Basın Bülteni

Iveco ve SAIC, Çin’deki Ortak Girişimleri Yeniden Yapılandırıyor

​​​​Bir CNH Industrial N.V. markası (NYSE: CNHI / MI: CNHI) olan Iveco ve SAIC bugün, Çin'in ticari araç pazarının hızlı gelişimine ayak uydurmak amacıyla Çin'deki Ortak Girişimlerini karşılıklı anlayış ve güven esasına göre yeniden yapılandıracaklarını açıkladılar.

Iveco ile SAIC arasında 50:50 oranında bir ortak girişim olan Naveco, tamamen Iveco markası üzerine odaklanacaktır. Yuejin markasının faaliyetleri, Naveco'dan ayrılacaktır.

SIH (Saic Iveco Hongyan), SI'nin (SAIC ile Iveco arasındaki 50:50 ortak girişim) bir ortak girişimi olup hisselerin %67'sini elinde bulundururken, CME (Chongqing Machinery & Electronics Holding Group Co. Ltd) ise geriye kalan %33 hisseye sahiptir. Bu ortak girişimin öz kaynak yapısı, SAIC'in sermayeye doğrudan %53,92'lik hisse katılımı, CME'nin hisselerini %34'e yükseltmesi ve SI'nın katılım payını %12,08'e düşürmesi ile revize edilecektir.

Iveco ve SAIC, bu yeniden yapılanmaya Çin'in ekonomik büyümesi ile tetiklenen endüstrideki değişikliklere ayak uydurmak ve müşterilerin artan taleplerini karşılamak için girişmiştir.

Iveco APAC başkanı Michele Lombardi, "Dünya'daki en geniş ticari araç pazarı olarak Çin, Iveco için her zaman stratejik bir pazar olmuştur," diyor. "Bu yeniden yapılanma ile, sürdürülebilir nakliyeye geçişte öncü rol üstlenerek yatırımlarımıza öncelik verebilmekte ve Iveco markasının Çin'deki faaliyetlerine odaklanabilmekteyiz. Iveco, gelişmiş teknolojiye, düşük TCO'ya (Sahip Olma Toplam Maliyeti) ve yüksek performanslara sahip ticari araçlar ve otobüslerden oluşan geniş bir ürün yelpazesi sunarak Çinli müşteriler için ideal bir iş partneri haline gelmektedir. Bu stratejik yeniden ayarlama, en iyi Iveco teknolojilerini ve ürünlerini Çin pazarına getirmemizi ve Çin'deki ortak girişimlerimiz tarafından üretilen araçlar için ihracat fırsatlarını geliştirmemizi sağlayacaktır."
"Yuejin faaliyetlerinin entegrasyonu ve SH'de artan hisse oranı, SAIC'nin "13. Beş-Yıllık" planı açısından önemlidir. Bu ayarlamalar, 2020 itibariyle ticari araç işletmesinin hedeflerine ulaşması amacıyla SAIC'nin ticari araç ürün yelpazesini tamamlamasına, kaynaklarının entegrasyonunu güçlendirmesine ve ölçek verimlerini elde etmesine yardımcı olacaktır" şeklide açıklamada bulunuyor SAIC Başkan Yardımcısı Lan Qingsong.

Iveco ve SAIC, müşterilerinin değişen ihtiyaçlarına odaklanan iki ortak girişimin faaliyetlerini geliştirmek için birbirleriyle yakın temas halinde çalıştıklarından, güçlerini artırmaya devam edeceklerdir.

CNH Industrial N.V. (NYSE: CNHI /MI: CNHI), köklü endüstriyel deneyim, geniş bir ürün yelpazesi ve dünya çapındaki varlığıyla sermaye varlıkları sektöründe küresel bir liderdir. Şirkete ait olan her bir marka kendi belirli endüstriyel sektöründe uluslararası büyük birer güçtür: Traktör ve tarımsal makinelerde Case IH, New Holland Agriculture ve Steyr; toprak işleri ekipmanlarında Case and New Holland Construction; ticari araçlarda Iveco; otobüslerde Iveco Bus ve Heuliez Bus; taş ocağı ve inşaat araçlarında Iveco Astra; itfaiye araçlarında Magirus; savunma ve sivil korumada Iveco Defence Vehicles; motor ve transmisyonlarda FPT Industrial. Daha fazla bilgiye şirket web sitesinden erişilebilir: www.cnhindustrial.com

SAIC Motor Corporation Limited (SAIC Motor), Çin'in A-hisse pazarındaki en büyük otomotiv şirketidir (Borsa Kodu: 600104) ve toplam sermayesi 11 milyar hisseden oluşmaktadır.

SAIC Motor'un faaliyetleri, hem yolcu araçları hem de ticari araçların araştırılması, üretimi ve satışını kapsamaktadır. Ayrıca, motorlar, vites kutuları, aktarma mekanizmaları, şasiler, dahili, harici ve muhtelif elektronik bileşenler de dahil parçaları, lojistik, araç telematikleri, ikinci-el araç işlemleri ve otomotiv finansman hizmetlerini de kapsamaktadır. SAIC'nin bağlı/yan otomotiv şirketleri arasında, Morris Garages, SAIC MAXUS, SAIC Volkswagen, SAIC-GM, Shanghai General Motors Wuling (SGMW), NAVECO, SAIC-IVECO Hongyan ve Shanghai Sunwin Bus Corp (SUNWIN) yer almaktadır.

​SAIC Motor'un araç satışları 2015 yılında, önceki yıla göre yüzde 5 artış kaydederek 5.902 milyona ulaşmıştır ve yerel otomotiv pazarındaki lider konumunu giderek sağlamlaştırmaktadır. 2015 Yılında şirket, elde ettiği 106.68 milyar dolarlık gelir sayesinde yıllık Fortune Global 500 listesinde 14 sıra yükselerek 46. Sıraya yerleşmiştir. Şirket, dünyanın en güçlü şirketleri listesinde 12. kez yer almayı başarmıştır. SAIC hakkında daha fazla bilgi için: www.saicmotor.com

Medya iletişim kişileri:

Richard Gadeselli
Kurumsal İletişimler – Küresel 
CNH Industrial 
Tel: +44 (0)2077 660 346​
Laura Overall
Kurumsal İletişimler Müdürü
​CNH Industrial
Tel. +44 (0)2077 660 338
Email: mediarelations@cnhind.com