Seyahatin beşinci haftası

Bu zaman kadar “Overland 12” keşif ekibi 11,500 Km yolu geride bırakmıştır; bu değer Afrika görevi mesafesinin dörtte birine tekabül etmektedir.

İki yeni ülkeden daha geçilmiştir: Fil Dişi Sahili Cumhuriyeti ve Gana Cumhuriyeti.

Bu keşif seyahati aşaması esnasında Iveco ekibindeki Beppe Simonato için bir kalaşnikof silahının kendisine doğru yöneltildiği o an unutulmazdı. Fil Dişi sahili sınırını geçtikten sonra konvoy tutuklanmış ve ekip durdurulmuştur.  Bütün ekip ve araçlar silah zoru ile isyancıların esiri olmuştur. Sadece Beppe Tenti'nin yaptığı ve bir sonraki güne kadar süren serbest bırakılma görüşmelerinin ardından "Overland 12" ekibi yoluna devam edebilmiştir.

2002 ila 2004 yılları arasında, 1960 yılından beri eski bir Fransız kolonisi olan Fil Dişi Sahili günümüze kadar süren ve yönetim tarafından henüz bastırılamayan bir iç savaş durumunu yaşamaktadır. İç gerginlikler bazı isyancı gruplarının, "Overland 12" ekibinin de bizzat yaşadığı gibi, uluslararası alanda ilgileri üzerilerine çekmek amacı ile aşırı faaliyetlerde bulunmalarına yol açmıştır.

Bu travmatik deneyimden ve Fil Dişi Sahili'nin başkenti Yamoussoukro'ya vardıktan sonra konvoy, üzerinde şehirlerin yerine küçük kasabaların kurulduğu asfalt yollardan geçerek Gana'ya doğru yol almaya başlamıştır.

Nobel ödülünü kazanan eski Birleşmiş Milletler Sekreteri Kofi Annan sayesinde dünya çapında tanınan Gana'nın Kumasi şehrinde "Overland" ekibi bir Aşanti törenine katılabilme fırsatına sahip olmuştur. Törenin ardından konvoy, neredeyse bütün takımın değiştirilmesi planan Accra şehrine devam edecektir.

Bu ekip devir teslimi aynı beceri ve özelliklere sahip olan ve turuncu konvoyu ilerletecek olan yeni bir ekibi tanıyacaktır.
 
Katedilen onca mesafeye rağmen Iveco araçları mükemmel teknik özellikler sayesinde bu keşif seyahatinin yeni bir aşamasına girmeye hazırdırlar: “Overland 12 – Siyah Afrika'da”.