Basın Bülteni

IVECO Madrid fabrikası Dünya Klasında Üretimde Altın Seviye’de

​​​Madrid'deki IVECO fabrikası, CNH Industrial'ın dünyadaki 64 tesisi arasında üretim mükemmelliginde en üst düzeye ulasmayı basaran ilk tesisi.

WCM Altın Seviye'ye ulasmak üretim sistemlerinde köklü bir dönüsümün yanı sıra fabrikadaki herkesin katılımının gerekli oldugu önemli çevresel ve güvenlik iyilestirmeleri de gerektiriyor.

Madrid fabrikasında, küresel pazarlar için Stralis ile Trakker serilerinden olusan IVECO agır araç üretimi yapılıyor.

Madrid, Ispanya'daki IVECO fabrikası CNH Industrial Group'un Dünya Klasında Üretim (WCM) programında Altın Seviyeye erisen ilk üretim tesisidir. Bu program, fabrikalarının ve süreçlerinin entegre yönetimi için küresel üretim sektörünün en yüksek standartlarından biridir. Bu basarıyla birlikte Madrid fabrikası, Group'un dünya genelindeki 64 tesisi arasında üretimde mükemmellik açısından en yüksek dereceli tesisi haline gelmistir.

IVECO Marka Baskanı Pierre Lahutte konu ile ilgili sunları dile getirdi: "Madrid fabrikasıyla ve WCM Altın Seviye ile gurur duyuyoruz. Bu, fabrikada bulunan herkesin takım çalısması, baglılıgı ve kararlılıgıyla mümkün olan devasa bir basarıdır. Tesiste önemli yatırımlar yaptık ve üretim sürecine dahil olan herkesin aralıksız çabası sayesinde, üretim sürecini tamamen elden geçirdik. Sonuç ise, montaj tesisinden ayrılan her bir aracın sınıfının en iyisi kaliteye sahip olması oldu".

CNH Industrial Bas Üretim Direktörü Tom Verbaeten sunları ekledi: "Fabrikamızdaki tüm süreçleri 10 yıl önce yeniden yapılandırmaya basladık ve devamlı bir iyilestirmeyle aralıksız çaba harcadık. Bugün fabrika, üretim kalitesi açısından olabilecegi en üst düzeyde. Sınıfının en iyisi olma düzeyine eristik ancak burası varıs noktamız degil, önümüzdeki mükemmellik çagımızın baslangıcı. Müsterilerimize IVECO kamyonlarında en iyi kaliteyi saglamak için bu devamlı iyilestirme sürecinde de aynı sekilde çok çalısacagız".

Madrid fabrikası, bu WCM denetimindeki geçmisindeki en iyi sonuçları elde etti. Bu basarı yıllardır yapılan ve güvenlikte sürekli artıs, süreçlerde ve ürünlerde yüksek kalite, %100 hizmet düzeyine dönüsen iyilestirmelerin bir sonucudur. Ayrıca fabrikanın olaganüstü çevresel iyilestirmeleri sonucunda üretilen araç basına CO2 salınımında %53 azalma görüldü ve tesis atıklarının %99'u geri dönüsüm islemine tabi tutuluyor.

Bu iyilestirmelerin birçogu fabrika çalısanlarının tavsiye programına katılmasına sayesinde mümkün oldu. Bu program konusunda Madrid fabrikası, her yıl her çalısan tarafından yapılan 28 öneri ile Group içinde küresel çapta bir örnektir.

Madrid fabrikası: Ispanya'dan dünyanın diger yerlerine
Madrid IVECO fabrikası, markanın agır araç yelpazesi; ikisi de dizel model olan Yeni Stralis ve Stralis XP, hem CNG hem de LNG modelleri bulunan Stralis NP ve Trakker için üretim hatları ile Arastırma ve Gelistirme merkezine ev sahipligi yapmaktadır. Sahadaki esnek ve kompleks üretim süreçleri, bu araçların 300.000'e kadar farklı modelinin üretilmesine olanak tanıyor. Bu üretimin %87'si çogunlugu Avrupa ancak Afrika, Asya ve Güney Amerika da olmak üzere ihraç etmek için yapılıyor. Fabrikada toplamda 2500'den fazla kisi çalısıyor ve Ispanya'daki otomotiv sektöründe kadın çalısan oranı en yüksek fabrika: %21. Fabrika geçen yıl, Sürekli Iyilestirme Sistemi kategorisinde Kaizen Enstitüsü'nün Mükemmellik Ödülü'nü kazandı.

Madrid: tarih dolu fabrika
IVECO, 1990 yılında tarihi Ispanyol kamyon markası Pegaso'yu satın aldıgında Madrid tesisine sahip oldu. 2016 yılında tesis Pegaso'nun 70. yıl dönümünü kutladı ve Stralis Sınırlı Üretim modelinin sunulmasıyla yıllar boyunca Ispanya'daki sanayilesmenin arkasındaki güç olan bir isme baglılıgını gösterdi. Pegaso, 1946 yılında Empresa Nacional de Autocamiones (ENASA) olarak kuruldu. Madrid'de büyük üretim fabrikası projesi, derhal baslatıldı ve insaatın ilk asaması 1955 yılında tamamlandı. Pegaso'nun 1946 ile 1990 yılları arasında Madrid'deki toplam üretimi 405.000 birime ulastı. 2008 yılında IVECO Pegaso adı altında üretim sahası, bir milyon araç satarak dönüm noktasına ulastı.

IVECO ve Ispanya'ya baglılıgı
Valladolid'de bulunan IVECO'nun Ispanya'daki ikinci fabrikası, CNH Industrial'ın dünyadaki 64 fabrikası arasındaki, Altın Seviye'den yalnızca bir puan uzaklıktaki en iyi fabrikasıdır. 2012 yılında, tüm agır araç yelpazesinin üretimini Ispanya'da toplamaya karar verdi; bu da ülkedeki üretimin iki katına çıkarılması anlamına geliyordu. O tarihten itibaren Ispanyol fabrikalarına 500 milyon euro yatırım yaptı. Madrid ve Valladolid'deki iki fabrikasının üretim kapasitesini ve özellestirilmelerini artırmaya devam etmeyi hedefliyor.