Basın Bülteni

Büyük Avrupa yayınları tarafından gerçekleştirilen yol basın testleri, IVECO’nun Gaz ve Dizel için en iyi seçenek olduğunu doğruluyor

​​Son yapılan testler, Stralis XP Dizel’in rekabetçiliğini kanıtladı ve Stralis NP 460’ın pazarda birinci sırada yer aldığını doğruladı.

Testler, IVECO’nun iki TCO2 Şampiyonu olduğunu gösteriyor: Stralis XP ve NP. Büyük ölçüde yakıt maliyeti tasarrufu ve azaltılmış CO2 emisyonları anlamına gelen mükemmel yakıt verimliliği bu unvanlarını kazanmalarını sağladı.

LNG dağıtım ağı, 150’den fazla dolum istasyonuyla büyük Avrupa yollarını kaplıyor ve daha da gelişmeye devam ederek LNG’nin anında hayata geçirilebilir bir çözüm olmasını sağlıyor.

IVECO, Natural Power Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) teknolojisinin, sürdürülebilir uzun mesafe taşımacılığı sağlamak için hayata geçirilebilir ve maddi olarak kârlı bir çözüm olduğunu kanıtladı. 400’ün üzerinde lojistik operatörü filosunda, 3000’den fazla Stralis NP büyük Avrupa taşımacılık rotalarında çalışıyor: Bu, aracın hem çevresel olarak sürdürülebilir olduğunun, hem de taşımacılık şirketlerinin işleri için gerekli olan performans ile Toplam İşletim Maliyetini (TCO) sunduğunun somut kanıtıdır. Giderek artan bu güven, satışa sunulmasından sonra yalnızca 8 ay içinde IVECO’nun 12 Avrupa ülkesinde 1000’den fazla kayıtlı aracı olmasıyla, Stralis NP 460 traktörlerin ticari başarısında da görülmektedir.

IVECO Marka Başkanı Pierre Lahutte: "Hâlâ gaz ve dizel seçimi konusunda şüpheleriniz mi var? En iyi seçim IVECO’dur. En son modelimiz Stralis 480 XP’nin çok iyi olduğunu ve daha şimdiden yakıt verimliliği açısından pazardaki en büyük şirketlerde yerini aldığını biliyoruz. Ancak Stralis NP 460 modelimiz de gerçek sürüş koşullarında önde gelen Avrupa yayınları tarafından yapılan son testlerde devrimsel nitelikte sonuçlar elde etti. Tüm geleneksel dizel kamyonlar arasında önemli bir marjla sıralamada öne geçti. Testler, dizel eşdeğerine kıyasla araç sahibinin elde ettiği tasarrufların performanstan ödün vermediğini, sessiz çalışma ve düşük titreşimler sayesinde daha iyi konfor sunduğunu kanıtladı. Bir yılda 150.000 km’ye kadar yol yapan Stralis NP 460, düzel ve üre ile çalışan eşdeğer kamyona kıyasla sahibinin TCO değerine 10.000 Euro’dan fazla tasarruf sağlayabilir". Avrupa ticaret yayınları tarafından yapılan son testler, Dizel Stralis XP’nin yakıt tüketimi açısından kategorisinde üst sıralarda olduğunu ve doğal gaz teknolojisi söz konusu olduğunda Stralis NP’nin mutlak kazanan olduğunu kanıtladı.

Çift LNG deposuna sahip tek yakıtlı modelinde Stralis NP 460, 1600 km’ye kadar otonomiye sahip ve son derece düşük yakıt tüketimi avantajının yanı sıra eşdeğer dizel kamyonla aynı performansı sağlıyor: Doğal gazın dizele kıyasla daha düşük fiyatlı olması ve %15’e kadar daha az yakıt harcaması sayesinde büyük ölçüde tasarruf sağlıyor. Dizel modeline kıyasla bu teknoloji için üre gerekmiyor olması, maliyetlerin daha da azalmasını sağlıyor. 90.000 km’ye kadar uzun servis aralıklarıyla birlikte bu etkenler, dizel kamyonla kıyaslandığında %9 TCO tasarrufu sunuyor.

IVECO Cursor 13 NP motor,iki patentle korunur:: Birincisi, performansın artırılmasını mümkün kılan, en geniş yakıt uyumluluğu sağlayan ve motor ile 3 yönlü katalizörü yanmadan koruyan, FPT Industrial tescilli darbe kontrolüdür. İkincisi ise FPT Industrial tescilli, reaktif hava akışı kontrolü yönetim sistemidir; vites değişimleri sırasında uygulanan yeni bir stokiyometrik oran kontrol mantığıdır. Bu sayede AMT vites değişimi sırasında devamlı olarak torkun sağlanması garanti edilir ve böylece maksimum performans ile en hızlı vites değişimi sağlanır.

Stralis NP 460, kategorisindeki en gelişmiş teknolojiyi sağlayan yeni 12 vitesli HI-TRONIX otomatik vites kutusu olan son nesil otomatik transmisyona sahip, ilk doğal gazla çalışan kamyondur. Transmisyon %99,7 verimlilik; olağanüstü dayanıklılık; 16,7 ile sınıfının en iyisi dişli açılımı ve tork-ağırlık oranını sunar. Bu yeni transmisyon, önceki modele göre vites değiştirme süresini %10 azaltır ve salınım işlevi, dört geri vites ve yeni PTO teklifleri gibi ilave işlevler sunar. HI-TRONIX, standart bir entegre hidrolik geciktirici ve sürücü ile yük güvenliği için yokuşta kalkış desteği işlevi ile birlikte sunulur. Tahmine dayalı vites değişikliği ve Eco- Roll işlevi gibi GPS tabanlı tahmine dayalı sürüş işlevlerinden oluşan HI-CRUISE seçeneği ve motor gücü ile torkunu kamyon yüküne göre otomatik olarak ayarlayan EcoSwitch, Stralis NP’nin standart özellikleridir. Bu iki özellik birlikte, özellikle yokuşlu yollarda ve kısmi yükle sürüş yaparken üstün yakıt ekonomisi sunar.

IVECO’nun Natural Power teknolojisiyle birlikte hızla gelişen dağıtım ağı, lojistik operatörleri için Stralis NP’yi performans ve verimlilikten ödün vermeden; kâr oranlarını artırma ve sürdürülebilir taşımacılığa olan talebin artmasıyla yeni iş fırsatları bulma avantajlarıyla birlikte gerçek, derhal kullanılabilir bir çözüm haline getiriyor.

Filolarını doğal gaza dönüştürmek isteyen lojistik operatörleri, hızla genişleyen LNG dağıtım ağına güvenebilir. Bu ağ, taşımacılıkta doğal gazın ve biyometanın yaygın kullanımını teşvik etmek amacıyla Blue Corridors projesi gibi Avrupa Komisyonu girişimleri ve Avrupa’da başlatılan hükümet teşvikleri tarafından destekleniyor. Günümüzde dağıtım ağı, 150’den fazla yeniden dolum istasyonuyla ana Avrupa nakliye rotalarını kapsıyor ve 2018 yılının sonunda 300 istasyonu geçmesi bekleniyor. Bu gelişim, artan talebi karşılamak için LNG’nin üretiminde ve taşıma kapasitesindeki artışı da beraberinde getiriyor.

Dağıtım ağının daha da gelişmesiyle daha fazla lojistik operatörü, Stralis NP ile doğal gaza geçmiş olan birçok operatöre katılacak. Bunlar arasında ilk geçiş yapan Perrenot, yeni geçiş yapan Vega Trans, FERCAM, Primafrio ve DHL Freight gibi önde gelen şirketler yer alıyor.