​Seyahatin sekizinci haftası   

Misyonun bütün mesafesinin üçte birine tekabul eden 16,000 km'yi de geride bırakan “Overland 12” ekibi Kongo Cumhuriyeti'ne varmıştır.

Ekvator tarafından ikiye bölünen Kongo ve Kongo'nun havası yüksek sıcaklıklar ve günlük bol yağmur yağışı ile ünlüdür. Atmosfer koşulları, yağmur ormanının bazı alanlarında yetişen vahşi ormanın bitki örtüsünün sıkı ve gür olmasını sağlamış.

Turuncu konvoy yollarına, Iveco'nun "Overland" araçlarına inanılmaz performanslarını bir kez daha sergileyebilme imkanını tanıyan oldukça zor ve neredeyse yaşanılmaz koşullarda devam etmiştir.

Kantin ve yatakhane olarak tasarlanmış iki efsane kamyon “Big mugs” (Power Stars), model kodu 330.30 ANW 6x6 , 1995 yılından beri bu konvoyun bir parçası olmuştur. Bu devasa 20 tonluk gava soğutmalı 300hp motorlu kamyonlar bütün keşif turunun bel kemiğidir.

16 vitesli servo vites kutulu yeni Trakker AD380T45W, 6x6, konvoyun atölye rolünü üstlenmiştir. Aracın 450hp motoru, yüksek sıcaklıklar ile başa çıkabilmesi ve Afrika topraklarından geçmek için gerekli ciddi eforları gösterebilmesi için "tropikleştirilmiştir": nazikçe “çöl gemisi" olarak adlandırılmış bu yeni Trakker bu özel yapısına Iveco'nun zorlu arazi yarışması koşullarında geliştirdiği ve olgunlaştırdıpı deneyimleri sayesinde sahiptir.

Modern 5.5 tonluk Daily 55S18WD 4x4 "Overland" kafilesinin en yeni  değişikliğidir. Bu panelvan Parma Üniversitesinin doktor ve ekipmanlarını ağırlamış ve "kıskanılarak" Iveco çalışanı Beppe Simonato tarafından kullanılmıştır.

Keşif kafilesinde bulunan hafif sınıf iki Massif 25S15SW 4x4 “Gran Raid” aracından oluşturulmuştur: isimlerine nazaran bu araçlar oldukça çevik ve aynı zamanda güçlü ve sağlamdır. Bu ikisi keşif ekibi liderini, Overland ağı ekibini ve TV operatörlerini taşımıştır.

Ve bu muhteşem IVECO araçları sayesinde keşif turu, klima ve yol güzergahına rağmen zamanında Angola Cumhuriyeti'ne doğru yollarına devam edebilmişlerdir.