Tiskové zprávy

MotoGP – Team Fiat-Yamaha vyhrává se společností Iveco
Za každým špičkovým teamem je silná energie

Iveco je oficiální sponzor teamu Fiat-Yamaha a Moto GP. Tím Iveco současně podporuje i devítinásobného mistra světa Valentina Rossiho a dvojnásobného světového šampióna Jorgea Lorenza.
Trucky Iveco, které zabezpečují přepravu závodních motocyklů a výbavy dep vícenásobných světových šampiónů, jste mohli v uplynulých týdnech vidět i na našich cestách. Důvodem byly Mistrovství světa cestovních motocyklů Cardion AB Grand Prix České republiky, které byly po letní přestávce desátým závodem světového šampionátu.

V průběhu trojtýdenní letní přestávky si závodníci odpočinuli. Rekonvalescent Valentino Rossi podstoupil několik vyšetření a léčební terapie,přitom se jeho teamový kolega Jorge Lorenzo poprvé ve svojí kariéře nevěnoval tréninkům, ale dopřál si odpočinek v exotické zemi. Také oddychovali i vozidla tvořící karavanu a celý podporný team. Jeden modrý Stralis v tradičních barvách teamu Fiat-Yamaha přistavili na dvůr dealerství Iveco Komersia Auto v Loděnicích u Berouna.

Brněnský okruh patří k Rossiho oblíbeným tratím, protože: „V roce 1996 jsem zde poprvé vyhrál závod Grand Prix. Tento okruh je vynikající, rychlý a široký. Jinak se zdravotně cítím lépe než v Laguně Sece (USA)... Určitě ještě nejsem maximálně fit, ale je to stále lepší a lepší a tak mohu ovládat pořád lépe a lépe svůj motocykl“, řekl úřadující mistr světa Valentino Rossi před startem Moto GP v Brně.
Také i J. Lorenzo má k Brnu pozitivní vztah: „Mám velmi rád brněnský okruh. Vyhovuje totiž mému jezdeckému stylu. Vždy jsem zde jezdil velmi dobře a také jsem tu už třikrát vyhrál.“ řekl před závodem vedoucí jezdec letošního šampionátu Moto GP. Svoje slova potvrdil nedělním vítězstvím a zvýšil tak svůj bodový předstih v čele světového šampionátu.

Závodní motocykly třídy Moto GP mají motory se zdvihovým objemem válců do 800 cm³ a při téměř 20 000 otáčkách za minutu dosahují výkon 147 kW (200 k). Prostřednictvím šestistupňové převodovky dosahují rychlost až 340 km/h.

Iveco teamu Fiat Yamaha poskytlo několik trucků Iveco Stralis, jehož motory mají vysoký kroutící moment již při nízkých otáčkách, který je téměř okamžitě k dispozici. Řidič tak výrazně ušetří řazení, i když má převodovka 12 stupňů. Je zajímavé, že vysoký výkon závodních motorů motocyklů Yamaha způsobuje značnou spotřebu paliva. Ta je jen o necelou třetinu nižší než má Stralis.

Závodníci, ale ani doprovodné trucky Iveco nesmí přijet na místo závodu pozdě. Spolehlivost je při těsných termínech v kalendáři teamu klíčovou hodnotou. Za každým úspěchem je vždy práce celého teamu. Teda lidí, na kterých se je možné vždy spolehnout, protože přinášejí jen ty nejlepší řešení pro maximální výkony. Tak jako team Ferrari nyní i team Fiat-Yamaha vsadil na Stralisy, kterých má šest (s výkony 450 a 500 k) a na ECODaily 35S14SV ve verzi semi windower – poloprosklená dodávka na přepravu osob a zároveň nákladu. V těchto vozidlech se přepravuje team a závodní motocykly přímo do dějiště všech závodů mistrovství světa.

Navštívili jsme boxy teamu Fiat Yamaha. Valentino skromně prozradil: „Motocykle se nehrnou v zatáčkách do sklonu, jak se mnozí domnívají. Gyroskopický moment sehrává velkou úlohu a jezdci musí motocykly silou svalů nutit do sklonu. To znamená za řídítka a tlačit nohami do stupaček. Já mám nyní velký handicap. Když se opřu zlomenou nohou do stupačky a tlačím motocykl do sklonu, cítím v noze silnou bolest. Přemáhám se, ale s rostoucím počtem kol mi noha slábne.“

To byla i příčina, proč Valentino nestačil v posledních kolech závodu dostihnout Bena Spiesa a skončil pátý se silnými bolestmi v noze.

Po závodech denní tisk, TV a rozhlas uvolnil zprávu, že Valentino přestupuje po sezóně do italského teamu Ducati, v kterém nahradí Caseya Stonera, který odchází do Hondy a bude mít za teamového kolegu Daniho Pedrosu. Do oficiálního teamu Yamaha přijde zase mladý Američan Ben Spies.

Iveco

Iveco vyvíjí, konstruuje a vyrábí lehké, středně těžké a těžké nákladní a užitkové vozidla, off-roudové nákladní automobily, městské i mezinárodní autobusy, dálkové autokary jako i speciální vozidla určená pro požární aplikace, nasazení v terénu a pro obranné účely.

Iveco zaměstnává více než 25.000 lidí v 24 výrobních závodech v 11 zemích světa, využívá excelentní technologie a řešení vyvinuté v 6 vývojových centrech. Mimo Evropu působí také v Číně, Rusku, Austrálii a Latinské Americe. Více než 5.000 servisních středisek ve více než 160 zemích garantuje technickou podporu kdekoliv na světě tam, kde jsou vozidla Iveco v provozu.