Basın Bülteni

Iveco geleceğin çekicisi Iveco Glider ile Bibendum 2011’de
Sürdürülebilir hareketlilik konusunda dünyanın önde gelen organizasyonu olan Challange Bibendum, Berlin’de 18-22 Mayıs tarihleri arasında düzenleniyor. Taşımacılıkda geleceğin teknolojilerinin işlendiği ve geçen sene Rio De Janerio’da yapılan  fuar bu yıl tekrar Avrupa’da Berlin’de yapılıyor. Bu yılki fuarda üç tema üzerinde duruluyor.

  • Çevreci; Daha temiz, 0 emisyon ile taşımacılık
  • Güvenli; Kazasız taşımacılık
  • Akıllı; Akıllı ve on-line takip edilebilen taşımacılık

Iveco fuarda bu hedefler doğrultusunda tüm profesyonellerin ihtiyaçlarına yönelik geleceğin teknolojilerini içeren ürünler sunuyor. Iveco bir yandan  kullanıcıların ihtiyaçlarını en pragmatik şekilde karşılarken bir yandan da en yenilikçi ürünleri sunmayı hedefliyor.

Iveco standı

Berlin’de tarihi Tempelhof havalimanının içinde 1. holde yer alan Iveco standında verimlilik artışı, enerji tasarrufu ve sürücü konforunu hedefleyen Iveco’nun konsept aracı Glider yer alıyor. Glider’ın konvansiyonel dizel kamyonlara göre %40 daha az yakıt tüketmesi hedefleniyor. Glider  bu tasarrufu araçda bulunan ve yenilenebilir enerji üreten photovoltik paneller, kinetik enerjinin geri kazanımı, ekzos gazı ısısının geri kazanımı, yeni teknoloji motoru ve bir çok yeni yardımcı sistem ile sağlıyor. Egzost gazı ısının geri kazanımı tek başına %10 tasarruf sağlayabiliyor. Glider’da ayrıca aerodinamik sürtünmenin ve tekerlek sürtünmesinin etkileri azaltılıyor. Glider’daki diğer önemli bir yenilik de aracın 5. tekerleğinin sürat ve direksiyon hareketine göre kendiliğinden ileri geri kayarak çekici ve treyler arasındaki mesafeyi ayarlaması ve hava türbülansının neden olduğu sürtünmenin azaltılması.

Iveco bu fuara Glider ile  beraber çevrecilik ve düşük işletim maliyetleri konusunda devrim yaratan Elektrikli Daily, Hibrid Daily( dizel-elektrik), hibrid Eurocargo, Doğal gazlı Stralis ile kaıtlıyor.

130km menzile sahip elektrikli Daily halen Alman posta idaresi tarafından test ediliyor olup 0 emisyona sahip bir araç. Elektrikli Daily frenlemede oluşan kinetik enerjinin geri kazanılmasını da sağlayan bir teknolojiye sahip. 2 adet sodyum nikel klorid pil ile çalışan elektrikli Daily dizele göre 300kilo daha fazla ağırlığa sahip.

Dizel- elektirk hibrid araçlara gelince %30a kadar yakıt tasarrufu sağlanıyor. Bu tür hibrid araçlar da aynen elektrikli araçlarda olduğu gibi frenlemedeki kinetik enerjiyi geri kazanıyorlar, hibrid araçlarda aynı zamanda stop&start olarak anılan sistemde araç hareket halinde iken bile fazla güç istenmediği durumlarda dizel motor devreden çıkarak sadece elektrik motoru ile araç hareke edebiliyor.

Daha önce sadece 7.5 ve 12 ton olarak sunulan hibrid Eurocargo ise 15 ton olarak da sunulmaya başlandı. Otomatikleştirilmiş şanzımanın standard sunulduğu hibrid Eurocargo’lar dizel versiyonlara göre sadece 200kg daha ağırlar.