Tlacove Spravy

Iveco v stánku Fiat Industrial na Baume 2013

Iveco sa zúčastnilo na 30. medzinárodnom obchodnom veľtrhu Bauma, ktorý sa konal od 15. do 21. apríla 2013 v Mníchove. Bauma predstavuje najvýznamnejšiu medzinárodnú výstavu v oblasti stavebného priemyslu a baníctva, ktorá vždy po troch rokoch priťahuje záujem takmer pol milióna návštevníkov.

Fiat Industrial Group sa na veľtrhu zúčastnil prostredníctvom svojich troch hlavných komerčných subjektov: CNH, Iveco a FPT Industrial, ktoré tu budú zastúpené firemnými značkami Case Construction, New Holland Construction, Iveco, Astra a FPT Industrial. Na veľkej ploche výstaviska s rozlohou 2600 m2 vnútri pavilónu B5 boli vystavené produkty firiem New Holland Construction, Iveco, Astra a FPT Industrial. Stavebnú techniku produkcie Case Construction mohli návštevníci zhliadnuť na vonkajších plochách.


„Fiat Industrial pracuje pre profesionálov v stavebníctve a baníctve“ je kľúčovým námetom a základnou myšlienkou stánku spoločnosti Fiat Industrial. V jeho riešení je zobrazený svet veľkého pracoviska, ktorý sa deň po dni mení; je to miesto, kde sú živly v neustálom pohybe a hlavnými protagonistami sú vozidlá a stroje, ktoré tieto grandiózne projekty menia na skutočnosť. Svet stavebníctva na tomto stánku ožíva prostredníctvom materiálov, ktoré sú pre takéto pracoviská typické. Perimeter stánku je vytýčený cementom, technické výkresy pokrývajú obvodové múry, a zvyšné plochy sú vyplnené drevom a plechom, aby mal návštevník pocit, že sa nachádza na naozajstnom stavenisku.
Na spomínanej ploche bol vystavený kompletný rad vozidiel Iveco, ďalej stavebná technika firmy New Holland Construction a tiež motory FPT Industrial. Vozidlá a stroje boli rozmiestnené tak, aby simulovali bežné pracovné úlohy, napríklad nakladanie a vykladanie materiálu. Do témy vhodne zapadlo riešenie recepcie, kancelárií obchodných zástupcov a ďalších úžitkových priestorov, ktoré boli rozmiestnené vnútri priemyselných kontajnerov, ktoré pripomínajú bunky ako na naozajstnom pracovisku.

Iveco na výstavisku so svojím kompletným radom vozidiel

Na stánku mali návštevníci možnosť prezrieť si všetky terénne vozidlá firmy Iveco vo všetkých hmotnostných kategóriách od najľahších po najťažšie. Každý z vystavovaných vozidiel demonštruje hlavné charakteristiky, ktoré z nich robia ideálny pracovný prostriedok pre stavenisko alebo banské prostredie, či už sa jedná o schopnosť jazdy na nerovnom aj ťažkom teréne, pohodlie v kabíne, ergonomické riešenia a pružnosť v prispôsobení sa potrebám používateľa.

Na stánku Fiat Industrial Iveco vystavilo tieto vozidlá: New Trakker a Stralis Hi-Way z kategórie ťažkých terénnych vozidiel; Eurocargo zo skupiny vozidiel strednej hmotnosti a Daily zastupujúci segment ľahkých úžitkových vozidiel.

Celú ponuku dopĺňal kompletný rad vozidiel značky Astra spĺňajúci najvyššie nároky kladené na cestné i terénne automobily. Priestory stánku sa stanú miestom svetovej premiéry superťažkého vozidla HHD9. Ďalším vystavovaným produktom bol nový vyklápací nákladný automobil Astra ADT 30, zatiaľ čo robustné vyklápacie vozidlo Astra RD32 bolo vystavené na stánku Case Construction na vonkajšej ploche.

TECHNICKÉ INFORMÁCIE VYSTAVOVANÝCH VOZIDIEL

New Trakker: riešenie pre všetky terénne typy

V strede stánku bol vystavený ťažký nákladný automobil New Trakker vo verzii AT400T45 WT ako hlavný zástupca kategórie ťažkých nákladných automobilov.

