​Seyahatin dördüncü haftası

Fas'ın Atlantik sahili boyunca seyahat ettikten sonra keşif ekibi, görünmez Yengeç Dönencesini geçerek batı Afrika'ya girmişlerdir. Karavan ekibi, Iveco'nun Torino'daki ana merkezinden ayrıldıktan 4 hafta sonra Mali üzerinden Liberya'ya, Guinea-Conakry ve Sierra Leone'ye varmışlardır.

Taş çölünü ve Fas'ın parçalanmış asfalt yollarını, Sahra'yı ve zorlu kum yollarını geride bırakan "Overland 12"  yağmur ormanı ile karşılaşmışlardır.

Gece ve gündüz sıcaklıkları arasında keskin farklılıkların olduğu sıcak ve kuru çöl havasına alışmış olan keşif ekibi 40C2yi aşan ve aşırı yüksek bir nemliliğe sahip olan tropikal iklim ile karşı karşıya kalmıştır.

Buna ilave olarak daha önce asfaltlanmış olan yollar tamamen gözden kaybolmuş ve arazi yolları gittikçe daha zor geçilir bir şekil almaya başlamıştır. Keşif seyahati, hareket etmeyi inanılmaz derecede güçleştiren nehir yatakları, dik eğimler ve derin nehirlerin içerisinden geçilerek 200 km'lik aşamalara ayrılmıştır.

Keşif turunun bu kısmı ekip için ve araçlar için de özellikle zorlayıcı olmuştır. İyi bir rota ve herşeyden de öte yüksek sıcaklık ve nemin zorlaştırdığı gece istirahati ihtiyacı grup içerisinde doruk noktasına çıkmıştır.

Fakat bütün grup bu zorlu ve ayı zamanda gerçek olan bu macerayı büyük bir gurur ve yenilenen bir enerji ile karşılamışlardır. Seyahatin başlangıcından beri geçen 30 gün ve herkesin sarfettiği efor sayesinde keşif ekibinin değerlendirmesi, önecki bütün "Overlan" keşif turları gibi mükemmel olmuş, Iveco araçları vazgeçilmez ve güvenilir seyahat arkadaşları haline gelmiştir.