Tlacove Spravy

Iveco a New Holland Agriculture podporujú kampaň FIA za bezpečnosť cestnej premávky

Spoločnosti Iveco a New Holland Agriculture spojili svoje sily v prospech Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA), aby sa stali oficiálnymi dodávateľmi pre zabezpečenie jej kampane za bezpečnosť cestnej premávky. Zámerom spoločnej dohody je rozvinúť úzku organizačnú spoluprácu a vyjadriť tak svoj postoj k téme bezpečnosti za volantom.

Svoju jednoznačnú podporu spomínanej kampani obe spoločnosti oficiálne deklarovali na tlačovej konferencii v turínskom centre Fiat Industrial. FIA chce v rámci svojej celosvetovej kampane posilniť povedomie a podporiť vzdelávacie aktivity zamerané na bezpečnejšie riadenie vozidiel s cieľom chrániť životy účastníkov cestnej premávky na všetkých vozovkách sveta.Spoločnosti Iveco a New Holland Agriculture sú prvými výrobcami komerčných vozidiel a poľnohospodárskej techniky, ktorí sa rozhodli do tejto akcie zapojiť a v rámci svojej podpory chcú využiť svoje globálne siete na šírenie bezpečnejšieho systému monitorovania správ. Pre obe spoločnosti predstavuje bezpečnosť dôležitú hodnotu, čo potvrdzujú svojimi modernými systémami bezpečnosti vozidiel, ktoré výrazne prispievajú k ochrane nielen vodičov, ale aj ostatných účastníkov premávky, vozidiel a prepravovaných nákladov

Iveco a New Holland Agriculture začne svoju podpornú činnosť účasťou na pretekárskych okruhoch FIA v rámci WTCC, teda prvého majstrovstva sveta cestovných vozidiel.

Iveco na tejto akcii predstaví svoj vôbec prvý nákladný automobil určený na propagáciu bezpečnosti, a síce špeciálne vybavený Stralis, ktorý tu bude plniť úlohu „vedúceho kamióna“. Toto vozidlo odštartuje preteky, pričom prejde jedno závodné kolo a zaradí sa pred pretekára pripraveného na prvej pozícii na štartovej čiare.

Navyše jedno špeciálne vozidlo Iveco bude stáť vo vyhradenom bezpečnostnom priestore paddocku, ktoré bude upravené, aby plnilo funkciu javiska, zákulisia i miesta na stretnutia a mohlo týmto spôsobom propagovať význam bezpečnosti cestnej premávky v úseku úžitkových vozidiel. Firma New Holland Agriculture predstaví svoj traktor T7 Auto Command vybavený inteligentným brzdným systémom ABS SuperSteer™.

Každým rokom na cestách umiera 1,3 milióna ľudí a ďalších viac ako 50 miliónov utrpí rôzne zranenia. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že ak sa s týmto alarmujúcim trendom nič neurobí, zaznamená nehodovosť do roku 2030 strmý nárast s predikciou až 2,4 milióna úmrtí ročne, čím sa automobilová nehoda stane piatou najčastejšou príčinou smrti.
FIA si vo svojej kampani za bezpečnosť cestnej premávky vytýčila cieľ nájsť riešenie tohto kritického problému a preto chce nasmerovať svoje zdroje na podporu svojich členských organizácií po celom svete v procese vzdelávania a propagácie zameranej na skvalitnenie bezpečnosti ciest i vozidiel a tiež na zodpovednejšie správanie účastníkov cestnej premávky. Táto akcia, ktorú FIA začala 11. mája 2011 v rámci svojej podpory programu OSN nazvaného UN Decade of Action for Road Safety (2011 - 2020) („Opatrenie OSN pre bezpečnosť cestnej premávky na nasledujúce desaťročie“), sa stretla s nadšenou odozvou a podporou nielen zo strany motoristov, ale aj zástupcov vlád a čelných osobností celého sveta.

