Tlacove Spravy

MotoGP – Tím Fiat-Yamaha vyhráva so spoločnosťou Iveco
Za každým špičkovým tímom je silná energia

Iveco je oficiálny sponzor tímu Fiat-Yamaha a Moto GP. Tým Iveco súčasne podporuje aj deväťnásobného majstra sveta Valentina Rossiho a dvojnásobného svetového šampióna Jorgea Lorenza.
Trucky Iveco, ktoré zabezpečujú prepravu pretekových motocyklov a výbavy do depa viacnásobných svetových šampiónov, ste mohli v uplynulých týždňoch vidieť na aj na našich cestách. Dôvodom boli Majstrovstvá sveta cestných motocyklov Cardion AB Grand Prix Českej republiky, ktoré boli po letnej prestávke desiatym podujatím svetového šampionátu.

Počas trojtýždňovej letnej prestávky si pretekári oddýchli. Rekonvalescent Valentino Rossi podstúpil viaceré vyšetrenia a terapie, pritom sa jeho tímový kolega Jorge Lorenzo po prvý raz vo svojej kariére nevenoval tréningom, ale doprial si oddych v exotickej krajine. Rovnako oddychovali aj vozidlá tvoriace karavanu a celý podporný team. Jeden modrý Stralis v tradičných farbách tímu Fiat-Yamaha prichýlili na dvore českého dealerstva Iveco Komersia Auto v Loděniciach pri Beroune.

Brnenský okruh patrí k Rossiho obľúbeným tratiam, pretože: „V roku 1996 som tu prvý raz vyhral preteky Grand Prix. Okruh je vynikajúci, rýchly a široký. Zdravotne sa cítim podstetne lepšie než v Lagune Seca (USA)... Určite ešte nie som úplne fit, ale je to stále lepšie a lepšie, a tak čím ďalej tým lepšie ovládam motocykel“, povedal úradujúci majster sveta Valentino Rossi pred štartom Moto GP v Brne.
Rovnako i J. Lorenzo má k Brnu pozitívny vzťah: „Mám veľmi rád brnenský okruh. Vyhovuje totiž môjmu jazdeckému štýlu. Vždy sa mi tu darilo a tiež som tu už trikrát vyhral.“ povedal pred pretekmi vedúci jazdec tohtoročného šampionátu Moto GP.
Svoje slová potvrdil nedeľňajším víťazstvom a zvýšil tak svoj bodový predstih na čele svetového šampionátu.
Pretekové motocykle triedy Moto GP majú motory so zdvihovým objemom valcov 800 cm³ a pri takmer 20 000 otáčka za minútu dosahujú výkon 147 kW (200 k).
Prostredníctvom šesťstupňovej prevodovky dosiahnu rýchlosť až 340 km/h.

Iveco tímu Fiat Yamaha poskytlo niekoľko truckov Stralis, ktorých motory majú vysoký krútiaci moment už pri nízkom počte otáčok, ktorý je takmer okamžite k dispozícii. Vodič tak výrazne ušetri preraďovanie, i keď má prevodovka 12 stupňov.
Je zaujímavé, že vysoký výkon pretekových motorov motocyklov Yamaha spôsobuje značnú spotrebu paliva. Tá je len o necelú tretinu nižšia než má Stralis.

Pretekári, ale ani sprievodné trucky Iveco nesmú prísť do cieľa podujatí neskoro.
Spoľahlivosť je pri tesných termínoch v kalendári tímu kľúčovou hodnotou. Za každým úspechom je vždy práca celého skvelého tímu. Teda ľudí, na ktorých sa vždy možno spoľahnúť, lebo prinášajú len tie najlepšie riešenia pre maximálne výkony.
Tak ako tím Ferrari, teraz aj tím Fiat-Yamaha stavil na Stralisy, ktorých má šesť (s výkonmi 450 a 500 k) a na ECODaily 35S14SV vo verzii semi windower – polopresklený van na prepravu osôb i nákladu. V týchto vozidlách sa prepravuje tím a pretekové motocykle priamo do dejísk všetkých pretekov majstrovstiev sveta.

Navštívili sme boxy tímu Fiat Yamaha. Valentino skromne prezradil: „Motocykle sa nehrnú v zákrutách do sklonu, ako sa mnohí domnievajú. Gyroskopický moment zohráva veľkú úlohu a jazdci musia motocykle silou svalov nútiť do sklonu. Teda za riadidlá a tlačiť nohami do stúpačiek. Ja mám teraz veľký handicap. Keď sa opriem zlomenou nohou do stúpačky a tlačím motocykel do sklonu, cítim v nohe silnú bolesť.
Premáham sa, ale s pribúdajúcimi kolami noha slabne.“

To bola aj príčina, prečo Valentino nestačil v posledných kolách pretekov dostihnúť Bena Spiesa a skončil piaty. Napriek silným bolestiam v nohe.

Po pretekoch denná tlač, TV a rozhlas uvoľnil správu, že Valentino prestupuje po sezóne do talianskeho tímu Ducati, v ktorom nahradí Caseya Stonera, ktorý odchádza do Hondy a bude mať za tímového kolegu Daniho Pedrosu. Do oficiálneho tímu Yamaha príde zase mladý Američan Ben Spies.


Iveco

Iveco vyvíja, konštruuje, vyrába a predáva ľahké, stredne ťažké a ťažké nákladné a úžitkové vozidlá, off-roadové nákladné automobily, mestské i medzimestské autobusy, diaľkové autokary ako aj špeciálne vozidlá určené pre požiarne aplikácie, nasadenie v terénne a pre obranné účely.

Iveco zamestnáva viac než 25 000 ľudí v 24 výrobných závodoch v 11 krajinách sveta, využíva excelentné technológie a riešenia vyvinuté vo svojich 6 vývojových centrách. Popri Európe pôsobí tiež v Číne, Rusku, Austrálii a Latinskej Amerike. Viac než 5000 servisných stredísk vo viac než 160 krajinách garantuje technickú podporu kdekoľvek na svete, kde sú vozidlá Iveco v prevádzke.