Tiskové zprávy

Expedice Overland 12
Na rozhraní mezi dobrodružstvím a solidaritou. To je hlavní myšlenka projektu Overland 12 zaměřeného na prozkoumání afrického kontinentu po náročné trase plné překážek, která kombinuje fascinující zážitky s poctivými humanitárními cíli.

Dva dny před Vánocemi 2009 se v Turíně konal oficiální start expedice Overland 12. V rámci ceremoniálu senior viceprezident společnosti pro prodej a marketing Franco Miniero odevzdal klíče od expedičních vozidel Beppemu Tentimu, šéfovi a zakladateli agentury International Trekking, aby jeho tým začátkem ledna 2010 vyrazil za dalším dobrodružstvím. Tentokrát pod názvem Do srdce černé Afriky.

Oranžová flotila
Flotilu tvoří 6 vozidel Iveco v klasické oranžové barvě, typické pro výpravy Overland. Přímo legendární jsou ve světě expedicí off-roady 330.30 ANW 6x6 s klasickou kapotou motoru. Po mnohých letech služby a množství expedicí, na kterých absolvovaly víc než 250 000 km, je opět důkladně připravili na velkou pouť. Jedno z vozidel slouží v roli kantýny, druhé má obytnou nadstavbu s nově upraveným interiérem. K osvědčené dvojici veteránů organizátoři výpravy zařadili Trakker 6x6 jako pojízdnou dílnu, Daily 4x4 s dvojitou kabinou a skříňí na převoz různé výbavy, ve které se povezou i zástupci charitativních organizací a dva pětidvéřové modely řady Massif 4x4. Expediční tým tvoří 16 lidí, které vede Beppe Tenti, zakladatel projektu Overland. Během přestávek je 12 lidí ubytovaných na palubě jednoho z trucků a čtyři spí ve stanech.

Do srdce černé Afriky
Expedice Overland 12 si naplánovala ujet po africkém kontinentě 47 000 km. Nejprve absolvovala plavbu z Janova do Španělska a Maroka, ale dál už pokračovala „po svých“ křížem přes Západní Saharu, Mauritánii, Mali, Guineu - Konakry, Sierru Leone, Libérii, Pobřeží Slonoviny, Ghanu, Togo, Nigérii, Benin, Kamerun, Gabon, Kongo, Demokratickou republiku Kongo, Angolu, Namibii, Jihoafrickou republiku, Botswanu, Zambii, Burundi do Rwandy. Cesta zpět na sever vedla přes Čad, Ugandu, Keňu, Etiopii, Súdán až do Egypta a odtud znovu lodí domů do Itálie.
„Pro nás je Overland něco víc než jen dobrodružství, ve kterém jsou naše vozidla neuvěřitelnými hráči hledajícími nové limity,“ vysvětluje smysl expedice Franco Minieri. Je to událost pro naše příznivce, ale nejen pro ně. Spojuje kouzlo dobrodružství s filantropií a solidaritou, vyzařuje velkou pozitivní energii. Proto s našimi vozidly rádi doprovázíme Beppeho Tenti na této nové výpravě.“

Humanitární program
Tak jako během předešlých expedicí i Overland 12 se plně angažuje v humanitárních aktivitách: V Iveco Daily 4x4, které je vybaveno jako pojízdná ordinace s moderní zdravotnickou technikou, se střídají čtyři lékaři, které vybrala „Azienda Ospedaliero-Universitaria“ a Univerzita v Parmě. Pomáhají na vysunutých lékařských stanovištích, které navštěvují během cesty. Například dvě setkání se konala v Maroku, cílem bylo zorganizovat školení pro místní mládež a bezplatně doručit materiální pomoc pro lidi se zrakovým postižením. První mítink proběhl v marockém Tangiers v Moulay Hafid Palace (rezidence italských institucí, kde v minulosti byla italská škola) se studenty tangierské školy. Projekt vznikl ve spolupráci Lions Clubs z Turína, Moncalieri a Tangiers a kooperací se společností Iveco, turínským střediskem UNESCO Centre, sponzorem je turínský region a organizace Arco Latino. Iveco působí v úloze logistického partnera a angažuje se v přepravě čoček, brýlí a příslušného vybavení. Druhé setkání se konalo v marockém Rabate, kde tým Overland navštívil lékaře a setkal se z dětmi z dětské nemocnice, které se léčí na oddělení specializujícím se na talasemii (genetická porucha při tvorbě krve). Pro děti to byl doslova svátek, protože mohly přivítat a obdivovat speciální vozidla Iveco.
I v Nigérii obnovili Overland 12 a Iveco svoji iniciativu za sociální solidaritu v rámci spolupráce s komunitami, které jsou v největší nouzi. Zástupci společnosti Iveco pro Afriku, Střední východ a centrální Asii se setkali s mládežnickým fotbalovým týmem a odevzdali hráčům nové fotbalové dresy v tradičních, pestrých, nigérijských barvách. Všechny tyto aktivity korespondují se sociálním programem společnosti Iveco a Fiat Group, jako i se zaměřením na pomoc komunitám v méně rozvinutých regionech.
Po zastávce v Lagose expedice sledovala kurz na Kamerun a potom do lesů Gabonu, překročení rovníku bylo naplánováno ve státě Kongo, následovala Angola, tradiční poselství míru a solidarity do Namibie. V březnu expedice dorazila do Jihoafrické republiky, dějiště červnového MS ve fotbale.

Extrémní test odolnosti
Itinerář je velmi náročný vzhledem ke vzdálenostem i drsným podmínkám mnohých úseků cesty a také geografickým překážkám. Výprava nejprve překonala kamennou poušť a rozbitý asfalt v Maroku, potom náročné písečné duny Západní Sahary, které vystřídalo bahno deštného pralesa, vozidla musela zvládnout hluboké brody přes řeky i ostrá stoupání. Řidiči i technika dostali opravdu pořádně zabrat. Nutno též připomenout klimatické extrémy – od rozpálené a suché pouště s vysokými rozdíly mezi denními a nočními teplotami až po tropické parno, které dosahovalo i 40 stupňů a mimořádně vysoký stupeň vlhkosti vzduchu. Expedice Overland jsou praktickou ukázkou, že Iveco vnímá „dobrodružství“ jako nejnáročnější ověřování vlastních schopností, přičemž hledá nové limity a překonává je, ale současně odmítá sebeuspokojení. Proto i každá z dosavadního tuctu výprav měla specifické cíle. První akce Overland se odehrávala na trase z Říma do New Yorku v roce 1995 a tým s vozidly 330.30 ANW 6x6 musel zdolat extrémní těžkosti související s klimatickými podmínkami a terénem. Následující expedice objevovaly další málo známé končiny a regiony světa – například Overland 6 s podtitulem Modrý kruh Středomoří přinesl symbolické setkání hor, které jsou asi nejčistějším místem na této planetě, s technikou Iveco ohleduplnou k přírodě.
Návrat expedice Overland 12 byl naplánován do Říma v průběhu května 2010. Během dlouhé cesty filmařský tým zaznamenával přechod obrovským africkým kontinentem a vozidla Iveco prošla extrémním testem spolehlivosti i odolnosti. Celou expedici mohli fanouškové sledovat na oficiální stránce www.overland.org, s originálními nahrávkami na Daily Radio, www.dailyradio.iveco.com, kde byly každý týden uveřejňovány sumáře rozhovorů a nejlepších snímků od profesionálního fotografa.