Iveco v oblasti bezpečnosti vozidiel: Stralis Hi-Way, Medzinárodné vozidlo roka 2013

Výrobné linky spoločnosti Iveco opúšťajú každým dňom nové vozidlá vybavené špičkovými prvkami zaisťujúcimi kvalitnú ochranu nielen vodičov a spolucestujúcich, ale aj všetkých účastníkov cestnej premávky. Svoj záväzok firma evidentne potvrdzuje svojimi výrobkami vo všetkých kategóriách, ktoré disponujú rôznymi technickými i technologickými riešeniami zameranými na preventívnu, pasívnu aj aktívnu ochranu.

Nový Stralis Hi-Way, ako symbol najvyššej kvality z kategórie ťažkých nákladných automobilov, získal prestížne ocenenie International Truck of the Year 2013 (nákladné vozidlo roka 2013), a to na základe dôkladného hodnotenia, v ktorom porota posudzovala rôzne technické parametre, vrátane bezpečnostných prvkov. Stralis predstavuje špičkový model firmy vybavený modernými bezpečnostnými technológiami. Vodič tohto vozidla sa môže úplne spoľahnúť na vysoko účinný elektronický brzdový systém (EBS) s funkciou brzdového asistenta zaručujúcou dosiahnutie rýchlejšieho a efektívnejšieho brzdného efektu.

Medzi najmodernejšie technologické riešenia týchto vozidiel zamerané na bezpečnosť jazdy bezpochyby patrí tzv. zdokonalený systém núdzového brzdenia (Advanced Emergency Braking System) disponujúci schopnosťou upozorniť vodiča na nebezpečenstvo kolízie a súčasne aktivovať brzdnú sústavu, a tým tejto kolízii predísť alebo aspoň znížiť rýchlosť nárazu. Ďalším prvkom je funkcia sledovania pozornosti vodiča (Driver Attention Support), ktorá nepretržite podľa pohybov volantu monitoruje úroveň bdelosti vodiča, aby vo chvíli, keď upadne do stavu ospalosti, spustil akustický aj vizuálny alarm a tým stimuloval jeho pozornosť.

Vozidlo je vybavené aj tzv. varovným systémom vybočenia z jazdného pruhu (Lane Departure Warning System), ktorý spustí akustické varovanie, ak vozidlo opustí jazdný pruh, ale vodič predtým neaktivuje signál na zmenu pruhu. Tento systém sa vysoko osvedčuje pri prevencii nehôd spôsobených v dôsledku nepozornosti alebo ospalosti. V neposlednom rade je potrebné spomenúť aj xenónové svetlomety poskytujúce vodičovi nielen lepšiu viditeľnosť, ale aj väčšiu bezpečnosť a pohodlnejšiu jazdu.

Ďalším dôkazom toho, akú veľkú pozornosť firma Iveco venuje aspektom bezpečnosti, je konštrukčné riešenie kabíny vozidla Stralis Hi-Way so všetkými renováciami, ktoré sú s týmto modelom spojené.

Kabína vozidla je prispôsobená tak, aby používateľom slúžila ako pracovisko aj miesto na odpočinok, preto ergonomická riešenia palubného priestoru predstavujú záležitosť kardinálneho významu. V tomto smere zohráva rozhodujúcu úlohu usadenie vodiča a viditeľnosť, čo sú faktory, ktorým projektanti kabín vozidiel Iveco venujú maximálnu pozornosť. Kvalita a pohodlie interiéru kabíny sú dôležité parametre najmä pre vodičov ťažkých nákladných automobilov aj ich spolujazdcov, najmä ak cestujú na veľké vzdialenosti a trávia v nich dlhý čas. Z tohto dôvodu sú ovládače rozmiestnené po okrajoch a strede priestoru pre vodiča tak, aby boli ľahko dosiahnuteľné a uľahčovali výhľad.

