Tlacove Spravy

Iveco na Dakare 2013

Preteky Dakar 2013 odštartované: Iveco a FPT Industrial sponzorom tímu De Rooy

V Lime, hlavnom meste Peru, začal ďalší ročník pretekov Dakar, najslávnejšej súťaže terénnych kamiónov na svete, ktorá priťahuje záujem miliónov fanúšikov. Na trati, ktorá vedie cez územie Peru, Argentíny a Čile, budú v priebehu nasledujúcich pätnástich dní medzi sebou súťažiť vozidlá najznámejších európskych a ázijských výrobcov.
 

Spoločnosti Iveco a FPT Industrial sponzorujú na pretekoch Dakar 2013 holandský tím Iveco De Rooy Petronas. Obe spomínané spoločnosti v rámci obnoveného partnerstva, ktoré tímu v roku 2012 výrazne pomohlo k jeho skvelým úspechom, zabezpečia reprezentantom De Rooy vozidlá, motory a náhradné diely.

Preteky Dakar 2013 budú podľa záznamov predstavovať už tretí ročník partnerskej spolupráce medzi spoločnosťami Iveco / FTP Industrial a pretekárskym tímom De Rooy. Toto partnerstvo malo svoju premiéru v roku 2011 na Rallye Maroko. Ďalšia spoločná akcia sa uskutočnila v októbri 2012 znovu na pretekoch Rallye Maroko, kde piloti tímu Gerard de Rooy a Miki Biasion obsadili prvé a druhé miesto v kategórii špeciálne upravených kamiónov.

Vozidlá

Tím Iveco De Rooy nasadí do pretekov Dakar 2013 dva kamióny Iveco New Trakker 4x4 (Evolution 3) vyrobené v Španielsku, ďalšie dva kamióny Iveco New Trakker 4x4 (Evolution 2) a jeden truck Iveco Powerstar, ktorý firma vyrába a predáva v Austrálii. Všetky vozidlá sú poháňané motormi Cursor 13 spoločnosti FPT Industrial s maximálnym výkonom 840 HP. Okrem toho sú vybavené tromi pretekárskymi sedadlami s šesťbodovými bezpečnostnými pásmi a ochrannou tyčou.

Model New Trakker predstavuje terénne vozidlo s kompletne renovovanú kabínou, pôvodne určené na práce v kameňolomoch. Konštrukcia novej kabíny je vyriešená tak, aby spĺňala všetky požiadavky kvalitnejšej a pohodlnej jazdy, čo sú dnes úplne zásadné parametre výkonnosti a bezpečnosti vozidla.
 
Vozidlá sú schopné jazdy v ťažko prístupnom a nerovnom teréne, s akým sa budú vodiči stretávať práve na juhoamerickej pôde, kde sa musia spoliehať na vysoko výkonný a odolný motor Cursor. Ich hlavné charakteristiky sú robustnosť a odolnosť, o čom svedčí fakt, že každý jednotlivý diel, počnúc vysoko kvalitnými oceľovými rámami, poskytuje záruku dlhodobej trvanlivosti. New Trakkery sú vybavené aj ergonomickými a vysoko výkonnými prevodovkami ZF v širokom sortimente od manuálnych 9-stupňových a 16-stupňových prevodoviek Ecosplit so servomotorom až po 12- a 16-stupňové prevodovky s voličom radenia zabudovaným v riadiacom stĺpiku, ktoré poskytujú väčšie pohodlie pri riadení.


Preteky Dakar 2013 predstavujú pre spoločnosť Iveco ďalšiu príležitosť preveriť si v praxi výkonnosť a spoľahlivosť svojich produktov za extrémnych podmienok vysoko nad rámec bežnej prevádzky, kedy každé jednotlivé vozidlo pôjde doslova na doraz.

Piloti

Za volantom pretekárskeho vozidla č. 1 Iveco Powerstar s lôžkovou úpravou bude tridsaťdvaročný Gerard de Rooy, vedúci pretekárskeho tímu a víťaz minulých pretekov Dakar 2012. Kamión č. 2 Iveco New Trakker (Evolution 3) bez lôžkovej úpravy bude pilotovať jeho krajan Hans Stacey.

Pilotom pretekárskeho kamiónu č. 3 Iveco New Trakker (Evolution 2) bez lôžkovej úpravy bude taliansky pretekár Miki Biasion, skúsený veterán tejto súťaže, ktorý má za sebou už tri účasti v kategórii pretekárskych automobilov a štyri účasti v kategórii kamiónov.