New Trakker je konštruovaný tak, aby dokázal prekonávať všetky jazdné prekážky, vyrovnal sa s rôznymi klimatickými podmienkami a nástrahami náročných terénov a súčasne poskytoval vodičovi a posádke všetko pohodlie pri plnení pracovných úloh aj mimo štandardných ciest.

Motory FPT Industrial Cursor (8 alebo 13, Euro V), ktorými sú vozidlá New Trakker vybavené, poskytujú záruku vysokého krútiaceho momentu aj ich odolnosti, aby mohli plniť tie najnáročnejšie pracovné úlohy v každom ročnom období.

Jeho základnou charakteristikou je robustnosť, ktorá je logickým dôsledkom skutočnosti, že každý diel, počnúc oceľovým podvozkom, poskytuje záruku dlhodobého vysokého prevádzkového výkonu. Komfortné riešenie predstavujú prevodovky ZF vyrábané v manuálnej aj automatickej verzii. Bezpečnejšiu a pohodlnejšiu jazdu zaisťujú manuálne 9- a 16-stupňové prevodovky Ecosplit, ktoré sú vybavené posilňovačom servo-shift. Automatické 12- a 16-stupňové prevodovky Eurotronic sú vybavené voličom prevodovky umiestneným na stĺpiku volantu.Vozidlo sa môže pýšiť aj renovovanou kabínou so špičkovým ergonomickým a telematickým riešením, vrátane palubných ovládačov, ktoré sú ľahko dosiahnuteľné a vodičovi uľahčujú výhľad. Verziu Hi-Land charakterizuje krátka kabína s bežnou strechou, zatiaľ čo verzia Hi-Track disponuje dlhšou kabínou vybavenou buďto bežnou alebo zvýšenou strechou na nočný odpočinok. Prebudovaná palubná doska je pokrytá natretým umelohmotným a oderuodolným plastom. Jednotlivé spínače a ovládače sú zreteľne viditeľné, umiestnené v ľahkom dosahu vodiča a tiež odolné proti oderu.

Svoju vysokú výkonnosť i odolnosť New Trakker preukázal v nedávno skončenom rallye Dakar 2013, v ktorom vozidlá tímu Petronas De Rooy Iveco obsadili v celkovom poradí kategórie kamiónov štvrté, deviate a trináste miesto.

Juhoamerická trať sa svojou náročnosťou a nástrahami ukázala byť vskutku jedinečné prostredie, kde vozidlá aj piloti museli preukázať svoje jedinečné schopnosti riešiť nečakané problémy na dlhých cestách plných rôznych prekážok, vrátane púštneho terénu, skalnatých úsekov, piesočných dún a nepriaznivého počasia. Práve preto táto rallye, vedúca cez tri juhoamerické krajiny, predstavovala pre firmu Iveco výbornú príležitosť otestovať si svoje výrobky v extrémne náročných terénnych podmienkach. Výsledky dosiahnuté na pretekoch Dakar potvrdzujú vynikajúcu spoľahlivosť, odolnosť a výkonnosť vozidiel značky Iveco.

Vozidlá Astra: riešenie vhodné pre stavenisko aj ťažbu

Prvýkrát na veľtrhu Bauma mali návštevníci príležitosť prezrieť si kompletný rad vozidiel značky Iveco prezentujúci rôzne najnáročnejšie cestné aj terénne konštrukčné riešenie pre práce na staveniskách a v kameňolomoch.

Ťažké nákladné automobily Astra HHD9

Svoju svetovú premiéru na veľtrhu malo superťažké vyklápacie nákladné vozidlo Astra HHD9 8x6, ktorého hrubá hmotnosť činí 63 ton. Vozidlo vybavené motorom Cursor 13 firmy FTP Industrial s výkonom 480 HP (353 kw) a plne automatickou sedemstupňovou prevodovkou Allison 4700 predstavuje ideálny prostriedok pre ťažobné práce.

Technické riešenia tohto modelu prispievajú k zvýšeniu robustnosti, spoľahlivosti a trvanlivosti vozidla, čo sa v praxi odráža vo vyššej produktivite. Konkrétne sa jedná o nápravy Kessler so zosilneným predným aj zadným parabolickým systémom odpruženia, nové predné brzdové kotúče umožňujúce lepšie natočenie kolies a tiež nižšie náklady na údržbu a úsporu času, a tiež zosilnený podvozok pozostávajúci z plochých a paralelných bočných nosníkov (320 x 90 x 10 mm) vykazujúci v porovnaní s konkurenciou najvyššiu hodnotu ohybového momentu, čo vozidlu zaručuje väčšiu stabilitu a odolnosť aj v najnáročnejších klimatických podmienkach.