Iveco: bezpečnosť prevádzky i v rámci popredajného servisu

Základným predpokladom zaistenia bezpečnosti v cestnej premávke je riadna a pravidelná údržba, preto aj firma Iveco poskytuje záruku na bezpečnosť vozidla v cestnej premávke v rámci všetkých svojich  popredajných servisných činností.

Pôvodné diely Iveco majú označenie Origin 100%, čo predstavuje značku najvyššej kvality, používateľovi potvrdzuje správnosť výberu dodávateľa, surovín a výrobných procesov, a tiež mu slúži ako doklad o trvanlivosti a odolnosti produktu i vykonaných skúšok opotrebovania. To je tiež zárukou kvality a maximálneho výkonu vozidla aj po dlhých náročných cestách s ťažkým nákladom.

Oddelenie Parts & Service firmy Iveco ponúka aj možnosť prebudovania starších vozidiel a ich doplnenie modernými bezpečnostnými prvkami, napríklad zapojenie integrovaného systému infotainmentu.

 New Holland Agriculture: trvalý záväzok v oblasti vytvárania bezpečného pracovného prostredia

Jednou z hlavných projekčných a vývojových priorít firmy New Holland Agriculture, popredného svetového výrobcu poľnohospodárskej techniky, je bezpochyby bezpečnosť obsluhy.

Dnes a denne, často aj za nepriaznivého počasia, vyrážajú poľnohospodári so všetkými možnými strojmi do polí aj rôzneho terénu, často s nerovným povrchom, do prudkých svahov, pozemkov s rôznym pôdnym podložím, aj na cesty, aby tu mohli podľa osobitných predpisov a vyhlášok plniť prepravné úlohy. Práve preto je potrebné, aby tieto stroje boli vybavené všetkými možnými technológiami pasívnej i aktívnej bezpečnosti, a poľnohospodárom tak poskytli kompletnú ochranu pred akýmkoľvek typom nebezpečenstva a súčasne im vytvorili úplne bezpečné pracovné prostredie.

Na tieto požiadavky firma New Holland reaguje aktívnymi krokmi, ktoré smeruje do troch hlavných oblastí, t.j. technológie, komfortu obsluhy a poskytovania kvalitných služieb zabezpečenia a údržby.

Hlavným prvkom v oblasti technológií je náš inteligentný brzdový systém ABS SuperSteer™, ktorý predstavuje premyslenú aplikáciu technológie ABS na traktory. Jedná sa o prvok zvyšujúci bezpečnosť brzdenia s lepšou ovládateľnosťou a súčasne garantujúci bezpečnosť prevádzky stroja aj na strmých svahoch.

Na veľtrhu Agritechnica 2011 bol jednou z víťazných cien ocenený aj náš inteligentný brzdový systém, koncipovaný na zvýšenie bezpečnosti brzdenia traktorov s prívesom, ktorý automaticky reguluje brzdnú silu podľa zníženia rýchlosti traktora, čo zaisťuje dokonalé zladenie kombinácie brzdných účinkov na traktor a príves a tým aj eliminuje nebezpečenstvo vybočenia a zalomenia prívesu.

Plynulá prevodovka Auto Command™, ktorou sú vybavené vysoko výkonné traktory New Holland, disponuje jedinečnou funkciou Active StopStart, ktorá zabraňuje, aby sa traktor po zastavení samovoľne pohol v akomkoľvek smere, a to ani vtedy, ak je naložený ťažkým nákladom a stojí na strmom svahu.

Na prianie zákazníkov vybavujeme naše kombajny i väčšinu vysoko výkonných traktorov kamerami na rozšírenie viditeľnosti, ktoré po pripojení k palubnému monitoru prenášajú obraz z priestorov po oboch stranách i za traktorom, čo výrazne zvyšuje bezpečnosť práce, najmä ak má za sebou mimoriadne široký alebo dlhý príves.

