​Seyahatin yedinci haftası 

51 gün ve 14.000 km'den fazla mesafeden sonra “Overland 12” keşif ekibi Ekvatoral Afrika'daki Cameroon'a ulaşmıştır.

Cameroon2a varmadan önce konvor Benin ve Nijerya'dan geçmiştir.
Benin'de katedilen yaklaşık 100 km'lik kısa mesafe boyunca iyi asfaltlanmış yollardan geçilmiş ve ekip herhangi bir sorunla karşılaşmamıştır. Uzun gecikmeler ve hız düşüren tartışmalar Nijerya sınırında, silahlı koruma ile Lagos'tan geçiş sürecinde yaşanmıştır.
Afrika kıtasının en kalabalık şehri olan Lagos'ta yüksek suç oranı nedeni ile koruma gerçek bir zorunluluk olmuştur.

Bu aşama sırasında Overland ekibi Lagos'taki yeni IVECO bayisini ziyaret etmiş ve bütün araçlar çok sıkı ve geniş kapsamlı teknik bir kontrolden geçirilmiştir. Yerel Iveco bayilerine geliştirici bir destek sağlamak amacı ile “Overland 12” keşif ekibi, bayiiler ve yerel halk tarafından memnuniyet ile karşılanmış olan yerel futbol takımında sponsorluk sağlamıştır.

Turuncu konvoy, yerel halkın içinde bulunduğu fakir hayat standartlarını gözlemleyerek nihayet Cameroon'a doğru hareket etmiştir.

Ekibe refakat eden silahlı eskorta rağmen keşif kafilesi, devlet sınırına çok yakın bir mesafede iken aniden yönünü değiştirerek yönetim ile isyancılar arasında gerçekleşen çatışmalardan kaçınmak zorunda kalarak korkutucu anlar yaşamışlardır. Bu tarz durumlar dünyanın bu kısmında, evlerini bırakarak savaş alanlarından kaçan mülteciler ile karşılaşmak artık normal olan olağan durumlardır.

Cameroon'dan ayrılan grup, artık genelde tenha olan ve insanlar ile araçların izlerini bırakmaları gerektiği yerler olan Gabon ve Congo'ya ve bu bölgelerin ekvator ormanlarına doğru yol almaya başlamıştır. Konvoy bu zorluğu da, keşif turunun o güne kadar gösterdiği aynı enerji ve bağlılıkla karşılamıştır.