Tlacove Spravy

Iveco opäť oficiálnym sponzorom motocyklovej Grand Prix Austrálie
Po úspešnej minuloročnej premiére sa Iveco opätovne prezentovalo ako oficiálny sponzor Veľkej ceny Austrálie na Phillip Islande, ktorá sa konala minulý víkend 15. – 17. októbra. Šestnáste preteky tohoročných majstrovstiev sveta (sériu tvorí celkove 18 podujatí) mali oficiálny názov „Iveco Australian Motorcycle Grand Prix 2010”.

Vďaka sponzorskej dohode značka Iveco dominovala na celom pretekovom okruhu, ktorý charakterizuje sekcia rýchlych zákrut a pôsobivá morská scenéria v pozadí. Podujatie bolo príležitosťou vystaviť v areáli autodrómu niektoré modely z produkcie austrálskeho závodu Iveco. V deň pretekov pri slávnostnom defilé jazdcov sa v rámci sprievodu predviedol aj impozantný ťahač Power Star. Je to špecialista na diaľkovú prepravu vyrábaný vo fabrike v meste Dandenong, ktorý kombinuje európsku úroveň komfortu s agresívnym štýlom klasických amerických truckov.

„Iveco Australian Moto GP” bola súčasne príležitosťou prostredníctvom televízie prezentovať fanúšikom motocyklového športu, že značka Iveco dodrží sľub a budú to jedny z najúžasnejších a najnapínavejších pretekov šampionátu predovšetkým pre Fiat Yamaha Team. Víkend na Phillip Islande bol tiež oslavou triumfov Jorgeho Lorenza, nového majstra sveta a jeho tímového kolegu Valentina Rossiho, ktorý na predchádzajúcej Veľkej cene Malajzie dosiahol 46. víťazstvo na Yamahe M1. Ale bola to veľká udalosť aj pre Iveco, pretože je oficiálnym sponzorom Fiat Yamaha Teamu, vo farbách ktorého jazdia obe spomínané hviezdy motocyklového neba. (Aj v Austrálii boli úspešní – obsadili 2. a 3. miesto za domácim C. Stonerom.)

Zainteresovanosť spoločnosti Iveco v kráľovskej triede MotoGP sa zrodila z komunikačnej stratégie v tesnom prepojení s medzinárodnou identitou a neustálym hľadaním aktivít, ktoré odrážajú jej činorodosť i vitalitu. Iveco má tradične blízko k športu. Navyše MotoGP, podobne ako Formula 1 v automobilových disciplínach, je vrcholom uplatnenia technologických inovácií vo svete športu a má rovnakú novátorskú filozofiu, k akej sa hlási Iveco v dizajne a vo výrobe svojich produktov i pri službách ponúkaných zákazníkom.

Súčasný vývoj tejto spolupráce je tiež dôkazom, že Iveco chce, aby sa jeho meno spájalo s výnimočnými partnermi v medzinárodnom športe. Jasne to potvrdzuje prepojenie so svetom rugby cez slávny novozélandský tím All Blacks či úloha oficiálneho dodávateľa logistických vozidiel pre Ferrari, teda spolupráca s dvoma najpopulárnejšími tímami v týchto športoch. Tento nový spôsob komunikovania podporuje imidž značky Iveco cez športové osobnosti a podujatia najvyššej úrovne.

Počas voľného tréningu Iveco iniciovalo zaujímavú akciu: Ako globálny sponzor legendárneho mužstva All Blacks a súčasne oficiálny partner Fiat Yamaha MotoGP Teamu zorganizovalo historické stretnutie hviezd zo sveta rugby s Valentinom Rossim a čerstvým majstrom sveta Jorgem Lorenzom. Cory Jane a Jerome Kaino prišli do boxu tímu Fiat Yamaha v tréningových dresoch s nápisom Iveco a obom jazdcom venovali oficiálne rugbyové dresy s ich menami a štartovnými číslami na chrbte. Valentino Rossi a Jorge Lorenzo zasa darovali hráčom rugby oficiálne tímové košele s autogramami.

„Náš vzťah k športu dokazuje nielen to, že z neho čerpáme inšpiráciu pre naše zásady a podnikanie, ale tento krok vnímame i ako možnosť upevniť našu dlhodobú prítomnosť v Austrálii. Chceme ukázať naše prepojenie s miestnym hospodárskym životom i s ľuďmi z Victorie aj s predajnou sieťou a zákazníkmi v tomto regióne,“ povedal Giorgio Gallia, viceprezident spoločnosti Iveco a riaditeľ Iveco Trucks Australia.


