​Seyahat onikinci haftası

​Cape Town'daki duraklama sırasında ekip, Ocak ayında Torino'dan ayrıldıktan sonra ikinci kez değişmiştir.

Grubun lideri Beppe Tenti, fotoğrafçı Andrea Borgarello ve Iveco teknik yöneticisi Beppe Simonato orjinal ekibin tek geri kalan üyeleriydi. Yeni gelenler hemen, turuncu kafilenin Pretoria şehrine bir günde ulaşması için katedilmesi gereken 900 kilometrelik mesafe bıyunca test edilmişlerdir. Pretoria'daki AFS IVECO bayisi lastikleri ve yağı değiştirmiştir. Bu kontroller, gelecek haftalar boyunca rota üzerinde herhangi bir IVECO teknik servisinin bulunmaması nedeni ile oldukça önemli bakım kontrolleriydi.

Güney Afrika'nın başkentinde durakladıktan sonra “Overland 12” keşif heyeti, Kuzeye doğru, Pretoria'yı Botsvana'dan ayıran yaklaşık 300 kilometrelik yolu aşmak üzere tekrar yola koyulmuştur. Botsvana seyrek nüfuslu bir ülkedir: ülkenin yüzeyi İtalya'nın yaklaşık iki katı olup, 200,000'i keşif ekibinin kuzey yönündeki yoluna devam etmeden önce bir kez daha durakladığı başkent Gaborone'de yaşayan, toplamda 2 milyonluk bir nüfusa sahiptir “Overland” ekibi iki haftada ikinci kez Yengeç Dönencesini geçmiştir: ilki Namibia'da güneye doğru yol alırken ve şimdi de tekrar kuzeyde. Yolun kenarında, keşif ekibinin yeniden Siyah Afrika'nın kalbine yaklaştığını gösteren ilk kulübeler beliemeye başlamıştır.

Konvoy Zambia sınırından geçmeden önce, Botsvana'nın en tanınmış ve Afrika'nın ise bitki örtüsü ve hayvan popülasyonu bakımından en meşhur parkı olan Chobe National Park'ından geçmiştir. Zambia Cumhuriyeti'ne varan “Overland 12” ekibi Afrika'nın güney kısmının en büyüleyici doğal olayı ile karşılanmıştı: UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan dünya mirası sit alanı Victoria Şelaleleri. Rota ani sağanak yağışlar ve çok kötü yol koşulları nedeni ile sürücüler ve araçlar için kısmen güçlükler oluşturarak Lusaka şehrine doğru devam etmiştir.

Zambia'nın başkentine ulaşan IVECO ekibi ve araçları İtalyan Büyükelçiliği'nin görevlileri ve yerel bir Iveco bayisi tarafından karşılanmışlardır; bu duraklama araçların rutin kontrolleri için bir fırsat olurken ekip çalışanları için de, yolda geçen 3 ayın ardından kendilerini, ekibin ve araçların zorlu Kuzey yolu üzerinde, Kongo Demokratik Cumhuriyeti yönünde karşılarına çıkabilecek yeni zorluklarla göğüs gerebilmek için pillerini doldurabilme fırsatını yaratmıştır.