Na Miedzynarodowych Targach Zeglarstwa i Sportów Wodnych w Genui firma Iveco prezentuje amfibie SeaLand
Podczas 52. edycji Międzynarodowych Targów Żeglarstwa i Sportów Wodnych (International Boat Show) w Genui, które odbywają się w dniach 6–14 października, firma Iveco prezentuje eksperymentalną amfibię SeaLand oraz dwa inne pojazdy specjalne.
Podczas Targów Żeglarstwa i Sportów Wodnych, które każdego roku przyciągają ponad 250 tys. zwiedzających — od specjalistów z branży po miłośników sportów wodnych — firma Iveco prezentuje eksperymentalną amfibię SeaLand, zaprojektowaną przez inżyniera Maurizio Zanisiego na bazie konstrukcji podwozia 4x4 Iveco Daily.
Pojazd może służyć do wodowania dużych jachtów. Na pierwszy rzut oka wiele elementów pojazdu nawiązuje do swojego pierwowzóru — Iveco Daily. W czasie targów SeaLand pokonuje krótką trasę z wybrzeża na molo, a następnie zanurza się Morzu Liguryjskim, aby dowieść swoich możliwości.
SeaLand to niewątpliwie gwiazda stoiska Iveco. Na uwagę zasługują jednak także inne prezentowane tam pojazdy. O kompetencjach marki w dziedzinie operacji ratunkowych świadczą dwa modele: RAVx6 „Duffy” (ratunkowy pojazd pływający), amfibia z napędem 6x6 wykorzystywana przez jednostki straży pożarnej i obrony cywilnej oraz pojazd Eurocargo 160E 30, wyposażony w obrotową przegubową drabinę pożarniczą Magirus 32-L AT.
Stoisko Iveco daje możliwość zapoznania się z możliwościami pojazdów specjalnych produkowanych przez markę oraz jej innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi w branży pożarniczej, słynącymi z niezawodności i skuteczności.
Informacje techniczne na temat pojazdów
SeaLand - niezawodny i bezpieczny pojazd do użytkowania w wodzie i na lądzie
Ten eksperymentalny pojazd powstał na bazie konstrukcji Iveco Daily 4x4. Zachowano wszystkie części mechaniczne, co potwierdza wyjątkową moc i jakość słynnego modelu lekkiej ciężarówki Iveco. Wprowadzono natomiast wiele modyfikacji, aby dostosować SeaLand do warunków wodnych — przede wszystkim zmieniono dolną część podwozia, specjalnie zaprojektowaną tak, aby uzyskać efekt wodoodporności. Podwozie ma kształt przypominający kadłub statku.
Pojazd charakteryzuje się napędem strumieniowym i jest wyposażony w potężny trzylitrowy silnik wysokoprężny, a dodatkowe zbiorniki mieszczące nawet 300 l paliwa gwarantują maksymalną niezależność. SeaLand zdążył już sprawdzić się w kilku misjach, m.in. 14-godzinnej przeprawie przez Kanał Korsykański, kiedy pokonał odległość 75 mil morskich, tj. około 140 km.
RAVx6 „Duffy” - gotowy na każdą operację ratunkową
Pojazd pływający RAVx6 „Duffy” został zaprojektowany i zbudowany z myślą o niezawodnym i trwałym działaniu w nagłych sytuacjach, m.in. podczas powodzi. Doskonale sprawdza się zarówno podczas manewrowania w wodzie, jak i na drogach i bezdrożach, także w niedostępnym i podmokłym terenie. Dyferencjały osi przedniej, środkowej i tylnej umożliwiają jazdę nawet w najtrudniejszych warunkach.
Model Iveco Magirus „Duffy” jest oparty 15-tonowe podwozie 6x6 z trzema osiami. Dzięki silnikowi N60 ENT, wyprodukowanym przez FPT Industrial z automatyczną skrzynią biegów Allison i niezależnym zawieszeniem hydrauliczno-pneumatycznym, pojazd osiąga na drodze prędkość 85 km/godz.
Amfibia jest także wyposażona w system ratunkowy, który w przypadku awarii głównego silnika umożliwia nawigację w wodzie z prędkością dwóch węzłów przy pełnym obciążeniu.
W hermetycznej kabinie wykonanej z lekkiego stopu metalu, zamontowano dwoje bocznych drzwi. Poza miejscem dla kierowcy znajdują się w niej również miejsca dla dwóch członków załogi.
Drabina pożarnicza
Na stoisku Iveco można także obejrzeć drabinę pożarniczą Magirus — najpopularniejszą drabinę przegubową firmy. W obrotową drabinę z łamanym przegubem 32 L AT wyposażono pojazd Eurocargo 160E30 o rozstawie osi 4815 mm i z kabiną 1+2 ML. Korpus drabiny składa się z ramienia podzielonego na pięć przęseł i teleskopowego wysięgnika o długości 4,7 m. Zamontowany system komputerowy zapewnia skuteczne tłumienie drgań.
Samochód doskonale utrzymuje stabilność dzięki bezpiecznemu systemowi podpierania Vario. Drabina, której wysokość robocza wynosi 32 m, jest wyposażona w kosz ratowniczy o ładowności 300 kg, a także instalację doprowadzającą wodę. Specjalny uchwyt umożliwia transport ładunków o masie do 400 kg.