Kabína zhotovená z galvanizovanej ocele je úplne prebudovaná, aby plne vyhovovala pôvodnému určeniu aj dravej povahe vozidiel značky Astra. Kapota motora výborne ladí so zaoblenými kontúrami kabíny vozidla, ktorá sa kompletne otvára pomocou deflektorov, aby mal vodič alebo obsluha jednoduchý a rýchly prístup do priestorov na údržbu.Rad HHD takisto zahŕňa model podvozku 6x6 a verzie ťahačov pre varianty s hrubou hmotnosťou 50 ton konštruované na rýchlosť 70 km/h a tiež 120 až 250 ton v závislosti od konfigurácie vozidla.

Takmer neobmedzená flexibilita z hľadiska prispôsobenia vozidla potrebám zákazníkov (verzia s dlhou alebo krátkou kabínou, široká ponuka prevodoviek a konfiguračných riešení) dáva možnosť vyvinúť dokonalý výrobok prispôsobený pre rôzne špecifické cestné-terénne prepravné požiadavky jednotlivých priemyselných odvetví, napríklad stavebníctvo, ťažba dreva, ropy, plynu, baníctva, drevospracujúceho priemyslu alebo stavebníctva.

ADT 30: výkonný a spoľahlivý vyklápač

V interiéri pavilónu bol vystavený aj automobil ADT 30 ako zástupca kategórie vyklápacích nákladných vozidiel Astra uvádzanej pod názvom Articulated Dump Trucks (ADT). Jedná sa o vozidlo vybavené motorom Cursor 10 firmy FTP Industrial s výkonom 260 kW, ktorý spĺňa emisné normy Tier 3 stanovené pre vozidlá pohybujúce sa mimo bežnej vozovky. Hnacia sila je regulovaná plne automatickou prevodovkou ZF prispôsobenou pre konfiguráciu 6x6 s plne aktívnym riadením podvozka. Toto vozidlo sa vyznačuje predovšetkým vynikajúcou mobilitou, vysokým výkonom a spoľahlivosťou, pričom plne preukazuje svoje služby aj v teréne mimo bežných ciest pri užitočnom zaťažení viac ako 28 ton. Bravúrne sa pohybuje v ťažko priechodných a nerovných terénoch aj na blatistom povrchu.

Kabína je konštruovaná úplne v súlade s normami ROPS (chrániace obsluhu v prípade prevrátenia) a FOPS (chrániace obsluhu pred padajúcimi predmetmi) a riešená tak, aby obsluhe poskytla tristošesťdesiatstupňovú viditeľnosť a jazdný komfort. Samozrejmou nutnosťou je zabezpečiť vysokú produktivitu automobilu, a to za všetkých okolností. Z toho dôvodu sú všetky technologické riešenia zamerané na úsporu času venovaného rutinnej údržbe, čo v praxi znamená, že kapota sa otvára automaticky, takže obsluha môže ľahšie vykonávať bežnú prehliadku a údržbu. Dokonca aj predné blatníky riešené v štýle „gullwing“ sú plne otvárateľné, čím zaisťujú maximálny možný prístup k mechanickým dielam pod kabínou, ktorú je možné vyklopiť o 53° smerom doľava.

Rad ADT zahŕňa mnoho rôznych riešení prispôsobených požiadavkám zákazníka, napríklad špeciálne zosilnenú nadstavbu na prepravu kameňov alebo vyhrievanie nákladov vo zvlášť chladných klimatických zónach. Podvozok modelu ADT 30 možno prispôsobiť pre špeciálne konfigurácie nadstavby, napríklad na prepravu klád, pripevnenie cisterny alebo dokonca kladenie betónu.

RD32: jednoduchosť a sila

Na vonkajšej ploche vyhradenej produktom firmy Case Construction bolo vystavené aj robustné vyklápacie vozidlo RD32, ktorý tak skompletizuje ponuku terénnych nákladných automobilov radu Astra. Ide o automobil poháňaný motorom FTP Cursor 10 s výkonom 381 HP (280 kW) vyrábaný v súlade s emisnými normami Euro 3 a vybavený plne automatickou prevodovkou Allison 4560 so šiestimi stupňami na pohyb vpred a jedným vzad.

