Basın Bülteni

Astana Host city of Expo 2017

​​​​​​IVECO BUS, Kazakistan’ın başkentinin şehiriçi toplu ulaşım şirketi olan Astana LRT LLP’ye 210 adet Urbanway Euro VI ve Urbanway Hibrit 12 metrelik ve 18 metrelik otobüsler teslim etti. Teslimat, 15 Mayıs’ta Kostanay, Kazakistan’da yapılan resmi bir törenle gerçekleştirildi. Törene Kazakistan Cumhuriyeti Başbakanı Sn. Bakhytzhan Sagintayev, CNH Industrial Orta Asya için Ülke Yöneticisi; Rusya, Beyaz Rusya ve Orta Asya Hükümet ve Kurumsal İlişkilerinden sorumlu Sn. Valfré di Bonzo; Allur Şirketler Grubu Başkanı Sn. Lavrentyev ve SaryarkaAvtoProm LLP CEO’su Sn. Semeybayev katıldı.

IVECO BUS, sektördeki Sıkıştırılmış Doğal Gaz (CNG), hibrit ve elektrikli araçlardan oluşan en geniş filoyu sunan bir marka olup, alternatif yakıt kullanan toplu taşıma pazarında da Avrupa lideridir. Bu, IVECO BUS’ı Astana şehri ve Geleceğin Enerjisi teması açısından Expo 2017 için mükemmel bir ortak haline getirmektedir. Expo 2017’nin teması, “sürdürülebilir enerji gelişimi, enerji güvenliğini ve verimliliğini teşvik etme, yenilenebilir enerjinin kullanımını destekleme konularında stratejiler, programlar ve teknolojiler keşfetmeye” odaklanmaktır.

210 Urbanway otobüs, şehrin filosunda zaten faaliyette olan 358 IVECO BUS Citelis otobüse katılacak ve Expo 2017 ile gelecek yıllarda verimli ve sürdürülebilir taşımacılık sağlayacaktır. Bu sözleşme kapsamında teslimatların tamamlanması, IVECO BUS’ı Astana’da çalışan 570 otobüsle Kazakistan pazarında kendi segmentinde lider konuma getirecektir. IVECO BUS’ın küresel çalışmalarından sorumlu olan IVECO Başkan Yardımcısı Sylvain Blaise, bu yenilenen güvenden onur duyduğunu belirterek şunları söyledi: “Astana şehrinin toplu taşıma filosu için IVECO BUS araçlarının tedariki adına yapılan bu ikinci anlaşma, dünya çapındaki kamu yetkilileri için en büyük endişe haline gelen şehir hava kirliliğinin azaltmak için şehrin gerekliliklerini yerine getirebilme becerimizi gösteriyor. IVECO BUS, çevreye ve şehirde yaşayanların sağlığına saygı duyan, modern ve verimli toplu taşıma sistemi geliştirmeyi amaçlayan şehirlerin ideal ortağı olduğunu kanıtlıyor”.

Urbanway Hibrit otobüsler, geleneksel otobüslerden %30 daha az yakıt kullanıyor. Dizel otobüslere kıyasla CO2 salınımlarını %33 ve nitrojen oksit (NOx) salınımlarını %40 azaltıyor. Bu, her standart otobüs için yılda 25 ton ve mafsallı otobüs içinse 37 ton daha az CO2 anlamına geliyor.

Urbanway Hibrit otobüsler, Euro VI içten yanmalı motor ile elektrikli çekiş sistemini ve son nesil lityum iyon akü grubunu kullanıyor. Akıllı güç yönetimi sistemi, hareket sırasında yakıt tüketimini ve salınımları optimize ederken fazla frenleme enerjisi depolama sisteminde korunur. Bu otobüslerin avantajlarına, otobüs duraklarına yaklaşırken ve duraktan ayrılırken %100 elektrikle çalışmasını sağlayan “Yaklaş ve Uzaklaş” işlevi de dahildir. Jeneratörü geçici olarak devre dışı bırakarak titreşimi yok eder ve gürültü seviyelerini %50’den daha fazla azaltır. Sonuç olarak duraklara yaklaşırken ve duraktan ayrılırken tamamen sessiz ve salınımsız olunur.

IVECO BUS’ın hibrit teknolojisi başarısını kanıtlamıştır ve bu “çevre dostu” taşıma çözümü Madrid, Milano ve Paris gibi şehirler tarafından toplu taşıma sistemleri için benimsenerek markayı Avrupa’nın sürdürülebilir otobüs pazarında lider konuma getirmiştir.

Urbanway otobüsler, Egzoz Gazı Devridaimini kullanmayıp araçların mükemmel yakıt tasarrufunu koruyan büyük buluşu HI-SCR Euro VI teknolojisine sahip olan ilk IVECO BUS otobüsleridir. Bu alçak tabanlı şehir otobüsleri, yeni IVECO TECTOR 7 ve IVECO Cursor 9 motorlarını, üstün direnç ve ağırlık azaltmasını kombine eden tamamen yeniden tasarlanmış bir yapıda birleştirir.

210 Urbanway otobüs, IVECO BUS’ın Annonay, Fransa’daki fabrikasında üretilecek; son montajı işe IVECO BUS’ın ortağı ve distribütörü olan SaryarkaAutoProm’un (SAP) Kostanay’daki fabrikasında yapılacaktır. Bu şirket aynı zamanda en verimli ve sürdürülebilir performansı garanti etmek için Astana otobüs filosuna teknik ve servis desteğini sunacaktır.