Basın Bülteni

Yeni MyIVECO uygulaması, araç sahipleri ve sürücüler için yeni hizmetler sunuyor

Yeni MyIVECO uygulaması kapsamlı ürün bilgileri, haberler ve kampanyalarla IVECO dünyasını müşterilerine sunuyor . “Bayi Bulun” ve “Servis Rezervasyonu Yapın” gibi hizmetlere erişim sağlıyor.

IVECO, geliştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sunmak için modern ve kullanımı kolay bir tasarıma sahip yeni MyIVECO’yu tanıtıyor. Sürücüler ve araç sahipleri için ana sayfasından yeni hizmetlere anında erişim sunan uygulama, kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda yeniden özelleştirildi.

İlgili hizmetler ile IVECO’ya doğrudan iletişim sağlayacak
Nerede olurlarsa olsunlar müşterilerin en yakın IVECO yetkili satıcısı veya servis noktasını bulmalarını sağlayacak “Bayi Bul” özelliği, sürücüleri oldukça memnun edecek. MyIVECO uygulamasında bir hesap oluşturarak tercih ettikleri yetkili serviste kolayca “Servis Rezervasyonu” yapabilecekler.

IVECO dünyası müşterilerin ellerinin altında
Kapsamlı içeriği ile IVECO dünyası her zaman ve her yerde müşterilerin ellerinin altında . Uygulama ile müşteriler markanın katılacağı etkinlik ve fuarlarla ilgili en son haberlere ulaşabiliyor. Ayrıca uygulama ürün ve hizmetler ile ilgili kapsamlı bilgiler sağlıyor: Kullanıcılar ürün kataloğu bölümünden tüm IVECO ürünlerini keşfedebilir, videoları ve resimleri görüntüleyebilir ve tüm araç broşürlerini indirebilirler. “Son Görüntülenen” özelliği, önceki girişlerde erişilen bilgilerin kolayca yeniden ziyaret edilmesini sağlar.

IVECO APAC Başkan Yardımcısı Federico Bullo: “MyIVECO, IVECO araç sahipleri ve sürücüleri için ideal bir uygulamadır. Bu uygulamayla en son haber ve kampanyalarımıza erişimin yanı sıra ihtiyaçları olan yetkili satıcı ve servis ile iletişime geçebilir, araçlarının bakımını yönetebilirler. Daha da önemlisi, MyIVECO müşterilerimizin değişen gereksinimlerinin gelişimi için tasarlanan dinamik bir araçtır. Zaman içersinde yeni hizmetler eklemeyi planlıyoruz.”

​​​​

​​