Toto vozidlo je tradične určené na prepravu materiálov z kameňolomov či iných pracovísk, kde prebiehajú trhacie práce alebo ťažba surovín pre veľké stavebné projekty (napr. priehrady, cesty, atď.).

Jednoduché riešenie vozidla, ktoré je vyrábané z obzvlášť pevnej ocele s podvozkom s dvojitým rámovaním, umožňuje v kombinácii s robustnosťou jednotlivých dielov dosahovať maximálnu produktivitu: t.j. dlhé prevádzkové intervaly bez nutnosti údržby, vysokú spoľahlivosť a minimálne prestoje. Odpruženie prednej a zadnej nápravy je riešené s cieľom zaistenia maximálneho jazdného komfortu, čo v praxi predstavuje samostatné volanty, hydropneumatické pružinové valce na prednom konci a vidlicu s panhardskou tyčou na zadnej časti umožňujúcu kvalitné odpruženie pri jazde na najťažšom teréne pri súčasnom vertikálnom tlmení sprostredkovanom dvoma hydropneumatickými valcami umiestnenými za nápravou.

Zvukovo a tepelne izolovaná kabína, konštruovaná v súlade s normami ROPS a FOPS, je umiestnená na ľavej strane. Je zhotovená z ocele a vybavená veľkými oknami, ktoré siahajú až k spodnému okraju dverí a obsluhe tak poskytujú optimálnu viditeľnosť. Všetky ovládače má operátor ergonomicky rozmiestnené okolo seba, aby mohol monitorovať všetky funkcie vozidla a mať ho úplne pod kontrolou.

Stralis Hi-Way: výkonné vozidlo na cestách aj v kameňolomoch

Ďalším z hlavných protagonistov z kategórie nákladných automobilov na stavebné práce, ktoré firma Iveco na veľtrhu Bauma vystavila, je nákladné vozidlo Stralis Hi-Way AS260S46Y/PS vybavené motorom Euro VI a hákovým zdvíhacím nakladačom.

V septembri minulého roka získalo toto vozidlo na medzinárodnej výstave úžitkových vozidiel (IAA) v Hannoveri prestížne ocenenie „International Truck of the Year 2013“ (medzinárodné vozidlo roka 2013) a predstavuje tak zástupcu poslednej generácie ťažkých cestných nákladných automobilov z produkcie firmy Iveco.

Stralis Hi-Way svojím vyhotovením kombinuje vysoký výkon a kvalitu so širokou škálou integrovaných služieb vrátane programovanej asistencie, riadenia prevádzky vozidiel na cestách a výcviku vodičov s cieľom dosiahnutia ekonomicky efektívnej prevádzky. Renovovaná kabína Hi-Way (2500 mm) sa vyznačuje ergonomickým riešením, ktorý vodičovi zaisťuje maximálnu bezpečnosť aj pohodlie vrátane všetkých rádiosondážnych služieb. Je koncipovaná na dlhé cesty a umožňuje vodičovi alebo dvojčlennej posádke prenocovať.

Vozidlo Stralis, vďaka novej inovatívnej technológii HI-eSCR patentovanej spoločnosťou FTP Industrial, ktorými sú ich motory vybavené, je na trhu jediným zástupcom kategórie ťažkých nákladných automobilov spĺňajúcich emisné normy Euro VI, a to bez použitia systému recirkulácie spalín (EGR). Technológia HI-eSCR, vďaka svojej účinnosti a nekomplikovanosti, takisto poskytuje výhody nižšej hmotnosti, menšej spotreby paliva a dlhšej životnosti.

Zdokonalené technológie a charakteristiky, ktorými sú vozidlá Stralis Hi-Way vylepšené, výrazne prispievajú k dosiahnutiu nízkych prevádzkových nákladov. Konkrétne ide o štvorpercentné zníženie v úseku medzinárodnej dopravy realizovanej ťahačom v prevádzkovom období 48 mesiacov, ktorý v priemere ujde 130 000 km ročne.

Eurocargo: technika pre každú výzvu

Eurocargo, ako všestranný automobil strednej hmotnostnej kategórie, sa na veľtrhu prezentoval svojou verziou MLC 80E18K s vyklápacou nadstavbou a žeriavom. Vďaka adaptabilite na rôzne pracovné prostredia a kombinácii montážnych vyhotovení Iveco svojim zákazníkom ponúka mnoho možností, ako vozidlo prispôsobiť potrebám jednotlivých zákazníkov.

