Tlacove Spravy

Flotila pre dobrovoľných hasičov
Prakticky paralelne s obnovou techniky profesionálnych stredísk Hasičského a záchranného zboru SR (od mája do októbra si prevzali už 55 zo 110 objednaných cisternových striekačiek na podvozkoch Iveco Trakker 6x6) sa začala modernizácia vozidlového parku dobrovoľného požiarneho zboru. Ide o flotilu 120 vozidiel Iveco Daily so špeciálnou nadstavbou, ktoré bude Ministerstvo vnútra SR v priebehu troch rokov postupne prideľovať hasičským dobrovoľníkom v obciach po celom Slovensku.
Hasičské špeciály sú postavené na báze modelu 65C15D so 7-miestnou dvojitou kabínou (6 + 1). Podvozok s rázvorom 3750 mm s dvojitou montážou kolies na zadnej náprave je vybavený elektronickým brzdovým systémom (ABS+EBD+ASR+ESP) a uzávierkou diferenciálu. Štvorvalcový common-railový vznetový motor s výkonom 107 kW/146 k poskytuje najväčší krútiaci moment 350 Nm v širokom rozsahu otáčok 1400 – 2800 min-1, prevodovka je šesťstupňová manuálna. Maximálnu rýchlosť limituje obmedzovač na 105 km/h. Z technických špecifikácií spomeňme ešte zaujímavosť – šasi s kabínou dodáva výrobca podľa priania zákazníka na zimných pneumatikách. V pracovnom režime, ktorý ich čaká, totiž najazdia ročne iba okolo 3000 km, takže logicky je efektívnejšie mať celoročne obutie na zimu.
Nadstavby vyrába závod Iveco Magirus v nemeckom Görlitze a pre túto objednávku dodáva typ TSF-W. Skriňa sa montuje z hliníkových komponentov, pričom všetky dielce a profily konštrukcie sú skrutkované, takže pri eventuálnom poškodení ich možno ľahko a rýchlo vymeniť, farebné plochy sú z odolných fólií. Jadrom hasičskej nadstavby je laminátová nádrž na vodu s objemom 750 litrov umiestnená na pomocnom ráme a zapustená do rámu podvozka – kvôli zníženiu ťažiska. Vodné čerpadlo tiež z produkcie Iveco Magirus (s motorom z Fiata Punto), ktoré sa v prípade potreby dá vybrať a preniesť k zdroju vody, má výkon 1500 litrov/min pri tlaku 10 bar.
Úlohou dobrovoľných požiarnych zborov je urýchliť zásah do príchodu profesionálnych hasičov s ťažkou technikou. Na snímke je flotila prvých 30 hotových vozidiel nastúpených v elegantnej „bojovej“ zostave v areáli bratislavskej spoločnosti AUTO-IMPEX, ktorá je autorizovaným dealerom Iveco a dodávateľom zákazky.