy IVECO i Nikola przedstawiły makietę pierwszego pojazdu elektrycznego z zasilaniem akumulatorowym (BEV) dla rynków europejskich: Nikola TRE.
Premiera elektrycznego modelu Nikola TRE z zasilaniem akumulatorowym – opartego na rozwiązaniach IVECO S-WAY oraz wiodącej technologii marki Nikola – nastąpi podczas międzynarodowych targów pojazdów użytkowych IAA 2020 w niemieckim Hanowerze. Sprzedaż pojazdu ma rozpocząć się w 2021 r.
Nikola TRE to pierwszy krok w kierunku produkcji pojazdów elektrycznych Nikola z ogniwami paliwowymi, które mają trafić do sprzedaży do 2023 r.
Turyn, 3 grudnia 2019 r.
IVECO, FPT Industrial i Nikola zaprezentowały makietę Nikola TRE, pierwszego pojazdu będącego owocem wspólnego przedsięwzięcia spółek CNH Industrial oraz Nikola, marki pojazdów użytkowych i specjalisty w dziedzinie układów napędowych.
Konstrukcja modelu opiera się na rozwiązaniach pojazdu ciężarowego IVECO S-WAY, którego premiera odbyła się w lipcu ubiegłego roku w Madrycie i który został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez klientów, jak i ekspertów branżowych. Nikola TRE korzysta z technologii zaawansowanych napędów elektrycznych marki Nikola oraz autorskiego systemu informacyjno-rozrywkowego nowej generacji.
Za integrację rozwiązań IVECO S-WAY w konstrukcji modelu marki Nikola odpowiadają firmy Nikola oraz Italdesign. Prace z nią związane trwają w siedzibie Italdesign, w miejscowości Moncalieri (w prowincji Turyn). Integracja konstrukcji jest naturalną konsekwencją współpracy partnerskiej rozpoczętej w 2018 r. – te dwie firmy stworzyły wcześniej pierwszą makietę NIKOLA TRE zaprezentowaną w amerykańskiej miejscowości Scottsdale (w stanie Arizona) podczas imprezy NIKOLA World Event w kwietniu 2019 r.
Gerrit Marks, Prezes ds. pojazdów użytkowych i specjalnych, powiedział: „IVECO S-WAY to wyjątkowy produkt, który ucieleśnia koncepcję IVECO polegającą na ukierunkowaniu na klienta i który odniósł zasłużony sukces na wielu rynkach. To szkielet modelu Nikola TRE wyznaczający początek nowej drogi wiodącej w kierunku zerowej emisji spalin w przewozach ciężarowych. To również platforma umożliwiająca nam wprowadzenie innowacyjnych elementów, które zmienią branżę transportową".
Akumulatorowy Nikola TRE z napędem elektrycznym: transport regionalny o zerowej emisji
Pojazd przedstawiony na targach to makieta ciągnika Nikola TRE 4x2 przeznaczonego do wykonywania regionalnych zadań transportowych – charakteryzuje się on zasięgiem do 400 km i dynamicznymi osiągami porównywalnymi do osiągów modeli z silnikiem wysokoprężnym, a nawet lepszymi.
Pojazd ma być wyposażony w modułowy system akumulatorów o łącznej pojemności do 720 kWh, który można dostosować do rozmaitych zadań transportowych klientów. Elektryczny układ napędowy ma dostarczać 480 kW mocy ciągłej o maksymalnym momencie obrotowym 1800 Nm.
Model Nikola TRE ma być dostępny w wersji z podwoziem 2- i 3-osiowym oraz DMC od 18 do 26 ton na potrzeby miejskich oraz gminnych zadań transportowych.
Autorski system informacyjno-rozrywkowy nowej generacji oraz nawigacja
Model Nikola TRE ma być wyposażony w nowy system informacyjno-rozrywkowy oparty na autorskim systemie operacyjnym marki Nikola, oferującym funkcje informacyjne, rozrywkowe i nawigacyjne, a także elementy sterujące większością funkcji pojazdu. Funkcje systemu obejmują klimatyzację, regulację lusterek, regulację wysokości zawieszenia, system kamer 360 stopni, nawigację, system audio z Bluetooth, kompleksowe regulacje pojazdu oraz administracyjną diagnostykę pojazdu.
