​Seyahatin onuncu haftası

Yolda geçen 72 gün ve katedilen 20,000 kilometre mesafeden sonra “Overland 12”, güney Afrika devletlerinden biri olan Namibia'ya ulaşmıştır.

Bu ülke, tehlikeli ve ulaşılmaz olan Skeleton Coast (iskelet/çöl kıyısı), Sossusvlei'nin en yüksek kum tepeleri, kuru Kalahari çölü ve eski göçebe çöl kavminin ülkesi gibi doğal atraksiyonları ile meşhurdur. Namibia'ya varmadan önce “Overland” Angola'yı geçmiş ve Luanda yolunda, keşif turunun Torino'dan ayrıldığından beri karşılaştığı en zorlu ve çetin üç günü atlatmak zorunda kalmıştır.

Harita üzerinde oldukça kısa bir çamur yolu olarak görülen yol gerçekte, tropik ormanın içinden geçen ve gerçekte mevcut olmayan bir patika olmuştur. Herhangi bir referans noktası olmadan ve hangi yöne gidileceği konusunda herhangi bir işareti kullanamadan "Overland" ekibi, araçların devrilme riski altında %70'lik dik eğimleri aşmak zorunda kaldıkları için birkaç saatte sadece birkaç mil ilerleyebilmişlerdir.

Adamların azim ve kararlılıkları ile Iveco araçlarının mükemmel performans ve dayanıklılığı sayesinde keşif turu üstesinden gelinemez gibi görünen zorluklara rağmen devam edebilmiştir. Yılmadan, durmadan: bu gerçek “Overland” ruhudur.

Bu ruh ise bazı gerçekten inanılmaz rakamları ortaya çıkarmaktadır. 12. düzenlenişini gerçekleştiren “Overland” projesi 1995 yılında turuncu Iveco araçları ile dünyayı dolaşma, gezegenimizin bir portresini çizme ve en uzak köşelerini dolaşma coşkusunu taşıyan bir istekle başlatılmıştır: - 270,000 kilometreden fazla mesafe katedilmiştir (neredeyse dünya çapının yedi katı kadar) - 4 kıtadan geçilmiştir (Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika) - 122 ülke ziyaret edilmiştir - 11 keşif seyahati tamamlanmıştır - 1,145 seyahat günü, yani 3 yıldan fazla - RaiUno tarafından 115 bölümlük yayın "Overland 12” nin bir sonraki önemli hedefi keşif seyahatinin dönüm noktası ve Haziran'da Futbol Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yapacak olan Güney Afrika'dır.