Basın Bülteni

IVECO, kamyon kategorisinde Africa Eco Race 2018’e ağırlığını koyarak PETRONAS De Rooy IVECO Takımından Gerard De Rooy’un zaferiyle yarışı birinci olarak tamamladı.

Gerard De Rooy, Africa Eco Race 2018 kamyon kategorisinde yarışa başından beri liderlik ederek birincilikle tamamladı.

Dakar 2018'de ise Federico Villagra 8. etapda ikincilik elde ederek sekiz aşamalı yarışı toplamda altıncı olarak tamamlıyor ve IVECO tekrar 8 etapda ilk 10'a üç adet IVECO Powerstar ile girmeyi başarıyor.

Africa Eco Race 2018 tamamlandı: Fas'ta 5, Moritanya'da 6 ve Senegal'de 1 olmak üzere 12 etap ve 3 ülkede toplam 6500 km süren zorlu yarış hızlı, kayalıklı yollardan mücadeleci kumullara kadar nefes kesici manzaralarda yapıldı. Sürücüler ve ekipleri, Senegal'deki Lake Rose kıyılarına ulaşarak kazananları ve rallinin büyük başarısını kutladılar.

PETRONAS De Rooy IVECO takımının lideri Gerard De Rooy, kamyon kategorisinde ralliyi birinci olarak tamamladı. Ralli boyunca hızlı, kayalıklı parkurlarda ve son derece yumuşak kumullar üzerinde diğer kamyonlara karşı liderliğini her zaman korudu.

Arka arkaya sekiz yıl boyunca PETRONAS De Rooy IVECO takımının resmi tedarikçisi olan IVECO, Africa Eco Yarışı'nın kazanan takımına araç, motor ve yedek parça sağladı. IVECO kamyonlarının efsanevi güvenilirliği, her kamyonumuzun mevcut olan en zor testlere tabi tutulduğu bu aşırı zorlu deneyimlerden geliyor. CNH Industrial'ın aktarma organları markası olan FPT Industrial tarafından özel olarak üretilmiş IVECO Cursor 13 motorlarıyla donatılan bu araçlar 1000 hp'ye kadar güç sağlıyor.

Son etapda, sürücüler Dakar'ın yakınındaki Lake Rose çevresindeki geleneksel son ayakta kısa bir final atağıyla yarıştı. Kalabalık izleyici kitlesi, yarışçılara tam destek sağlamak ve kazananlar gölün kıyısındaki podyumda yerlerini aldığında onları kutlamak için oradaydı.

Flemenk De Rooy ralliden oldukça memnundu: "Güzellik dolu özel şeylerden ve zorluktan keyif aldım. Zaten ilk başta en önemli olan da buydu: yeniden eğlenebilmek. Bu özel durumlar uzun sürdü ancak günler yine de kısaydı çünkü neredeyse hiç bağlantımız yoktu. Geriye dönüp baktığımda gerçekten iyi hissediyorum."

Güney Amerika'da, üç IVECO Powerstar sürekli yüksek performans sergileyerek ve dinlenme gününden sonraki iki aşamada ilk 10'a girerek sahip oldukları potansiyeli yerine getirdi.
7. aşamada, Ton Van Genugten liderliği ele geçirdi ve başkasına kaptırmadı. Takım arkadaşı Federico Villagra'nın iki dakika önünde tamamladı. Federico'yu 18 dakika geriden takip eden Artur Ardavichus yarışı yedinci sırada bitirdi.

8. etap, yarışçıları 381. km'ye götürdü ve bu aşama, Bolivya şehirleri olan Uyuni ve Tupia arasında sona erdi. Dünyanın en zorlu ralli yarışındaki bu yollar IVECO ekipleri için büyük bir tehlike oluşturmuyordu. Sağanak yağmura ve sel basan yollara rağmen Federico Villagra, Ton Van Genugten ve Artur Ardavichus'un kullandığı üç adet IVECO Powerstar, ilk 10' girerek bitiş çizgisine ulaştı.

Federico Villagra, 7. ve 8. aşamalarda bitiş çizgisini ikinci olarak geçip podyumda yer almaya devam etti. Aralıksız performans sergileyen Arjantinli, birinci sıradaki Eduard Nikolayev ile arasındaki mesafeyi sürekli olarak sabit tuttu.

Ton Van Genugten 7. aşamadaki zaferinden sonra Uyuni-Tupiza arasındaki özel 8. aşamayı liderin 15 dakika arkasından gelerek altıncı sırada tamamladı.

Artur Ardavichus da aralıksız bir performans sergileyerek 7. aşamayı yedinci sırada; 8. aşamayı ise dokuzuncu sırada tamamladı ve genel sıralamada ilk 10'daki yerini korumayı başardı.

Bolivya'nın güneyindeki ve Arjantin'in kuzeyindeki kötü hava koşulları nedeniyle organizasyon 9. Aşamayı (Tupiza-Salta) iptal etmeye karar verdi.

Genel Sıralama – Kamyon Kategorisi – Africa Eco Race 2018

1. GERARD DE ROOY (IVECO) 45sa53sn
2. Tomas Tomecek (Tatra) + 5sa12dk32sn
3. Johannes Van De Laar (DAF) + 6sa49dk12sn

8. Etap– Dakar Rallisi 2018

1. Dmitry Sotnikov (Kamaz) 4sa23dk32sn
2. FEDERICO VILLAGRA (IVECO) + 5dk11sn
3. Airat Mardeev (Kamaz) + 6dk28sn
4. Eduard Nikolaev (Kamaz) + 8dk33sn
5. Martin Kolomy (Tatra) + 12dk11sn
------
6. TON VAN GENUGTEN (IVECO) + 15dk36sn
9. ARTUR ARDAVICHUS (IVECO) + 41dk36sn

Genel Sıralama – Rally Dakar 2018

1. Eduard Nikolaev (Kamaz) 28sa15dk06sn
2. FEDERICO VILLAGRA (IVECO) + 46dk25sn
3. Martin Macik (Liaz) + 3sa29dk25sn
4. Siarhei Viazovich (Maz) + 3sa59dk35sn
5. Airat Mardeev (Kamaz) + 4sa23dk20sn
------
6. TON VAN GENUGTEN (IVECO) + 4sa31dk08sn
8. ARTUR ARDAVICHUS (IVECO) + 5sa28dk16sn