​Seyahatin altıncı haftası

“Overland 12” keşif turunun başlatılmasından altı hafta sonra kafile Togo'nun başkenti Lome'ye varmıştır.

Turuncu konvoy seyahat güzergahında işaretlenmiş olan 28 ülkeden 9'unu artık geride bırakmıştır.

Gana'nın başkenti Accra'da, Togo'ya varmadan hemen önce ilk kısmi ekip değişimi gerçekleşmiştir. Daha önceden de planlanmış olduğu üzere bazı ekip üyeleri misyondan ayrılmış ve eve dönmüşlerdir.

Bu, hem eski hem de yeni ekipler için duygusal bir zamandı. Eski ekip eşsiz bir deneyimin unutulmaz hatıralarının verdiği bir coşku ile eve dönerken yeni ekip elemanları iş arkadaşları tarafından geride bırakılan oldukça yüksek standartlara endişe ile yaklaşıyorlardı. Evde ise bu nostaljik duygu geleneksel “mal d’Afrique” (Afrika'nın laneti) yerine mizahi bir şekilde “mal d’Overland” (Overland'ın laneti) olarak anılmıştır

Ekip değişimi, bu tarz keşif seyahatleri esnasında karşılaşılan yüksek stres ve risklerin bir sonucu olarak gerekli olmuştur.

Potansiyel bir istikrara sahip olmayan ülkelerden, zayıf veya hiç emniyeti olmayan topraklardan ve silahlı karşılaşmalar sonrasında mayın gibi savaş artıklarının bulunduğu yerlerde geçmek bu seyahat güncesinin temel sorunu olmuştır.

Diğer bir tehlike -ki b tehlike diğerlerinden çok daha tehditkar ve görünmezdi- bulaşıcı hastalık riski olmuştur. Önlem almak zorunludur; bütün ekip malarya, sarı ateş ve tifo ateşi gibi Afrika kıtasını sürekli olarak tehdit eden salgınlara karşı çok sıkı bir aşılama programına tabi tutulmuştur.

Ekibin bu seyahatte karşılaşılabilecek her türlü zorluğa karşı hazır olması gerektiği için Iveco araçları da ciddi bir şekilde hazırlanarak bu keşif turunun çok zorlu ve zorunlu arazi koşulların aşabilecek dayanıklılıkları sağlanmıştır: mükemmel araç özellikleri ve eksiksiz ilave ön hazırlıklar "Overland 12" konvoyunun bu zorlu plana uyabilmesini ve bütün hedeflerine ulaşabilmesini sağlamıştır.