Basın Bülteni

IVECO Z TIR: Uzun yol taşımasında yeşil enerjiye ve otonom sürüşe geçişi öngören sıfır etki konseptli çekici

​ Iveco, dünyada bir ilk olarak tamamen sürdürülebilir bir taşıma sistemi için sıfır etkili araç olmak üzere tüm kısıtlamalardan kurtulmuş uzun yol konsept kamyon IVECO Z çekiciyi sunar.

IVECO Z çekicinin'ın sundukları:

Optimize edilmiş Sıvılaştırılmış Doğal Gaz teknolojisi ve Biyometan kullanımı sayesinde sıfır CO2 salınımı. Konsept 2.200 km otonomi ve neredeyse sıfır CO2 salınımıyla uzun mesafe taşıması sunma amacıyla uyumlu depolar, geliştirilmiş aerodinamikler ve atık ısı kurtarma sistemiyle Biyo-LNG ile çalışan ağır tıra dayanmaktadır.

Otomatik sürüş teknolojilerinin iyileştirilmiş kullanımı sayesinde sıfır kaza. Yeni teknolojilerin ve otonom sürüşün, artık araçtaki lojistik operatörü olacak olan sürücünün rolünü nasıl değiştireceğini tanımlar.

Sürücü merkezli tasarımla sıfır stres ve sıfır zaman kaybı: Kabin, farklı kullanımlar (sürüş, otomatik sürüş, ofis çalışması, dinlenme) için yeniden yapılandırılacak şekilde standart kısıtlamalardan kurtarılmıştır ve HMI (İnsan Makine Arayüzü) bilgileri ihtiyaç duyulduğu şekilde; doğru zaman ve doğru yerde doğru bilgiyi sağlar.

IVECO Z ÇEKİCİ yeni teknolojilerin ve otomatik sürüşün, sürücünün yaşamını değiştireceğini öngörerek geleceğe bir adım atıyor: Bu öncü yaklaşım, 29 patentle korunan bir konseptle sonuçlandı.

Iveco Marka Başkanı Pierre Lahutte: "Çevre, ekonomi, araçta ve aracın etrafında güvenlik endişeleriyle başlatılan bir devrimle karşı karşıyayız. Sürdürülebilirlik, TCO, teknoloji ve müşterilerimizle iş ortaklığı değerlerimize odaklandığımız Iveco'da Biyo-LNG gibi alternatif yakıtlar kullanarak ve sürücü ile müşteriyi teknoloji ve tasarım gelişimimizin merkezine koyarak araçlarımızın etkisini azaltmak için sürekli çalışıyoruz: IVECO Z ÇEKİCİ ve 29 patentiyle çabalarımızın bizi gelecekte yönlendirebileceği yeri tanımlıyoruz: Sürücünün iş ve boş zaman etkinlikleri rahat ve güvenli bir şekilde yerine getirebileceği ve her seferinde onun ihtiyaçlarına göre ayarlanabileceği şekilde tasarlanmış insani boyuta sahip bir araç. Tamamen sürdürülebilir bir uzun mesafe taşıma aracının geleceğini belirliyoruz: Sıfır salınım ve sıfır kaza ile çevreye sıfır etkisi olan bir araç".

2014 yılında Iveco, sürücünün çalışma günlerini her açıdan kolaylaştıracak şekilde tasarlanmış bir iş platformu olarak görülen araç olan kamyonet konseptli Iveco Vision'ı IAA'da tanıttı. Vision konseptinde tanıtılan fikirlerin birçoğu o tarihten sonra Yeni Daily'de gerçeğe dönüştü. IVECO Z ÇEKİCİ, bugün geleceğe doğru bir adım daha atıyor ve yeni teknolojilerle otomatik sürüşün uzun mesafe taşımacılığında sürücülerin görevini, etkinliklerini ve çalışma günlerini değiştirecek yeni bir yol öngörüyor. Gelecek nesil LNG ÇEKİCİ, %33'e kadar daha az yakıt tüketiyor ve CO2 salınımlarını büyük ölçüde azaltıyor.

IVECO Z ÇEKİCİ, arıtılmış biyogazdan üretilen Biyometanla çalışan yeni nesil bir LNG motora sahip. CNH Industrial'ın Sıfır salınım hedefinde sürdürülebilir taşıma yöntemleri bulma arayışında kilit bir rol oynayan bu yakıt düşük CO2 ve çok düşük PM salınımını garanti ediyor.

Bu LNG ile çalışan motor 460 beygir gücü ve 2.000 Nm tork sağlıyor ve üst viteslerdeki Powershift ile 16 vitesli otomatik transmisyona sahip.

Iveco'nun LNG teknolojisi alanındaki yeniliklere ve sürekli gelişime bağlılığı, IVECO Z ÇEKİCİ'ın gelişimini destekleyen PETRONAS Lubricants International tarafından da benimsenmektedir. PETRONAS Urania düşük viskoziteli motor yağlarıyla birlikte kullanılan LNG yakıt verimliliğini daha da artırarak Sıfır salınım hedefine ulaşmaya katkı sağlıyor.

