Basın Bülteni

IVECO, mükemmel bir çevrimsel ekonomi örneği olarak Fransa’daki biyometan üretim fabrikası ve biyometan dolum istasyonu açılışını destekliyor

​​Cestas'taki yeni biyometan üretim fabrikası ve biyometan dolum istasyonu; Pot au Pin Energie, Air Liquide ve Carrefour ortaklığında enerji geçişini destekleyen çevrimsel ekonomi yaratmanın bir parçasıdır.

IVECO ve IVECO BUS, doğal gazla çalışan araçlarından oluşan ürün gamını sergileyerek ve doğal gazla çalışan IVECO BUS araçlarıyla katılımcılarına bir servis hizmeti sağlayarak açılışa destek verdi.

IVECO, açılış etkinliğinde doğal gaz ve biyometana dayalı sürdürülebilir taşımacılık vizyonunu sundu.

Pot au Pin Energie, Air Liquide ve Carrefour, Fransa'daki Nouvelle-Aquitaine bölgesinde yer alan Cestas'ta yeni bir biyometan üretim fabrikası ve biyometan dolum istasyonu açılışı yaptı. Üç şirket bu projede birlikte çalışarak ilk defa Fransa'da tüm biyo-gaz değer zincirini tek bir alanda bir araya getirip enerji geçişine çevrimsel bir yaklaşım sergiliyor.

Doğal gazla çalışan araçların öncüsü ve bu teknolojiyi dizele alternatif olgun bir sürdürülebilir yakıt olarak teşvik eden IVECO, biyometanla çalışacak şekilde tasarlanmış olan IVECO ve IVECO BUS Doğal Gazla çalışan araçlarından oluşan geniş ürün gamını sergileyerek etkinliğe destek sağladı. Ayrıca, doğal gazla çalışan IVECO BUS otobüslerinde etkinliğin katılımcılarına servis hizmeti sundu. EMEA IVECO Doğal Gaz Gelişim Yöneticisi Clement Chandon ise IVECO'nun sürdürülebilir taşımacılıkla ilgili vizyonu ve taşımacılık sektörünün enerji geçişinde doğal gaz ve biyometanın kilit rolü hakkında bir sunum yaptı.

IVECO Marka Başkanı Pierre Lahutte: "IVECO'da biyometana bağlı çevrimsel bir ekonominin İklim Değişikliğine ve şehirlerimizdeki hava kirliliğine karşı etkili bir çözüm sağlayacağına inanıyoruz. Biyometanla çalışan Natural Power araçlarımızdan oluşan ürün gamı ise bu temiz çevrimde anahtar rol oynayacaktır. Bugün açılışı yapılan proje gibi projeler bu çevrimsel ekonomiye gerçek hayata geçiriyor ve karşı karşıya olduğumuz en büyük çevre sorununa karşı uygulanabilir ve etkili bir çözüm olduğunu kanıtlıyor. Biyometan çözümü yeni iş fırsatları yaratır ve CO2 salınımını azaltır. Ayrıca, Fransa ve Avrupa'nın enerji bağımsızlığını artırırken kara yolu taşımacılığında sürdürülebilir bir geçişi garanti edebilir."

Projenin temiz döngüsü Pot au Pin Energie topraklarında başlıyor. Bu şirket, havuç ve pırasa üreticisi Planète Végétal'ın öncülüğünde Cestas'ta biyometan üretimi için kuruldu. Tarlalarda sonbahardan ilkbahara kadar yetişen orta halli hasatlarla şirketin biyo-öğütücüsü besleniyor. Biyometan temizlendikten sonra GRDF gaz dağıtım ağına aktarılıyor ve buradan, Cestas'taki yeni dolum istasyonu da dahil olmak üzere ülkedeki CNG dolum istasyonlarına gönderiliyor. Süpermarket zinciri Carrefour'un dağıtım kamyonları da dahil olmak üzere doğal gazla çalışan araçlar biyometanla doldurulur ve malların taşınması için kullanılarak çevrimsel ekonomi tamamlanmış olur.

Doğal gazla çalışan araçlar, bu temiz döngüde anahtar öğedir. IVECO ise bu tür araçların gelişimi, üretimi ve desteklenmesi alanındaki 20 yıldan fazla deneyimiyle sektörün lideridir. Daily Blue Power Hi-Matic Natural Power ile hafif ticari araçlardan Eurocargo NP ve Stralis NP ürün gamlarıyla ağır yük taşımacılığına ve Daily Minibus NP, Urbanway, Crealis otobüsleri ve yeni satışa sunulan Crossway LE NP otobüsleriyle yolcu taşımacılığına kadar tam bir ürün gamına sahip olan tek üreticidir.

IVECO'nun sürdürülebilir çözümlere olan bağlılığını, yine etkinlikte sergilenen CNH Industrial markaları New Holland Agriculture ve FPT Industrial da paylaşmaktadır: New Holland'un metanla çalışan konsept traktörü ve FPT Industrial'ın son nesil Cursor 13 doğal gaz motoru da sürdürülebilir çevrimsel ekonominin birer parçasıdır.