Pojazd wykorzystuje technologię Bluetooth o niskim zużyciu energii do uzyskania bezpiecznego połączenia pomiędzy pojazdem a przenośnym urządzeniem klienta, tworząc tym samym prawdziwie bezdotykowe doświadczenie multimedialne. System umożliwia również odblokowanie inteligentnego układu bezkluczykowego w momencie zbliżania się kierowcy do pojazdu. Może nawet dostosować do preferencji kierowcy ustawienia takie jak prześwit i temperatura klimatyzacji.
Droga do dużych pojazdów ciężarowych z napędem elektrycznym opartym na ogniwach paliwowych
Firmy IVECO, FPT Industrial i Nikola przyjęły unikalne w branży podejście modułowe podczas opracowania oferty napędów elektrycznych dla rynku europejskiego. Ogniwo paliwowe marki Nikola ma być punktem wyjścia do zaprojektowania akumulatora elektrycznego. Dzięki temu możliwe stanie się przekształcenie modelu Nikola TRE w pojazd elektryczny z zasilaniem akumulatorowym (BEV). Wprowadzając obie technologie, partnerzy przyjęli perspektywę długoterminową. Ich celem jest zaoferowanie pojazdów elektrycznych z zasilaniem akumulatorowym (BEV) i pojazdów elektrycznych z ogniwami paliwowymi (FCEV) w ciągu najbliższych kilku lat.
Takie podejście umożliwia partnerom zorganizowanie premiery modelu Nikola TRE na targach IAA 2020 i podczas imprezy Nikola World 2020 oraz rozpoczęcie sprzedaży w 2021 r. Same pojazdy elektryczne z ogniwami paliwowymi powinny trafić do pierwszych klientów do 2023 r.
IVECO
IVECO jest marką należącą do grupy CNH Industrial N.V., będącej międzynarodowym liderem w sektorze dóbr kapitałowych, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Nowym Jorku (NYSE: CNHI) oraz na Mercato Telematico Azionario Giełdy Włoskiej (MI: CNHI). IVECO projektuje, produkuje i wprowadza na rynek szeroką gamę pojazdów, w tym: lekkie, średnie i ciężkie auta użytkowe, pojazdy przeznaczone do eksploatacji poza utwardzonymi drogami, a także auta do misji terenowych.
Szeroki asortyment produktów marki obejmuje wszystkie segmenty pojazdów użytkowych. Gamę pojazdów dostawczych reprezentuje IVECO Daily z DMC od 3 do 7,2 tony. IVECO Eurocargo reprezentuje segment pojazdów dystrybucyjnych oraz pod specjalne zastosowania z DMC od 6 do 18 ton. Grupę pojazdów powyżej 18 ton reprezentują: Trakker przeznaczony do zadań budowlanych oraz eksploatacji poza drogami utwardzonymi oraz gama IVECO WAY, w skład której wchodzą IVECO X-WAY dedykowany między innymi do zadań komunalnych i budowlanych na drogach utwardzonych oraz w lekkich warunkach terenowych i S-WAY do zastosowań w transporcie dalekobieżnym.
Pod marką IVECO Astra firma produkuje pojazdy przeznaczone do eksploatacji poza utwardzonymi drogami, wywrotki na podwoziu sztywnym i przegubowym oraz pojazdy specjalistyczne.
IVECO zatrudnia na całym świecie prawie 21 000 pracowników. Firma zarządza zakładami produkcyjnymi w siedmiu krajach w Europie, Azji, Afryce, Oceanii i Ameryce Łacińskiej, gdzie wytwarzane są pojazdy wyposażone w najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie. 4200 salonów sprzedaży i stacji obsługi w ponad 160 krajach gwarantuje wsparcie techniczne niezależnie od tego, w którym miejscu na świecie eksploatowany jest pojazd IVECO.
Więcej informacji o firmie IVECO: www.iveco.com
Więcej informacji o grupie CNH Industrial: www.cnhindustrial.com