​​​​Geleceğin taşımacılığı için bir teknoloji konsepti

​​​Iveco, en üstün teknolojik çözümleri ve gelecek senaryolarının yorumu ile öngörüsünü iş stratejisinin merkezine yerleştirmeye devam ediyor. Düşük çevre etkisine sahip taşımacılığa odaklanmış bir konsept olan Iveco Vision, bir dizi yenilikçi çözümün ticari bir araçta somutlaşmış halidir. Iveco’nun Dual Enerji teknolojisi sonucunda ortaya çıkmıştır. Geleceğin hafif ticari araçlarında kullanılması muhtemel teknolojileri bir araya getiren şasisi 2012 Hannover fuarında ilk kez tanıtıldı.

​​​​​

​​​​Iveco Vision’ı tanımlayan yenilik Dual Enerji sistemiyle başlar. Bu teknoloji iki farklı çekiş türünün kullanımını mümkün kılar: Biri, sıfır yerel salınım ve düşük ses düzeyleri sağlayan yalnızca elektrikli çekiş; diğeri ise uzun yolculuklar ve şehir içi görevlerinde yakıt tüketimini ve CO2 salınımını %25’e kadar azaltan hibrittir (termoelektrik).

Bu mimari de belirli bir aktarma ünitesi, gerçek zamanlı enerji yönetimine sahip uyarlanabilen çekiş sistemi de olan hibriti elde etmek için elektrikli motorla transmisyon şaftlarını birleştirir. Araç, görevle ilgili öğelere bağlı olarak kendisine en uygun çekişe ayarlar: Hibrit modu şehirler arası rotalarda ticari hızı ve otonomi aralığını iyileştirirken elektrik modu büyük şehirlerde sınırsız ve sıfır salınımlı taşımayı sağlar.

​​

“Dual Enerji” projesinin doğal bir gelişimi olarak Iveco şasiyi, kasayı, iç ve kullanıcı arayüzlerini yeniden tasarladı. Sonuç ise kapıdan kapıya dağıtım görevleri için ideal olan ticari araç konsepti Iveco Vision oldu. Proje, denenecek olan üç yeni alanın gelişimine odaklandı: yeni bir uyarlanabilir İnsan/Makine Arayüzü, toplam görüş alanını niteleyen bir tasarım ve yük yönetimi için tamamen yeni bir otomatik sistem. Araç, bu alanlardan birincisi için araçta yer alan elektronik aksamlarla iletişim kuran yüksek entegrasyonlu bir tabletle donatıldı.

Geniş camlı yüzeyler ve “arkası görülen” ön sütunlar, kabinden dışarısının geniş bir şekilde görülmesini sağlarken, arka kamera görüşü ön camın üst kısmındaki panoramik ekranda görüntülenebilmektedir. Son olarak Iveco Vision, belirli görevler için, malları belirleyen ve ardından büyük paketlerin hareketini önleyen tutma cihazlarını kullanarak, malların aracın içinde doğru yerleştirilmesini sağlayan bir dizi sensöre sahip yük yönetim sistemiyle donatılmıştır. İyileştirilmiş alan yönetimi değerli malların hasar görmesini engellemesinin yanı sıra bariz bir verimlilik kazanımıyla yükleme ve boşaltma işlemlerinin de daha hızlı yapılmasını sağlar.

​​ ​​​

Özetle Iveco Vision, yeni teknolojik çözümlerin ve Iveco’nun hafif ticari araç sınıfındaki doğal gelişimini temsil eden ileri taşımacılık yöntemlerinin işlemesi ve gelişimi için bir laboratuvardır. Iveco bu hedefe ulaşmak için, şirketin açık ve işbirlikçi yenilik modelini genişletmeye ve iyileştirmeye devam ediyor. Bu da markanın fikirleri, uzmanlığı ve profesyonelliği paylaşmak için önemli ortaklarla çalıştığı anlamına geliyor. Dual Enerji şasisinin yapımında Iveco ile çalışan ortaklara (Bosch, Dainese, Brembo, Streparava, Arcelor Mittal, CRF, Denso, FPT, Sole, Trucklite, Xperion, ZF) ek olarak Comftech, Essence ve ST Microelectronics de katkıda bulunmuştur.

​ ​