​Seyahat onbirinci haftası

​Güney Afrika ve Afrika'nın en güney noktasında bulunan şehri Cape Town'a varan “Overland 12” keşif turu güzergahının %50'sini tamamlamıştır.

Takımın tahmini varışı Mart sonu olarak düşünülmüş, sadece plana uymamış olmalarına rağmen varışları bir hafta erken olmuştur. Bu inanılmaz sonuç ise ekibin becerisi ile Iveco araçlarının güvenirliliğini bir kez daha ispatlamıştır. İnanılmaz zorluklar ve güçlükler ile başa çıkmak üzere seçilmiş ve hazırlanmış bir ekip. Keşif gezisinin hedeflerine ulaşımı sağlayan bir diğer önemli faktör ise Afrika'daki Iveco bayilerinin sundukları yardım ve destek olmuştur.

 Araçların üzerinde spesifik bakımların yapılması gerektiği durumlarda “Overland 12” her zaman buradaki yardımsever ve profesyonel uzmanlığa güvenebilmiştir. Turuncu kafile neredeyse 80 gün boyunca, 23,000 kilometre kat ederek ve 20 ülkeden geçerek yoluna devam etmiştir. Akdeniz'in kış ikliminden Sahra'nın kuru sıcak iklimine, yüksek sıcaklılardan ekvatorun aşırı nemliliğinden Güney Afrika'nın hoş ve ılık iklimine geçilmiştir.

Büyük kaygı ve endişe dolu anları, "Overland 12"nin rotası boyunca karşılaştığı zayıf sağlık hizmetlerine sahip kasabalara, Afrika kıtasının birçok kısmında oldukça nadir bulunan tıbbi yardım ve steril malzemeleri ulaştırdığı sevindirici anlar takip etmiştir. Ekip üyeleri için yerel halkın keşif turuna gösterdiği yakınlık ve destek devam etme ve misyonlarını tamamlama motivasyonunu oluşturmuştur: Iveco araçları ve ekibi büyük takdir ve meraj ile karşılanmış, Afrikalı kamyonculardan oluşan "iş arkadaşları" ise kamyonların geçit vermediği anlarda desteklerini göstermişlerdir. Yine de içinden geçtikleri kasabalarda, yerli çocukların araçların ve ekipteki adamların etrafını çevirdikleri ve araçları inceleyip İtalyan futbolcular hakkında soru sordukları eğlenceli zamanlar da yaşanmıştır.

Bu zengin pozitif deneyim ile ve Cape Town'daki duraklama sırasında pillerini doldurduktan sonra "Overland 12" Güney Afrika'dan geçerek Botsvana yönünde ilerlemeye devam etmişlerdir.