IVECO Z ÇEKİCİ, uzun mesafe konvoylarını 100 km'de bir litreye kadar yakıt tasarrufu sağlayan ve kaymaya karşı dirençte AAA notunu alan ilk ürün olan MICHELIN X® LINE™ ENERGY™'e sahiptir. Lastiklerde tür, boyut, model adı, aşınma, performans ve sıcaklık gibi bilgiler sağlayarak her bir lastiğin kullanım ömrünü takip eden RFID gömülü etiketleri bulunur. Jantlarda bulunan Lastik Basıncı İzleme Sistemi sensörleriyle kullanıldığında basınç verileri de sağlar.

IVECO Z ÇEKİCİ, SAG ile geliştirilmiş yeni konseptli bir depoya sahiptir. Isı radyasyonundan koruyan yansıtıcı bir folyo olan MLI (Çoklu Katman İzolasyonu) adlı yeni bir sistemle yalıtımı sağlanmış alüminyumdan yapılmıştır. Alan kullanımının optimize edilmesini ve tek bir dolumda iki depoya da yer olmasını mümkün kılan kare şeklinde olmasına izin veren bir teknolojiye sahiptir. İki deponun toplam kapasitesi 1200 litredir, bu da mevcut Stralis NP'den %60'ın üzerinde ve bir dizel araçtan daha da fazla olan 2200 km otonomi sağlar.

Araçtaki Rankine Çevrimi Atık Isı Kurtarma sistemi, enerjiyi kurtarmak için egzoz gazını bir ısı kaynağı olarak kullanır. Bu şekilde sürüş sırasında daha fazla yakıt tasarrufu sağlanır.

IVECO Z ÇEKİCİ'ın Sıfır Kaza hedefini başarmaya karşı yaklaşımı, yol güvenliği için en etkili yaklaşım olan etkin ve önleyici güvenlik sistemlerine dayanır. Aracın etrafındaki sensörlerin tamamı, teknolojik gelişimi tamamen güvenli bir şekilde gerçekleştirerek otomatik sürüşte bir devrim niteliğindedir.

İşlevsel gelişimden yaşama/çalışma alanı için eşsiz bir tasarımın yaratılmasına.

CNH Industrial Tasarım Merkezi tarafından tasarlanan IVECO Z ÇEKİCİ, tır şoförleri için geleceğin nasıl olacağını açıklıyor. Geliştirilmiş aerodinamikler, iyileştirilmiş güvenlik ve yeni bir kabin yaşam alanı oluşturma amacıyla şekillendirilmiştir.

Otomatik sürüşün, daha az sürüş daha fazla ofis işi yapmak için zaman harcayacak olan sürücünün rolünü nasıl değiştireceğini betimler. Konsept, sürücünün kabin düzenini o anda tırı ne şekilde kullanmak istediğine bağlı olarak yeniden yapılandırmasına izin verir: şehirde veya otoyolda sürüş, otobanda otomatik sürüş, ofis işleriyle ilgilenme, dinlenme veya gece uykusu.

Araç park halindeyken sürücü, yaşam ve paylaşım özelliklerini kullanmak için kabinin iç kısmını tamamen yeniden yapılandırabilir. Arkadaki sürgülü duvar, 500 mm iç uzunluk sağlayarak ve yaşam alanını genişleterek otomatik olarak geriye gider. Bu da sürücünün katlanabilir yatak, duş, mutfak, buzdolabı, lavabo ve eğlence duvarı gibi tüm özellikleri ve tesisleri kullanmasını mümkün kılar.

HMI, sürücünün tam ve çok yönlü bir görüş elde etmesi ve uyarlanabilir bilgi sağlamak için tasarlanmıştır: Bu da tam olarak doğru zamanda ve doğru yerde doğru bilgi anlamına gelir. Tırın işlevleriyle ilgili bilgiler, gerekli olduğunda akıllı ön cama yansıtılır ve sürücünün o andaki ihtiyaçlarına göre değişir. Buna sürücünün güvenliğini artırmak için oldukça önemli bilgiler; lastik basıncı, sıcaklığı ve kullanımıyla ilgili gerçek zamanlı veriler sağlayan Michelin lastikleriyle olan etkin bağlantı da dahildir.

Koltuk, direksiyon sistemi, pedallar ve kumandalar konsolu, en pürüzsüz sürüş için kabinden ayrı olarak asılı olan bağımsız bir üniteyi oluşturur. Klima sistemi, sürüş platformunu saran bir İklim Baloncuğu oluşturarak sürücünün koltuğu etrafında ideal koşullara sağlar, böylece sürücü hava akışından rahatsız olmadan ideal sıcaklık koşullarının keyfine varır.

IVECO Z ÇEKİCİ enerji verimliliği, atık ısı kurtarımı, ergonomi, aracın ve sürücünün etkileşimi ile iletişimi konularındaki, 29 patentle korunan tamamen yeni düşünüşü ve fikirleriyle mevcut olan tüm kısıtlamalardan kurtulur.