Tlacove Spravy

Iveco Trakker Bi-Fuel jazdí na zmes etanolu a nafty


• Palivová zmes etanol-nafta v pomere 40:60%
• Prvé testy naznačujú 6-percentné zníženie nákladov na palivo
• Aplikácia zmesi etanol-nafta viac vyhovuje prepravcom v priemysle spracovania cukrovej trstiny

high-res

Iveco, FTP Industrial a Bosch predstavili Iveco Trakker Bi-Fuel. Premiéra sa konala na nedávnej výstave Agrishow v Ribeirão Preto, ktorá je najväčším brazílskym poľnohospodárskym veľtrhom. Ide o Trakker s motorom Cursor 9 z produkcie FPT Industrial, ktorý dokáže spaľovať zmes etanolu a nafty, čím znižuje náklady na palivo v porovnaní so štandardnou dieselovou pohonnou jednotkou. Samozrejme, takáto technológia prispieva aj k obmedzeniu používania fosílnych palív a podporuje environmentálne snahy, keďže etanol je plne obnoviteľné palivo. Špecifické vozidlo je určené pre firmy, ktoré sa zaoberajú pestovaním cukrovej trstiny – pre nasadenie v poľnohospodárstve aj v spracovateľskom priemysle.

Trakker Bi-Fuel Ethanol-Diesel vyvinuli v Brazílii s podporou inštitúcie UNICA (brazílska asociácia pestovateľov cukrovej trstiny) v rámci programu propagácie „zelenej politiky“ v biznise s cukrom a etanolom. Iveco začalo vyvíjať motor na zmiešané palivo vlani s technologickou pomocou FPT Industrial a Bosch. Prototyp bude počas tohtoročného zberu úrody testovať Raízen, joint-venture spoločností Cosan (najväčší brazílsky producent cukrovej trstiny) a Shell.

Podľa prvých výsledkov sa používaním zmesi etanolu a nafty v pomere 40:60 % pri prácach na plantážach s cukrovou trstinou zredukovali náklady na palivo o 6 %. „Ešte sme len na začiatku vývoja. Očakávame, že zmes etanolu s naftou sa bude využívať vo väčšej miere a prinesie ešte nižšie prevádzkové náklady,“ povedal  Renato Mastrobuono, riaditeľ vývoja produktov v Iveco Latin America.
Prototyp Iveco Trakker Bi-Fuel vychádza z ťahača 6x4, ktorý sa môže uplatniť napríklad pri transporte cisternových návesov s celkovou hmotnosťou súpravy až 63 ton. Má common-railový motor Cursor 9 s výkonom 268 kW/360 k a dve nádrže – jednu na naftu, druhú na etanol. V palivovom systéme sú dve elektronické riadiace jednotky (pre každý typ paliva jedna), tlakové čerpadlo pre etanol a lambda-sonda vo výfukovom potrubí. Etanol sa vstrekuje priamo do nasávacieho potrubia počas zdvihu, po fáze kompresie je vstreknutá nafta a prebehne horenie. Používanie tejto zmesi si nevyžaduje žiadne prísady proti klopaniu motora.

„Ďalšou výhodou technológie Bi-Fuel je to, že motor môže pracovať aj na čistú naftu, čo zjednodušuje predaj vozidla, keď sa prestane používať v oblasti výroby cukrovej trstiny,“ dodáva Renato Mastrobuono.

Iveco
Iveco vyvíja, konštruuje, vyrába a predáva ľahké, stredne ťažké a ťažké nákladné a úžitkové vozidlá, off-roadové nákladné automobily, mestské i medzimestské autobusy, diaľkové autokary ako aj špeciálne vozidlá určené pre požiarne aplikácie, nasadenie v terénne a pre obranné účely.
Iveco zamestnáva viac než 25 000 ľudí v 23 výrobných závodoch v 10 krajinách sveta, využíva excelentné technológie a riešenia vyvinuté vo svojich 6 vývojových centrách. Popri Európe pôsobí tiež v Číne, Rusku, Austrálii a Latinskej Amerike. Viac než 5000 servisných stredísk vo viac než 160 krajinách garantuje technickú podporu kdekoľvek na svete, kde sú vozidlá Iveco v prevádzke.

FPT INDUSTRIAL
FPT Industrial je priemyselná spoločnosť skupiny Fiat Industrial špecializovaná na konštrukciu, výrobu a predaj pohonných a prevodových systémov pre cestné a off-roadové nákladné vozidlá a úžitkové automobily, a tiež lodných a stacionárnych motorov. Na celom svete zamestnáva v 10 továrňach a 6 výskumno-vývojových strediskách okolo 7800 ľudí; distribučná sieť s vyše 100 dealermi a 1000 servismi zabezpečuje zastúpenie FPT Industrial zhruba v 100 krajinách. S rozsiahlym portfóliom produktov (5 typových radov motorov vo výkonovom spektre od 50 do 870 k, prevodovky dimenzované na maximálny krútiaci moment od 300 do 4000 Nm) a veľkým dôrazom na výskum a vývoj je FPT Industrial jedným z popredných svetových výrobcov pohonných jednotiek pre aplikácie v priemysle.

Turín, 9. máj 2011