Navyše firma New Holland štandardne vybavuje všetky svoje traktory systémami ochrany pred padajúcimi predmetmi (FOPS), ktoré chránia kabínu i operátora pred nebezpečenstvom pádu predmetu, čo pre osoby, ktoré obsluhujú predný nakladač alebo pracujú na nebezpečných miestach, predstavuje každodenné riziko.

Pohodlie operátora rovná sa bezpečnosť. Riadenie a obsluha modernej poľnohospodárskej techniky si žiada dokonalé sústredenie a úplný pokoj, najmä ak vezmeme do úvahy všetky najnovšie technické prvky a funkcie, ktorými sú tieto stroje vybavené, ako aj zložitosť operácií a úkonov, ktoré majú vykonávať.

Už len samotný pohľad na kabínu nového traktora New Holland stačí, aby sme sa presvedčili, že pohodlie, ľahká obsluha a bezpečnosť sú témy, ktorým projektanti venujú maximálnu pozornosť. Dôkazom toho je aj kabína Horizon™, ktorej perfektný tristošesťdesiatstupňový výhľad zabezpečuje osadenie iba štyrmi stĺpikmi, kompletne zasklené dvere a strešný transparentný panel, čo sú prvky posilňujúce bezpečnosť a uľahčujúce prácu obsluhy predného nakladača.

Vďaka lakťovej opierke Sidewinder™, zariadeniu, ktoré získalo mnohé ocenenia, a multifunkčnej páke Command Grip™, získava interiér kabíny logické a ergonomické usporiadanie hlavných funkcií a ovládačov, čo vodičovi poskytuje bezpečie a možnosť vykonávať úkony intuitívne.

Štandardná výbava väčšiny modelov New Holland zahŕňa regulovanú klimatizáciu a tiež rádiový prostriedok vybavený technológiou Bluetooth, takže operátor má možnosť telefonovať bez toho, aby musel zložiť ruky z volantu. Ďalšia prednosť spočíva v množstve pracovných svetiel, vrátane xenónových svetlometov, ktoré dosahujú svietivosť denného svetla, takže poľnohospodári môžu bez problémov pracovať aj v noci.

V súvislosti s každodennými úkonmi zabezpečenia a údržby, ktoré si poľnohospodárska technika nesporne vyžaduje, sa dá konštatovať, že bezpečnosť obsluhy predstavuje pre firmu New Holland záležitosť zásadného významu. Takmer všetky kontrolné činnosti môže operátor vykonávať zo zeme: otváranie kapoty motora i bočných krytov sa vykonáva pomocou teleskopických tyčí a väčšinu nastavovacích prác na kombajnoch možno vykonávať rýchlo, a to buď automaticky alebo manuálne bez nutnosti použitia náradia.

Ďalším dôkazom pozornosti, ktorú firma problematike bezpečnosti venuje, je jej nový veľký baliaci lis BigBaler, ktorý na parížskom veľtrhu SIMA získal ocenenie za inováciu v oblasti bezpečnosti práce. Jeho konštrukčné riešenie výrazne znižuje všetky riziká spojené s údržbou. Napríklad predný kryt je možné otvoriť, iba ak je lis úplne zastavený, pohon vývodového hriadeľa je vypnutý a zotrvačník brzdy aktivovaný.

Firma New Holland Agriculture rieši otázky bezpečnosti aj v rámci popredajného servisu. Len pôvodné diely úplne spĺňajú kritériá kvality z hľadiska bezpečnej a ekonomicky efektívnej prevádzky strojov značky New Holland, pretože inžinieri, ktorí ich projektujú a kontrolujú ich výrobu, súčasne zodpovedajú aj za vývoj kompletných produktov.

Záverom možno konštatovať, že zdravie a pohodlie osôb obsluhujúcich poľnohospodárske stroje predstavuje pre firmu New Holland Agriculture hlavnú prioritu, čo je prístup, ktorý má priaznivý vplyv nielen na bezpečnosť ale aj na produktivitu.