​Overland ,Iveco araçlarıyla dünya çapında keşifler

3 Ocak 2010'da Torino ‘daki ana merkezden ayrılan Overland 12 keşif heyeti Afrika'ya ulaştı. İlk 2400 kilometreyi geride bıraktıktan sonra 7 Ocak Salı günü araçlar gemiyle güney İspanya Algeciras'tan Fas'taki Tanca şehrine taşınmışlardır.

Keşif heyeti Atlantik sahili boyunca ilerleyerek Mart ayında Güney Afrika'ya ulaşmışlardır. Dönüş yolculuğu Orta Afrika'dan dolanılarak yapılmış ve 47,000 kilometre ile Mayıs ayında Roma'da son bulmuştur: Hem çevresel hem de lojistik açıdan emniyetsiz ve karmaşık topraklarda geçen 5 aylık seyahat, hem araçları hem de Overland ekibini popülasyon ve coğrafi alandaki çeşitlilik ile buluşturdu.

Overland 12, daha önceki keşiflerde de olduğu gibi geniş kapsamlı IVECO araçlarından yararlanmıştır: Mussa & Graziano şirketi tarafından kantin ve yatakhane olarak hazırlanmış olan yeni "tarihi" burunlu 330.30 ANW, Onnicar tarafından resüsitasyon ve ilk yardım istasyonu olarak donatılmış 5.5t'luk son jenerasyon bir Daily 4x4, Spretto şirketi tarafından atölye olarak donatılmış bir Trakker 6x6 ve Truck Tech tarafından televizyon ekibinin taşınması için donatılmış iki uzun dingil mesafeli Massif 4x4.

Keşif seyahatinin dikkati özellikle insani açıdan oluşmaktaydı, Parma Ospedaliero-Universiatario Company tarafından seçilmiş dört doktor Daily 4x4'te seyahat etmişlerdir.  Bu doktorlar, kendi yenilikçi tecrübelerini de aktardıkları istatistik verilerini toplayıp ileri düzeyde teletıp tekniklerini uygulayarak, keşif heyetinin rota boyunca karşılaştıkları hem bugünün hem de geleceğin medikal dış istasyonlarına yardımda bulunmuşlardır.

Beppe Tenti, 4 çalışma vardiyasında seyahat eden, 6 Iveco aracının teknik yönetiminin başını çeken ve Torino'daki Iveco ana merkez ile bağlantıyı koruyan IVECO Müşteri desteği Beppe Simonato dahil toplam 40 kişilik 16 ekibe bir kez daha öncülük yapmıştır.

Keşif seyahatine dayanan bir belgesel serisi RaiUno kanalında 2010 sonbaharında yayınlanacaktır.

www.overland.org

Iveco and the Overland project: macera devam ediyor