Na podvozok automobilu Eurocargo možno podľa veľkostných parametrov pripevniť rôzne nadstavby od izotermických skríň, cez trojboké sklápače, cisterny, nakladacie a pojazdné plošiny, betónové miešačky až po zametače ciest. Zákazník si môže na svoj konkrétny účel vybrať systém odpruženia, riešenia náprav a pomerov náhonov; konkrétne 14 variantov hrubej hmotnosti vozidla (od 6 do 19 ton), sedem verzií výkonov motorov (od 140 do 300 HP), 13 druhov prevodoviek (7 manuálnych, 3 automatizované a 3 automatické), verzie pohonu 4x2 a 4x4 a 15 variantov rázvoru kolies (od 2760 do 6570 mm).

Flexibilitu a robustnú konštrukciu vozidiel Eurocargo ešte viac umocňujú motory Tector, ktoré sú povestné nielen svojou pružnosťou ale aj vysokým a konštantným krútiacim momentom zaisťujúcim správne otáčky, ktoré poskytujú záruku hladkej jazdy, menej frekventovaného radenia, nižšieho opotrebovania motora a vyššej účinnosti. Všetky motory vozidiel Eurocargo úplne spĺňajú kritériá emisnej normy EEV.

Daily: aj ľahké vozidlá Iveco úspešne plnia pracovné úkoly

Do centra pozornosti sa opäť dostáva kategória ľahkých vozidiel firmy Iveco, čo opäť vyzdvihuje kvality, ktoré sú týmto vozidlám vlastné, t.j. spoľahlivosť, efektívnosť a pružnosť. Iveco ich prínos pre rôzne pracoviská na veľtrhu demonštruje prostredníctvom vozidla Daily 55S17 DW vybaveného karosériou na náradie, pohonom na všetky kolesá a prevodovkou Sonntag.

Do zoznamu predností charakterizujúcich túto špičku v segmente ľahkých úžitkových vozidiel náleží podvozok, pohon zadných kolies, priame vstrekovanie turbo diesel, konfigurácia 4x4, medzistupňový chladič, motory na zemný plyn, úložný priestor od 17,2 cm3 s výškou 210 cm, spoločná rampa, 6 - stupňová prevodovka a hmotnosť 7 ton.

Vozidlá Daily, či už v cestnej alebo terénnej verzii, s bežnou či dvojitou kabínou alebo v konfigurácii 4x4, sa osvedčila nielen v kameňolomoch ale aj na všetkých ostatných pracoviskách v oblasti stavebného priemyslu.

V dnešnej podobe tieto vozidlá tvoria diverzifikovanú ponuku najmä z hľadiska rôznych konfigurácií podvozkov, motorov, rázvorov kolies a viac ako 7000 kombinácií vyhotovenia karosérie, rôznych riešení na prepravu materiálov, osôb a základných vyhotovení na množstvo možností prestavby a realizácie karosárskych projektov. Tento rad ponúka profesionálom osem rôznych kapacít úložného priestoru od 7 do 17,2 m3 s užitočným zaťažením viac ako 4 ton a tiež s nosnosťou podvozka kabíny až do 4,7 ton.

 

Svoju starostlivosť o zákazníka Iveco demonštruje prostredníctvom kvalitných popredajných služieb. Návštevníci budú mať príležitosť lepšie pochopiť širokú škálu služieb, asistenčných produktov, originálnych dielov a príslušenstva, ktoré firma ponúka. Príkladom je program Elements, čo je balíček asistenčných služieb zostavených na mieru pre každé vozidlo podľa požiadaviek zákazníka.

Ponukou pôvodných dielov, či už nových alebo renovovaných, firma potvrdzuje garantovanú kvalitu celého svojho dodávateľského reťazca. Navyše oddelenie Iveco Parts & Services prostredníctvom svojho obchodu (Iveco Shop) zabezpečuje všetky príslušenstvá, ktoré sú vyvíjané s cieľom uspokojenia všetkých požiadaviek zákazníkov z hľadiska estetického vzhľadu i jazdného komfortu, dosiahnutia vyššej výkonnosti a zaistenie väčšej bezpečnosti vodiča aj prepravovaného nákladu za všetkých pracovných podmienok. Všetky popredajné služby a produkty sú koncipované s cieľom dosiahnutia excelentných výkonov počas celej životnosti vozidla.