Tlacove Spravy

Novinky Iveco pre septembrový veľtrh IAA 2010
Na hannoverskom veľtrhu IAA 2010 (23. – 30. september), ktorý je najvýznamnejšou európskou výstavou úžitkových vozidiel, Iveco predstaví množstvo noviniek – nielen nových produktov, ale tiež inovatívnych technológií a služieb.

Mottom prezentácie Iveco je "Priviezť inovácie do reality”, čiže pretransformovať novátorské prístupy do bežného života. Niektoré najvýznamnejšie technické inovácie z turínskej spoločnosti v posledných rokoch už rozšírili ponuku sériovo vyrábaných produktov – najmä v oblasti alternatívneho pohonu. Pred dvoma rokmi na predchádzajúcej výstave IAA predstavilo Iveco zaujímavé futuristické a inovatívne návrhy. Aj dnes sú tieto nápady rovnako fascinujúce, lenže už ich vídať vo firemných farbách významných zákazníkov, ktorí ich používajú a pre ktorých denne jazdia, aby plnili rôzne pracovné úlohy.

Tvorcov stánku Iveco v Hannoveri inšpiroval slávny taliansky génius – vedec, vynálezca, maliar a sochár Leonardo da Vinci. V centre expozície je svetoznáma kresba vitruviánskeho muža, ktorou chcel Leonardo ukázať harmonickú dokonalosť ľudského tela presne zapadajúceho do dvoch absolútne pravidelných geometrických tvarov: kružnice a štvorca.

Výstavná plocha 2 700 m2, na ktorej Iveco prezentuje svoje výrobky, služby a inovatívne technológie, je rozdelená na tri sekcie: mesto, stredné a dlhé vzdialenosti a off-road.

V prvej časti sú umiestnené štyri rôzne verzie vozidiel ECODaily, medzi nimi van s elektrickým pohonom, ktorý neprodukuje žiadne emisie, takže môže jazdiť aj do historických centier. Túto sekciu kompletizuje 12-metrový hybridný autobus Citelis s dieselovým motorom a elektrickým generátorom, ktorý pracuje s batériami poháňajúcimi vozidlo. Toto riešenie umožní zredukovať emisie až o 30 % a výraznou mierou sa podieľa na zlepšení kvality ovzdušia v mestách.

Druhá sekcia je vyčlenená pre rad Stralis. Vlajková loď značky Iveco v súčasnosti ponúka pozoruhodné množstvo konfigurácií a prezentuje schopnosti výrobcu reagovať na požiadavky diaľkovej prepravy. Vo svetovej premiére sa predstaví nový variant pozoruhodný z hľadiska technológie i servisu. Ide o vozidlo so špecifickou úlohou: optimalizovať výkon, zredukovať spotrebu paliva a emisie CO2 znížiť na minimum. Bude to významný príspevok k udržateľnosti cestnej dopravy.

Tretia sekcia patrí Trakkeru, ktorý nesporne vždy bol protagonistom práce v lomoch a na stavbách po celom svete. Populárny je však i ďalší exponát off-roadovej kategórie – dnes už renomované ľahké viacúčelové vozidlo LMV pre taktické úlohy v armádach a mierových misiách. Na IAA bude vystavená verzia, ktorá slúži zložkám talianskej Civilnej obrany.

Technickú dokonalosť ako formu interpretácie reality najbližšej budúcnosti reprezentuje Iveco Glider (klzák). Naslovovzaté pojazdné laboratórium je výsledkom tvorivého procesu, ktorý sa začal pozorovaním prírody a vyústil v novom koncepte mimoriadne produktívneho vozidla s minimálnym negatívnym dopadom na životné prostredie. Projekt vznikol v spolupráci s výskumným centrom Fiata, pričom tím výskumníkov a špecialistov našiel inšpiráciu v orlovi, v jednom z najdokonalejších lietajúcich tvorov, ktorý predstavuje ideálny kompromis medzi vysokým výkonom a energetickou účinnosťou.

Na stánku Iveco sa venuje pozornosť aj takej téme, akou je vysoká technologická úroveň podpory produktivity zákazníka. Nielen pokiaľ ide o prevádzkové náklady, ale tiež v oblasti nárastu výnosnosti prostredníctvom nových riešení aplikovaných vo vozidle. Veľký priestor v expozícii je vyhradený v prvom rade elektronickému systému Blue & Me Fleet, ktorý vyvinuli na platforme Fiat-Microsoft a zrealizovali v spolupráci s Qualcommom, globálnym lídrom v oblasti manažovania vozidlových parkov s využitím webu.

Popri palete produktov majú na stánku významné miesto prominentní zákazníci a partneri, ktorých Iveco sponzoruje – od Ferrari cez Fiat Yamaha Team a Coca-Colu až po taliansku Civilnú obranu. Úzka spolupráca so špičkovými spoločnosťami potvrdzuje, že Iveco dokáže poskytnúť také modifikácie pre prepravu, aké najviac vyhovujú potrebám klientov.

Návštevníci budú mať k dispozícii i moderné telematické riešenia a informácie o spoločnosti Iveco, vozidlách a balíkoch služieb pre zákazníkov. Každý zamestnanec na stánku bude vybavený tabletom iPad, takže pri komunikácii s hosťami môže operatívne poskytovať čo najkomplexnejšie informácie.

Aby expozícia bola naozaj kompletná, Iveco vystavuje aj na vonkajšej ploche, kde prezentuje celkove 8 vozidiel. Medzi nimi sa vyníma hasičský špeciál s teleskopickým otočným rebríkom, ktorý sa dá vysunúť do výšky 32 metrov z produkcie Iveco Magirus, popredného výrobcu vozidiel a techniky pre požiarnikov. Nechýba Stralis CNG a pozornosť návštevníkov zaiste priláka Leoncino, vozidlo strednej triedy na čínskej platforme, ktoré sa začne na budúci rok predávať na zámorských trhoch. S Leoncinom sa do života vracia meno slávneho nákladného automobilu, ktorý v rokoch 1950 – 1968 vyrábala fabrika Officine Meccaniche OM v Brescii (OM bol neskôr jedným zo zakladateľov spoločnosti Iveco).

Turín, 19. júla 2010

Text k foto: IVECO zaujalo aj na predchádzajúcej výstave IAA 2008 výnimočnou koncepciou stánku


Iveco

Iveco vyvíja, konštruuje, vyrába a predáva ľahké, stredne ťažké a ťažké nákladné a úžitkové vozidlá, off-roadové nákladné automobily, mestské i medzimestské autobusy, diaľkové autokary ako aj špeciálne vozidlá určené pre požiarne aplikácie, nasadenie v terénne a pre obranné účely.

Iveco zamestnáva viac než 25 000 ľudí v 24 výrobných závodoch v 11 krajinách sveta, využíva excelentné technológie a riešenia vyvinuté vo svojich 6 vývojových centrách. Popri Európe pôsobí tiež v Číne, Rusku, Austrálii a Latinskej Amerike. Viac než 5000 servisných stredísk vo viac než 160 krajinách garantuje technickú podporu kdekoľvek na svete, kde sú vozidlá Iveco v prevádzke.