Iveco v Austrálii

Iveco v Austrálii sídli v Dandenongu blízko Melbourne, kde vyrába a distribuuje ľahké, stredné a ťažké nákladné vozidlá.

Výrobný závod v Dandenongu, ktorý bol otvorený v roku 1952, začal produkovať prvé nákladné vozidlá v Austrálii.

V roku 1992 Iveco prevzalo túto fabriku od International Harvester a na austrálsky trh uviedlo vlastný rad ťažkých vozidiel. Išlo o špeciálne modifikácie modelov, ktoré sa v tom čase vyrábali v Európe.

V roku 2001 spoločnosť zmenila meno na Iveco Trucks Australia, aby zdôraznila svoju novú výrobnú a komerčnú politiku. Dnes sídli v areáli v meste Dandenong vedenie firmy Iveco Trucks Australia, odbor služieb zákazníkom s centrom pre náhradné dielce a asistenčné služby, ako aj konštrukčné oddelenie, ktoré transformuje európsku technológiu spoločnosti Iveco tak, aby sa zabezpečila maximálna spoľahlivosť našich produktov v náročných prevádzkových podmienkach Austrálie.


Továreň Dandenong

Závod v Dandenongu neďaleko Melbourne reprezentuje najväčšiu investíciu do závodu na výroby automobilov aká sa kedy zrealizovala v Austrálii.

Fabrika sa rozkladá na ploche 160 000 m2, z ktorých 64 000 je zastrešených. Pokiaľ ide o jej kapacitu, ročne zíde z výrobných pásov vyše 200 000 truckov a to znamená prvé miesto v sektore úžitkových vozidiel v rámci celého kontinentu.

Iveco vyrába v Dandenongu najmä ťažké vozidlá vrátane modelov Power Star, Acco, aj Stralis a tiež šasi pre autobusy a tri modely značky International.

Iveco Truck Australia má 600 zamestnancov, z ktorých 300 pracuje v dandenongskom závode.


Power Star

Model Power Star, ktorý uviedli na trh v Ayers Rock v srdci Austrálie, je navrhnutý tak, aby bol výkon vodiča optimálny. Únavu zmenšuje napríklad ergonomické umiestnenie páky prevodovky v palubnej doske, navyše vďaka tomu je podlaha kabíny bez prekážok, čo uľahčuje pohyb v interiéri aj prechod do odpočinkovej zóny.

Pre tento rad sú k dispozícii najmodernejšie motory Cursor (13-litrové radové šesťvalce s výkonom 560, 500 a 405 k) alebo Cummins ISX (radové šesťvalce s objemom 15 litrov vo výkonových modifikáciách 550, 525 a 485 k), v štandardnom vyhotovení je plne automatizovaná prevodovka EuroTronic2. Na výber sú tri verzie kabíny, ktoré plne spĺňajú všetky požiadavky nákladnej dopravy.

Dodajme, že Power Star, ktorý bude od budúceho roka v ponuke aj so 462-kilowattovým (620 k) motorom Cummins ISX, získal nedávno „Technology and Innovation Award” (cena za technológiu a inovácie), čo je ekvivalent európskeho titulu Truck of the Year. Ocenenie udeľuje časopis Power Torque, najvýznamnejšie špecializované periodikum v Austrálii.

Iveco

Iveco vyvíja, konštruuje, vyrába a predáva ľahké, stredne ťažké a ťažké nákladné a úžitkové vozidlá, off-roadové nákladné automobily, mestské i medzimestské autobusy, diaľkové autokary ako aj špeciálne vozidlá určené pre požiarne aplikácie, nasadenie v terénne a pre obranné účely.

Iveco zamestnáva viac než 25 000 ľudí v 24 výrobných závodoch v 11 krajinách sveta, využíva excelentné technológie a riešenia vyvinuté vo svojich 6 vývojových centrách. Popri Európe pôsobí tiež v Číne, Rusku, Austrálii a Latinskej Amerike. Viac než 5000 servisných stredísk vo viac než 160 krajinách garantuje technickú podporu kdekoľvek na svete, kde sú vozidlá Iveco v prevádzke.