Tlacove Spravy

Rekordná objednávka na hybridné autobusy

Iveco oznámilo rekordnú objednávku na svoje hybridné autobusy s elektro-dieselovým pohonom. Francúzske mesto Dijon so svojimi 102 vozidlami, 41 štandardnými a 61 kĺbovými, podpísalo najväčšiu objednávku na hybridné autobusy v Európe.Tieto hybridné autobusy s elektro-dieselovým pohonom, ktoré vyrába závod Iveco Irisbus v Annonay vo Francúzsku, sa dodávajú ako kompletné vozidlá (verzia Citelis 12 m a 18 m) alebo ako podvozok a karoséria zostavené v závode v Rorthais pod názvom Access'Bus GX 327 a GX 427.
Táto rekordná objednávka pre mesto Dijon vyzdvihuje a zároveň potvrdzuje pozitívny nárast počtu hybridných elektro-dieselových vozidiel v prevádzke vo Francúzsku. Pred touto objednávkou dodalo Iveco pätnásť hybridných elektro-dieselových autobusov a dostalo viac než 170 objednávok. Od februára 2011 boli dodané hybridné vozidlá, ktoré sú dnes v prevádzke, do miest Poitiers, Toulon, Monza, Paríž, ako aj na ostrov La Réunion. Objednávky súčasne zahŕňajú aj vozidlá do sietí v mestách Rouen, Annecy, Dijon a Bordeaux.
Franco Miniero, viceprezident spoločnosti Iveco pre sekciu Bus, uviedol: „Sme veľmi hrdí na to, že hráme kľúčovú úlohu v rozšírení hybridných vozidiel v Európe. S hybridnými vozidlami série Citelis a Access'Bus GX, vo verzii 12 m a 18 m, dodávame našim zákazníkom výkonné vozidlá z hľadiska komfortu, úspory energie a zníženia emisií. Vďaka našej úzkej spolupráci so spoločnosťou BAE Systems sú naše vozidlá vybavené aj dobre konsolidovanou technológiou, ktorá sa vo veľkej miere používa v Severnej Amerike a v Spojenom kráľovstve.“
Aj vo francúzskom meste Orléans bola nadviazaná spolupráca so spoločnosťou Keolis na používanie 12-metrovej verzie hybridného autobusu počas troch rokov. Medzitým sa v kanadskom STM (dopravná spoločnosť mesta Montreal) a RTL (dopravná sieť mesta Longueuil) uskutočnia testy 18-metrového hybridného autobusu Citelis, ktoré prebehnú v rámci niekoľkých mesiacov v prevádzke v ich mestských sieťach.
Hybridné vozidlá Citelis sa testujú aj v spolupráci s rôznymi európskymi dopravcami, vrátane rakúskej Viedne.

Hybridné autobusy Iveco Irisbus: výkonná a spoľahlivá konštrukcia

Iveco Irisbus ako výrobca, ktorý je pripravený reagovať na zvyšujúci sa počet požiadaviek na vozidlá šetrné k životnému prostrediu a prírodným zdrojom, dodáva rad vozidiel Citelis v 12- a 18-metrových verziách s novou generáciou hnacej jednotky, ktorá hľadí do budúcnosti - hybridný systém.

Sériovo vyrábaný hybrid s elektro-dieselovým pohonom bol vyvinutý v rámci zmluvy o spolupráci so spoločnosťou BAE Systems na dodávku hnacích elektrických komponentov a predstavuje spojenie 6-litrového dieselového motora Tector s malým zdvihovým objemom vyrobeného spoločnosťou FTP Industrial s elektrickým motorom / generátorom, ktorý využíva energiu získanú pri znížení rýchlosti.

Dieselový motor má o 25 % nižší zdvihový objem v porovnaní s motorom, ktorý tvorí výbavu bežného vozidla rovnakej série. Generátor spojený s dieselovým motorom dodáva elektrinu bez využitia štartéra motora, alternátora a pásov. Vysoký výkon elektromotora dodáva vozidlu trakciu cez nápravu, ktorá je rovnaká ako v prípade dieselového modelu. Táto sériová konštrukcia hybridného vozidla viedla k vypusteniu prevodovky. Posledná generácia lítium-iónových batérií akumuluje energiu počas zníženia rýchlosti a prenáša ju pri zrýchľovaní.

Výsledky dopadu na životné prostredie sú veľmi uspokojivé. Priemerné zníženie emisií CO2 a spotreby paliva predstavuje skok z 25 % až na 35 %. Musíme pripomenúť, že s 35 %-ným znížením spotreby paliva môžeme dosiahnuť úsporu okolo 500 gramov CO2 na kilometer. Keď vezmeme do úvahy ročné používanie na 50 000 km (priemer mestských autobusov), znamená to zníženie emisií CO2 do atmosféry o 25 ton.
Vodiči ocenia jednoduchosť riadenia týchto vozidiel, ako aj ich komfort, výkon a flexibilitu. Vysokú úroveň komfortu zaručuje cestujúcim aj skutočnosť, že vozidlá majú dobré opätovné naštartovanie, ktoré je vzostupné, ale zároveň plynulé.