Pretekárske vozidlo č. 4 Iveco New Trakker Evolution 3 bez lôžkovej úpravy bude pilotované tímovým nováčikom René Kuipersom, holandským motocyklovým a automobilovým terénnym pretekárom, a za volantom posledného vozidla č. 5 Iveco New Trakker Evolution 2 bude sedemnásobný účastník pretekov Dakar francúzsky pilot Jo Adua.

Okrem pretekárskych kamiónov bude mať tím k dispozícii sedem asistenčných vozidiel, ktorých úlohou bude poskytovať pretekárom v priebehu súťaže technickú a ďalšiu pomoc. Tvorí ich konkrétne päť vozidiel Iveco New Trakker (1 kamión 8x8, 2 kamióny 6x6, 1 vozidlo 4x4 a 1 karavan 6x6) a jedno vozidlo Daily 4x4.

Motory

Všetky vozidlá nominované na preteky Dakar 2013 sú vybavené motormi Cursor 13 spoločnosti FPT Industrial. Tieto šesťvalcové Cursory 13 vďaka nepretržitej výskumnej a vývojovej činnosti disponujú najnovšími špičkovými technológiami, ako napríklad vysoko výkonným vstrekovacím systémom druhej generácie Common Rail, ktorý umožňuje dosahovať tlak až 2200 barov. Tieto motory dokážu vyvinúť vysoký výkon, sprostredkovať rýchlu odozvu pri veľkej záťaži a vyznačujú sa vysokou hustotou energie s maximálnou robustnosťou a spoľahlivosťou pri nízkych prevádzkových nákladoch.
Na zabezpečenie takto mimoriadnej spoľahlivosti podrobuje spoločnosť FTP Industrial svoje produkty, skôr než sú uvoľnené na trh, náročným testom v trvaní niekoľkých tisícov hodín a tiež extrémnym prevádzkovým skúškam, akou je práve Rallye Dakar.

Trasa pretekov Dakar 2013

Piaty ročník pretekov terénnych vozidiel Dakar 2013 sa uskutoční v termíne od 5. do 20. januára a pretekári urazia dlhú trasu vedúcu cez Peru, Argentínu a Čile. Preteky budú odštartované v Lime, hlavnom meste Peru, teda na rovnakom mieste, kde boli minuloročné preteky Dakar 2012 slávnostne ukončené.

To znamená, že po prvýkrát v histórii súťaže Rallye Dakar budú preteky odštartované uprostred púšte, kde prebehne aj niekoľko prvých etáp. V ďalších etapách sa pretekári dostanú cez horský masív Ánd na území Argentíny, kde musia počítať s rôznymi náročnými terénnymi podmienkami. Deň voľna je naplánovaný na 13. januára v meste San Miguel de Tucumán, odkiaľ vozidlá vyrazia na posledné štyri etapy, ktoré povedú čilským územím cez duny púšte Atacama. Preteky budú slávnostne ukončené v Santiagu, hlavnom meste Čile, v ktorom žije približne jedna tretina obyvateľov krajiny. Dovtedy pretekári urazia trasu dlhú viac než 8000 kilometrov. 
 
Spolupráca s PETRONAS Lubricants

PETRONAS Lubricants, dlhodobý partner spoločnosti Iveco, bude znova, rovnako ako na testovacom závode Rallye Maroko 2011, podporovať tieto náročné preteky, kde ako jeden z hlavných sponzorov (uvedených v názve) a teda prvý technický partner tímu Iveco De Rooy, zabezpečí pre pretekárske aj asistenčné vozidlá funkčné kvapaliny a mazivá.

Iveco a športová angažovanosť

Spoločnosť Iveco účasťou na pretekoch Dakar rozširuje svoju sériu významných udalostí v rámci partnerskej spolupráce v oblasti športu. Svoju sponzorskú činnosť pri zabezpečovaní akcií podobného významu, ako je závod Dakar, firma považuje nielen za cestu k dosiahnutiu medzinárodnej prestíže, ale aj za jedinečnú príležitosť preveriť svoje výrobky v extrémnych podmienkach.

Zo zoznamu ďalších sponzorských aktivít spoločnosti Iveco v oblasti športu je potrebné vyzdvihnúť spoluprácu s MotoGP, jedným z najvýznamnejších medzinárodných pretekov motocyklov, kde Iveco "Trucks & Commercial Vehicles Supplier" plní úlohu sponzora továrenského pretekárskeho tímu Yamaha, ktorého členom je súčasný majster sveta v triede MotoGP Jorge Lorezo.

