Tiskové zprávy

První tahač nové generace IVECO S-WAY NP na LNG byl předán společnosti SPOLGAS

​Jednatel společnosti SPOLGAS s.r.o. Igor Brik převzal v Iveco Truck Centru v Loděnicích úplně první tahač nové generace poháněný zkapalněným zemním plynem IVECO S-WAY NP v České republice.


Společnosti Spolgas, která se specializuje na obchod s pohonnými hmotami, rozvod plynu a montáž plynových zařízení bude nový tahač IVECO S-WAY NP sloužit k přepravě zkapalněného plynu z polského terminálu Svinoústí do České republiky. Jedná se o evropský unikát. Jak objasnil Igor Brik: „Důležitou roli sehrál také výběr barev kabiny, která je v tmavě modré barvě se žlutými pruhy po stranách dveří vyjadřující podchlazený zemní plyn v kombinaci s pruhem světle modrým symbolizujícím chlad.“

Tahač je osazen osvědčeným plynovým motorem Cursor 13 NP o výkonu 460 k (338 kW) a s maximálním točivým momentem 2000 Nm, který spolupracuje s 12st. automatizovanou převodovkou ZF TraXon. Vozidlo je osazeno dvěma kryogenními nádržemi LNG s kapacitou 540 litrů, které pojmou až 400 kg tohoto paliva. Ty by měly zajistit reálný dojezd až 1600 km.

IVECO S-WAY NP zvyšuje laťku v udržitelnosti: motor na zemní plyn je nejen mnohem tišší, ale také mnohem šetrnější k životnímu prostředí než ekvivalentní dieselový motor. Ve srovnání s naftovými vozidly jsou emise NO2 a pevných částic výrazně nižší. Dalším důležitým faktem je, že provozovatelům logistiky otevírá cestu k dekarbonizaci: díky biometanu je možné dosáhnout téměř úplného snížení emisí CO2 a vytvořit tak uzavřený kruh ekonomické a ekologické soběstačnosti, což je zářný příklad oběhového hospodářství. Odpověď dnes představují nákladní bio-LNG vozidla IVECO s výkonem, rozsahem autonomie a nízkými celkovými pořizovacími náklady, které přepravci potřebují pro efektivní a ziskové provozování svých „zelených“ vozových parků.

Společnost SPOLGAS s.r.o. dodává pro domácnosti a rekreační objekty novou technologii pro vytápění plynem a expandovala na trh s několika projekty, jako je např. studie výroby LNG s použitím ekologických zdrojů energií jako jediná v České republice. V průmyslové zóně Louny se nachází první satelit na LNG a společnost provozuje deset čerpacích stanic ČS LPG.