​Seyahatin dokuzuncu haftası

Angola'ya varan “Overland 12” kafilesi yollarına, klima ve rota nedeni ile oldukça zor koşulları göğüsleyerek Güney Afrika'ya doğru devam etmişlerdir: Iveco araçları ekip tarafından, mümkün olan en son limitlerde bulunan zorluklardan başarı ile çıkarak büyük bir titizlik ve motivasyon ile kullanılmıştır.

Kongo nehrini yerel halk ile tıka basa dolu olan bir filikanın üzerinde, araç içinde 45 derecelik sıcaklılar ile geçtikten sonra seyahat birkaç gün boyunca uydu bağlantısı olmadan, neredeyse bir metreden daha derin deliklerle kaplı çamur parkurlarından, ormandaki su taşkınlı yataklardan ve bazen %60'a varan eğimli yokuşlardan geçerek devam etmiştir.

"Overland 12" macerası, araçların yüksek performansını korumak ve keşif heyetinin, araçlarında geçirmek zorunda kaldıkları stresli gün ve gecelerin sonunda yeniden enerji kazanmalarını sağlamak için teknik yardımlarda bulunan organizasyon ve Afrika'daki Iveco bayilerinin çalışanları sayesinde devam etmiştir.

Overland kafilesi bu zamana kadar Afrika'ya yayılmış olan 54 Iveco servis noktalarından sadece birkaçında durmuştur: ilk durak birkaç yıl boyunca Fiat Group hafif ve ağır ticari araçlarını satma ve servis uygulama yetkisinde sahip olan Accra, Gana'daki Tanink bayisi olmuştur. Ekvatoryal ormandan önceki bir sonraki durak, araçların titiz ve detaylı bir bakımdan geçirildikleri ve rota boyunca karşılaşılan zorluklar ile başa çıkabilmelerini sağlayan Nijaerya Lagos'taki yepyeni Iveco bayiisi olmuş, Iveco CAMI bayiisinde bir kontrol daha uygulandıktan sonra araçlar Cameroon'a varmışlardır.

En son duraklama ise Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde, Kinshasa'daki Italmotors bayisinde olmuştur: seyahatin daha önceki günlerinde kontrol edilmiş olan araçlar ve Overland ekibi oldukça sıcak karşılanmış ve 2008 yılında resmi olarak faaliyete başlamış olan ve 4000 metrekarelik bir servis atölyesi ile geniş bir parça deposuna sahip olan bayii ve bayiide çalışan 100'den fazla çalışanları tarafından desteklenmişlerdir. Keşif turu buradan da tekrar hareket etmiş ve Angola'ya girerek Namibia'ya doğru, ilk en önemli hedefi olan Güney Afrika'ya Mart sonunda varacak şekilde devam etmiştir; seyahatin ikinci yarısı ise buradan başlamış, mayıs ayında yeniden İtalya'ya ulaşılmıştır.