​Seyahatin üçüncü haftası

“Overland 12” ekibi ve araçları sinsi Moratanya çölünün son aşamasını da dayanıklılık göstererek başarı ile geçmişlerdir.

Iveco araçlarının performansı ile "Overland 12" ekiplerinin tecrübesi kombinasyonu sayesinde Daily 4x4 kumların arasında başarısını kanıtlamış, Torino'dan ayrıldıktan 25 gün sonra ise keşif ekibi dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan ve çocuk ölümleri ile cahillik bakımından kayıtları kötü olan Mali'ye varmıştır.

Timbuctou'da planlanmış araç bakımı sırasında ekip bir günlük bir tatil gününü fırsat bilmiş ve çamurdan yapma evleri olan ve UNESCO tarafından Dünya Mirasları sit alanı ilan edilmiş olan bu antik şehri ziyaret etmişlerdir. Afrika'nın en iyi tanınmış sit alanlarından biridir.

Ertesi gün turuncu konvoy büyük Nijer nehrini geçmiştir. İki yıkıntı gemi araçların tümünü nehrin bir kıyısından diğerine geçirmiştir. Nehrin geçilmesi sırasında en korku veren bölüm Trakker ve "Big mugs" (Power Star) araçlarının taşınması olmuştur.

Kumlu ve harabe yollardan geçerek keşif ekibi Mali'de yaşayan ve dansları ile yerel maskeleri ile tanınmış etnik bir grup olan Dogon'ların topraklarına varmıştır. Bu topraklarda “Overland 12” araçları, bütün ülkenin en önemli ticari limanı olan Mopti'ye devam etmeden önce zor Durogon yokuşunun üstesinden gelmişlerdir. Mopti aynı zamanda, Nijer nehrinin ortasında bulunan ve üzerinde şehrin geliştirildiği üç ada nedeni ile Mali'nin Venediği olarak da bilinmektedir.

Mopti'den, yakıcı bir güneşin altında ve dikkatli bir şekilde Bani nehri ile tarihi Djenne şehrinden geçtikten sonra Iveco konvoyu seyahatine Mali'nin başkenti Bamako yönünde devam etmiştir.