Stralis LNG Natural Power
Stralis LNG Natural Power w Amsterdamie
Iveco, spółka z Grupy Fiat Industrial, zaprezentowała na wystawie “Bedrijfsauto 2012”, zorganizowanej w centrum wystawienniczym RAI w Amsterdamie, nowy pojazd Stralis LNG (Liquefied Natural Gas).
Stralis LNG Natural Power zasilany płynnym gazem ziemnym to pojazd doskonale dostosowany do prowadzenia dystrybucji na średnie odległości i dostaw nocnych. Idealnie nadaje się do zadań w ramach dystrybucji regionalnej i krajowej, takich jak np. transport paliwa.
Pojazd przedstawiony na wystawie jest dwuosiowym ciągnikiem z naczepą, wyposażonym w zasilany gazem ziemnym silnik Cursor 8 o mocy znamionowej 330 KM, ręczną skrzynię biegów, montowany fabrycznie zwalniacz hydrauliczny i układ EBS. Pojazd zaprojektowany został do zastosowań w zakresie od 18 do 40 ton.
Obecnie, użytkowanie pojazdów zasilanych gazem ziemnym stanowi nie tylko inwestycję o dużym znaczeniu społecznym, lecz także korzyść ekonomiczną dla operatorów pojazdów. Jedną z głównych korzyści technologii LNG jest gwarancja uzyskania dużo większego zasięgu pojazdów, nawet do 750 km.
Oprócz znaczących korzyści w postaci zmniejszenia szkodliwych emisji, które już gwarantuje technologia CNG (Compressed Natural Gas), technologia LNG umożliwia także zmniejszenie ciężaru pojazdu bez ładunku, co prowadzi do zwiększenia ładowności. W przypadku dystrybucji regionalnej, oszacowano, że możliwe jest uzyskanie oszczędności do 10.000 euro, w porównaniu z tradycyjnym pojazdem napędzanym silnikiem Diesla, na dystansie około 40.000km rocznie. W przypadku wywozu śmieci i surowców wtórnych, oszacowano, że można uzyskać oszczędności do 20.000 euro rocznie.
„Technologia zasilania pojazdu gazem ziemnym stanowi priorytet w działalności Iveco” powiedział Alessandro Mortali, Senior Vice President Heavy Range w firmie Iveco. „Jesteśmy jednym z niewielu przewidujących producentów, którzy rozumieją znaczenie metanu jako źródła alternatywnej energii”.
Przez cały czas od 1995 r., Iveco przywiązuje dużą wagę do napędu gazem ziemnym. Obecnie, firma jest jedynym producentem pojazdów użytkowych i przemysłowych, który oferuje pełny asortyment pojazdów użytkowych zasilanych metanem oraz jest europejskim liderem w badaniach i marketingu tych pojazdów, przy czym liczba pojazdów eksploatowanych w spółkach prywatnych i sektorze publicznym wynosi 11.000.
W pojazdach wykorzystujących technologię CNG, metan jest magazynowany w stanie gazowym w stalowych zbiornikach pod ciśnieniem 200 bar. W pojazdach LNG, płynny gaz ziemny jest przechowywany w stanie ciekłym w temperaturze -125ºC w zbiornikach kriogenicznych i doprowadzany do silnika w stanie gazowym po podgrzaniu w wymienniku ciepła.
Możliwości rynkowe dla tych pojazdów są szczególnie duże w sektorach związanych z transportem żywności, paliwa, w firmach logistycznych i prowadzących nocne dostawy, gdzie zmniejszenie poziomu hałasu jest gwarantowane przez silniki z zapłonem iskrowym. Zmniejszenie poziomu hałasu, w przypadku pojazdów Stralis zasilanych gazem ziemnym, wynosi średnio od 3 do 6 decybeli w porównaniu z pojazdem napędzanym silnikiem Diesla o tej samej mocy znamionowej.
Ostatnio, pojazdy te zostały przetestowane przez ważnych europejskich klientów – wyniki są pozytywne i dowodzą, że potencjalne zastosowania tych pojazdów jest dużo szersze i obejmuje różne zadania dostawcze.
Modele pojazdów LNG będą wkrótce dostępne w wersjach o 2 i 3 osiach sztywnych, przeznaczonych do zadań miejskich i poza miejskich, z 16-biegową ręczną skrzynią biegów i zwalniaczem hydraulicznym. Ewentualnie, pojazdy mogą być oferowane z automatyczną 6-biegową skrzynią biegów z hydraulicznym przemiennikiem momentu obrotowego i zintegrowanym zwalniaczem. Silnik Cursor 8 na gaz ziemny spełnia normy EURO VI w zakresie granicznych wartości emisji, które wejdą w życie w 2014 r.
Pojazdy użytkowe Iveco zasilane gazem ziemnym można już zasilać biometanem, stanowiącym jedno ze źródeł energii odnawialnej o najlepszej renomie w kategoriach zmniejszenia emisji CO2.
Iveco
Iveco – spółka z Grupy Fiat Industrial - projektuje, produkuje i sprzedaje całą gamę pojazdów we wszystkich segmentach rynku, od pojazdów lekkich poprzez pojazdy średnie, a skończywszy na ciężkich pojazdach dostawczych, ciężarówki terenowe, autobusy do przewozów miejskich i międzymiastowych oraz autokary, a także pojazdy do zadań specjalnych takie jak wozy straży pożarnej, pojazdy do zadań terenowych oraz do ochrony ludności cywilnej.
Przy zatrudnieniu około 25.000 pracowników, Iveco produkuje w 11 krajach na całym świecie, przy wykorzystaniu najlepszych możliwych technologii. Oprócz Europy, Spółka prowadzi również działalność w Chinach, Rosji, Australii i Ameryce Łacińskiej. Około 5.000 punktów sprzedaży oraz serwisowych w ponad 160 krajach gwarantuje pomoc techniczną, niezależnie od tego, w którym punkcie świata pojazd Iveco jest eksploatowany.