Basın Bülteni

International Road Transport Union (IRU) Dünya Kongresi 2018

​IVECO yol taşımacılığı, mobilite ve lojistik alanında dünya çapındaki etkinliğe katılıyor. Bu etkinlikte şirket, hükümet ve düşünce liderleri, taşımacılık sektörünün büyük zorluklarını ve fırsatlarını tartışmak üzere bir araya geliyor.

IVECO Marka Başkanı Pierre Lahutte, markanın şu anda bir devrimden geçen yol taşımacılığının geleceği hakkındaki bakış açısını anlattı ve bu zorluklara yönelik olarak alternatif çekiş teknolojilerinin kilit rolünden bahsetti.

IVECO International Road Transport Union - IRU Dünya Kongresi 2018’e katılıyor. Kongre, Maskat, Umman’da 7 ile 8 Kasım tarihlerinde düzenleniyor. Yol taşımacılığı küresel sektör birliği IRU tarafından düzenlenen etkinlik, küresel karar verme mekanizmalarının fikir alışverişi yapması, çözümleri tartışması ve taşımacılık sektörünün geleceğini tanımlaması için bir platform sağlıyor. Katılımcılar arasında üreticiler, taşımacılık birlikleri, dünyanın her yerinden uluslararası kurumlar ve Bakanlıklar bulunuyor.

IVECO Marka Başkanı Pierre Lahutte, 21. yüzyılda yol taşımacılığı, mobilite ve ticarete ayrılan genel oturumda konuşma yaptı. Bu oturumda şu sorunun cevabının verilmesi amaçlanıyordu: “Devamlı olarak değişen ‘yeni dünya’ düzeni yol taşımacılığı için ne anlama geliyor?”
Oturum konuşmacıları arasında şirketlerin ve hükümetlerin önde gelen isimlerinin yanı sıra José Manuel Durão Barroso, Goldman Sachs International Başkanı ve Avrupa Komisyonu Eski Başkanı; Christian Labrot, IRU Başkanı; Dr. Ahmed Muhammed Al Futaisi, Umman Ulaşım ve İletişim Bakanı; Steffen Bilger, Bakan, Almanya Taşımacılık ve Dijital Altyapı Bakanı da bulunuyordu.

Pierre Lahutte, IVECO’nun taşımacılığın geleceği hakkındaki vizyonunu ve sektörün çevresel etkisini azaltmak için sürdürülebilirliğe olan odağını özetledi. Giderek artan sayıdaki şehirlerde bu fosil yakıt artışlarının ve yasaklarının yarattığı baskı nedeniyle Dizele alternatif bulma ihtiyacını vurguladı ve taşımacılık sektöründe en iyi yanıtı bulma konusunda dikkatli bir düşünmenin önemi üzerinde durdu: “Bu, her şey için tek bir çözüm durumu değildir: Her görevin özelliklerini karşılayan teknolojik bir karışımı dikkate almamız gerekir.”

Kongre, Ulaşım Bakanları ile Bölgedeki ve Avrupa dahil bölge dışındaki üst düzey Enstitü temsilcileriyle konuşma fırsatı yarattı. Ayrıca bu kişilere, IVECO’nun sürdürülebilir taşımacılık vizyonunu tanıtma fırsatı da verdi. IVECO, özellikle yük taşımacılığı ve uzun mesafe taşımacılığında doğal gazı anahtar enerji kaynağı olarak görmektedir. Elektrik çekişi ise özellikle düşük hızda, düşük enerji yoğunluğu olun dur-kalk görevlerinde ve şehir merkezlerinde yolcu taşımacılığında özellikle önemli bir role sahiptir. Doğal gaz, sıfır emisyon gücüne sahip veya döngüsel bir ekonomi yaklaşımıyla karbon birikimi nedeniyle olumsuz bir karbon ayak iziyle bile yenilenebilir bir enerji kaynağı olan biyometana kusursuz geçişin de ekstra avantajını sunmaktadır.

Doğal gazın, sürdürülebilir taşımacılık için olgun bir çözüm olarak görülmesi, çeşitli eylemlerle doğal gazın gelişimini destekleyen AB kurumları ve Hükümetleriyle de paylaşıldı. Bu eylemlere Almanya’da enerji verimli, düşük CO2 kamyonlar için maddi teşvikler ve LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) için otoban ücretlerinden muafiyet; Polonya’da LNG görevlerinde vergi kesintisi ve LNG altyapısının gelişimini desteklemek için Dizel vergilendirmesi; Fransa’da yayımlanan hükümler ve İtalya’da taşımacılık araçlarına yakıt sağlamak için inek gübresi ve tarımsal atıklardan üretilen biyometan kullanımı dahildir.

IVECO sürdürülebilir taşımacılık vizyonunun sonucu olarak, bugün şehir merkezindeki toplu taşımaya, şehirde yolcu ve mal taşımacılığı için hafif ticari araçlara elektrikli çözümlerden şehirler arası CNG otobüsleri ve kamyonlarına, uzun mesafe taşımacılığı için LNG kamyonlarına kadar alternatif çekişli araçlardan oluşan tam bir filoya giden yolda öncülük etmektedir. IVECO ayrıca bu yıl, tamamen alternatif çekişle çalışan filosunu sergilediği, fuar tarihindeki ilk %100 dizelsiz standında IAA 2018’de tarih yazmıştır.