Novinky z pretekov na stránke dakar.iveco.com

Na denne aktualizovanej webovej stránke dakar.iveco.com budú zverejňované priebežné výsledky pretekov s podrobnými štatistickými údajmi tímu Iveco, vrátane fotografií a videosekvencií.

Stránka je rozdelená na dve hlavné časti, čo je koncepcia, ktorá má charakterizovať dve tváre vozidiel Iveco Trakker, t.j. ťažkého nákladného automobilu určeného na každodennú prepravnú činnosť a súčasne vozidla schopného zvládnuť extrémne podmienky ako práve pri pretekoch Dakar. Prvá časť profilu webovej stránky je zameraná na technické parametre a prednosti vozidiel New Trakker. Druhá časť je venovaná súťaži Dakar s odpočtom času, ktorý zostáva do začiatku pretekov. Ďalej sú tu uvedené všetky etapy a tiež životopisy všetkých piatich pretekárskych pilotov.

TECHNICKÉ ÚDAJE
Pretekárske vozidlo č. 1 – Gerard de Rooy

IVECO Powerstar

Rozmery a hmotnosť
Celková dĺžka: 6800 mm Šírka: 2550 mm Výška: 3000 mm Rázvor: 4400 mm
Celková hmotnosť: 8600 kg bez záťaže; 9400 kg pred štartom
Rozloženie hmot. prednej/zadnej nápravy: 50% / 50%
Motor
Typ: IVECO Cursor 13
Zdvihový objem: 12,9 litrov
Základné parametre: radový šesťvalec, 24 ventilov, elektronicky riadené vstrekovacie jednotky Bosch, turbodúchadlo Holset
Maximálny výkon: 840 hp pri 2200 ot./min. (600 kW pri 2200 ot./min)
Maximálny točivý moment: 3600 Nm pri 1200 ot./min
Hnacie ústrojenstvo
Spojka: Jednokotúčová, priemer 430 mm
Prevodovka: ZF 16S221OD, prev. pomer 11,54 – 0,84 : 1, verzia: s posilňovačom radenia
Rozdeľovacia prevodovka: ZF-Steyr VG1600/300, prev. pomer 0,89 : 1, verzia: bez diferenciálu
Nápravy: hnaná predná a zadná náprava SISU so systémom centrálneho dofukovania pneumatík (CTIS).
Podvozok
Pozdĺžne nosníky: Rebrinový rám z vysoko pevnej ocele (KF600); rozmery 260x75x6 bez vnútorného zosilnenia
Odpruženie prednej nápravy: trojlistové pružiny L&P so 4 tlmičmi Donerre na jednu nápravu, montované s vinutými pružinami.
Odpruženie zadnej nápravy: dvojlistové pružiny L&P so 4 tlmičmi Donerre na jednu nápravu, montované s vinutými pružinami, vybavené stabilizátorom
Pneumatiky: MICHELIN 14.00 R20 XZL
Palivová nádrž: 1 oceľová nádrž SAG-Alutech; objem
700 litrov
Brzdy
Typ: kotúčové brzdy Knorr-Bremse, 430 x 42 mm. Tlak systému: 8 barov
Kabína
Typ: IVECO Powerstar, verzia s lôžkovou úpravou
Sedadlá: 3 pretekárske sedadlá s šesťbodovými bezpečnostnými pásmi a ochrannou tyčou
Odpruženie kabíny vpredu: Silentbloky
Odpruženie kabíny vzadu: Pomocou vinutých pružín a hydraulických tlmičov
Svetlá: Predné svetlá: Hella Xenon. Zadné svetlá:  Hella LED.


