​"Overland 12" KEŞİF HEYETİ Moritanya'ya ulaştı

7 Ocak'ta feribot ile Tanca'ya varan Overland 12 konvoyu Atlantik sahili boyunca, en önemli ve büyüleyici Fas şahirlerini ziayeret ederek Fas'tan geçti: Bir UNESCO Dünya Mirasi sit alanı olan El Jadida'dan geçerek başkent Rabat'tan Dakhla'ya.

Rabat'ta Overland takımı, özel turuncu renkli IVECO araçları yakından inceleyebilen Çocuk Hastanesinin talasemi tedavisi bölümündeki doktorlar ve çocukları ziyaret etmişlerdir.

Fas'ın güneyindeki ay görünümlü taş çölünden geçtikten sonra Overland 12 ekibi, çölden esen ilk kum fırtınalarının içinden geçerek sonunda herhangi bir sorun yaşamadan Moritanya'ya varmışlardır. Nouadhibou'ya varan "Overland 12" ekibi dünyanın en büyük gemi mezarlığının eşsiz görüntüsüne tanıklık etmiştir.

Iveco araç konvoyu 474 kilometrelik çölü 35° C'nin üzerindeki sıcaklıklarda geçmiş, 800,000 kişilik nüfusu ile Sahra'daki en büyük şehir olan Moritonya'nın başkenti Nouakchott'a varmıştır.

Başkentte duraklamışlardır. Keşif heyeti Morotonya çölünün kalbindeki ve ülkedeki ikinci en önemli kümekent olan Kiffa'ya devam etmiştir. Nouakchott'u Kiffa'ya bağlayan yol "Road of Hope (Umut yolu)" veya "Transmauritana" olarak adlandırılmış, çölde Nema'nın başkentine ait 1100 km'lik bir metal yoldur.

Güneşli bir hava ve sürekli yüksek sıcaklıklarda Overland 12 keşif heyeti ve Iveco araçlarının konvoyu ürkütücü bir şekilde büyüleyen kum çölünü, hem coğrafi hem de iklimsel bakımdan sarp bir yoludan geçerek Mali yolunda devam etmişlerdir.