Pretekárske vozidlá č. 2 a 5 – Miki Biasion, Jo Adua

IVECO Trakker Evolution 2

Rozmery a hmotnosť
Celková dĺžka: 7000 mm Šírka: 2550 mm Výška: 3200 mm Rázvor: 4400 mm
Celková hmotnosť: 8900 kg bez záťaže; 9700 kg pred štartom
Rozloženie hmot. prednej / zadnej nápravy: 50 % / 50 %
Motor
Typ: IVECO Cursor 13
Zdvihový objem: 12,9 litrov
Základné parametre: radový šesťvalec, 24 ventilov, elektronicky riadené vstrekovacie jednotky Bosch, turbodúchadlo Holset
Maximálny výkon: 840 hp pri 2200 ot./min (600 kW pri 2200 ot./min.)
Maximálny točivý moment: 3600 Nm pri 1200 ot./min.
Hnacie ústrojenstvo
Spojka: Jednokotúčová, priemer 430 mm
Prevodovka: ZF 16S221OD, prev. pomer 11,54 – 0,84 : 1, verzia: s posilňovačom radenia
Rozdeľovacia prevodovka: ZF-Steyr VG1600/300, prev. pomer 0,89 : 1, verzia: bez diferenciálu
Nápravy: hnaná predná a zadná náprava SISU so systémom centrálneho dofukovania pneumatík (CTIS).
Podvozok
Pozdĺžne nosníky: Rebrinový rám z vysoko pevnej ocele (KF600); rozmery 260x75x6 bez vnútorného zosilnenia
Odpruženie prednej nápravy: trojlistové pružiny L&P so 4 tlmičmi Donerre na jednu nápravu, montované s vinutými pružinami.
Odpruženie zadnej nápravy: dvojlistové pružiny L&P so 4 tlmičmi Donerre na jednu nápravu, montované s vinutými pružinami, vybavené stabilizátorom
Pneumatiky: MICHELIN 14.00 R20 XZL
Palivová nádrž: 1 oceľová nádrž SAG-Alutech; objem
700 litrov.
Brzdy
Typ: kotúčové brzdy Knorr-Bremse, 430 x 42 mm Tlak systému: 8 barov
Kabína:
Typ: IVECO Trakker, verzia bez lôžkovej úpravy
Sedadlá: 3 pretekárske sedadlá so šesťbodovými bezpečnostnými pásmi a ochrannou tyčou
Odpruženie kabíny vpredu: Silentbloky
Odpruženie kabíny vzadu: Pomocou vinutých pružín a hydraulických tlmičov
Svetlá: Predné svetlá: Hella Xen, 4 diaľkové svetlomety Hella Xenon Rally F1000 FF. Zadné svetlá: Hella LED.
 
Závodné vozidlá č. 3 a 4 – Hans Stacey, René Kuipers

IVECO Trakker Evolution 3 (The New Trakker)

Rozmery a hmotnosť
Celková dĺžka: 7000 mm Šírka: 2550 mm Výška: 3200 mm Rázvor: 4400 mm
Celková hmotnosť: 8600 kg bez záťaže; 9400 kg pred štartom
Rozloženie hmot. prednej / zadnej nápravy:  55 % / 45 %
Motor
Typ: IVECO Cursor 13
Zdvihový objem: 12,9 litrov
Základné parametre: radový šesťvalec, 24 ventilov, elektronicky riadené vstrekovacie jednotky Bosch, turbodúchadlo Holset
Maximálny výkon: 840 hp pri 2200 ot./min (600 kW pri 2200 ot./min.)
Maximálny točivý moment: 3600 Nm pri 1200 ot./min.
Hnacie ústrojenstvo
Spojka: Jednokotúčová, priemer 430 mm
Prevodovka: ZF 16S221OD, prev. pomer 11,54 – 0,84 : 1, verzia: s posilňovačom radenia
Rozdeľovacia prevodovka: ZF-Steyr VG1600/300, prev. pomer 0,89 : 1, verzia: bez diferenciálu
Nápravy: hnaná predná a zadná náprava SISU so systémom centrálneho dofukovania pneumatík (CTIS).
Podvozok
Pozdĺžne nosníky: Rebrinový rám z vysoko pevnej ocele (KF600); rozmery 260x75x6 bez vnútorného zosilnenia
Odpruženie prednej nápravy: trojlistové pružiny L&P so 4 tlmičmi Donerre na jednu nápravu, montované s vinutými pružinami.
Odpruženie zadnej nápravy: dvojlistové pružiny L&P so 4 tlmičmi Donerre na jednu nápravu, montované s vinutými pružinami, vybavené stabilizátorom
Pneumatiky: MICHELIN 14.00 R20 XZL
Palivová nádrž: 1 oceľová nádrž SAG-Alutech; objem 700 litrov.
Brzdy
Typ: kotúčové brzdy Knorr-Bremse, 430 x 42 mm Tlak systému: 8 barov
Kabína:
Typ: IVECO Trakker, verzia bez lôžkovej úpravy
Sedadlá: 3 pretekárske sedadlá so šesťbodovými bezpečnostnými pásmi a ochrannou tyčou
Odpruženie kabíny vpredu: Silentbloky
Odpruženie kabíny vzadu: Pomocou vinutých pružín a hydraulických tlmičov
Svetlá: Predné svetlá: Hella Xen, 4 diaľkové svetlomety Hella Xenon Rally F1000 FF. Zadné svetlá: Hella LED.