Tlacove Spravy

Elektrické Daily
Úžitkové vozidlá poháňané elektrickou energiou sa z fázy výskumu, vývoja a testov prototypov v reálnej premávke dostali na prah sériovej výroby. Počas česko-slovenskej prezentácie nového modelového radu IVECO EcoDaily sme si po prvý raz vyskúšali, ako sa jazdí so skriňovou dodávkou „na plný prúd“.
Elektrické Daily bolo pochopiteľne hviezdou testovacích jázd. Nemalou mierou aj preto, že tento špecifický model si doposiaľ mohol vyskúšať iba limitovaný počet expertov zo štyroch či piatich krajín EÚ. Šoféruje sa maximálne komfortne – jazdný režim sa volí rovnakým joystickom na prístrojovom paneli, ako majú konvenčné vozidlá, pracovné módy sú tri: jazda, neutrál a spätný chod. Pedále ostali samozrejme len dva ako pri automatizovanej prevodovke, sprievodný zvuk elektromotora pripomína trolejbus. Prepínačom výkonového/ekonomického režimu vodič upravuje stratégiu riadiaceho počítača pre dynamiku jazdy a dojazd vozidla. Rýchlosť vozidla sa ovláda elektronickým pedálom akcelerátoru cez dátovú zbernicu CAN a riadiacu jednotku meniča trakčného motora. Pri uvoľnení pedála cítite, ako vozidlo citeľne spomaľuje – zapína sa režim odľahčujúceho brzdenia, v počiatočnej fáze stlačenia brzdového pedála sa zdvojnásobuje brzdný výkon generátora a súčasne nastupujú hydraulicky ovládané kotúčové brzdy s podtlakovým posilňovačom a ABS. Energia vznikajúca pri brzdení sa spätne akumuluje do batérií, podobne ako je to pri systéme KERS (Kinetic Energy Recovery System) využívanom vo Formule 1. Kinetická energia sa vtedy mení na elektrickú energiu prostredníctvom trakčného motora, ktorý v tomto prípade plní funkciu generátora.
Za noc je nabité
Žiadne emisie a tichá prevádzka... S takýmto nákladným vozidlom môžete jazdiť v centrách metropol a miest vrátane zón s obmedzenou dopravou, ktorých je vo vyspelých európskych krajinách stále viac a budú sa neustále rozširovať. EcoDaily Electric je klasifikované ako ZEV (Zero-Emission Vehicle – vozidlo s nulovými emisiami), takže sa ho netýkajú ani obmedzenia platné pre vozidlá so spaľovacími motormi.
Súčasná technológia poskytuje modelu ECODAILY Electric taký akčný rádius, ktorý stačí pri zásobovaní obchodov, rozvážaní tovaru na krátke vzdialenosti a doručovateľskú službu. Jednoduché je i „tankovanie“ – na dobíjanie batérií treba bežnú 32-ampérovú, 380-voltovú trojfázovú elektrickú zásuvku.
Všetky modely majú trakčný trojfázový asynchrónny motor s reduktorom umiestneným v strede vozidla. Pre varianty 35S má nominálny výkon 30 kW a maximálnym 60 kW, pre modely 50C sú tieto hodnoty 40 kW, resp. 80 kW pro modely 50C, nominálne napätie 278 V.
Pohon štandardnej zadnej nápravy je kĺbovým hriadeľom. Výkonové parametre: Maximálna rýchlosť (elektronicky limitovaná) je 70 km/h a plne zaťažené vozidlo dokáže prekonať stúpanie so sklonom až 16 %. Akčný rádius naloženého vozidla s plne nabitými batériami je 90 až 130 km v režime stop-and-go (v závislosti od počtu batérií a členitosti trate). To je podstatne väčší potenciál, než býva denný výkon v typickom mestskom rozvážkovom režime s mnohými zastaveniami a rozbiehaniami vozidla.
High-tech pod podlahou
Ťažké batérie boli dlho Achillovu pätou elektromobilov. Iveco vyvinulo vozidlo, ktorého hmotnosť vrátane dvoch batérií je len o 300 kg väčšia než rovnaké modely s dieselovým motorom (a porovnateľná s verziami CNG). Elektrické Daily je vybavené trakčnými batériami Zebra Z5 pre trvale vysoké výkony. Majú niklové elektródy v keramickej štruktúre s tuhým elektrolytom solí chloridu hliníka (NaAlCl4) a negatívne elektródy z taveného sodíka. Kladnú elektródu tvorí vo vybitom stave rozpustený nikel a nikel chlorid v nabitom stave. Batérie pracujú na teplotnej hladine 260 °C a to znamená, že nie sú citlivé na vonkajšie teploty. Každá batéria má svoju riadiacu a autodiagnostickú jednotku (stráži prevádzkové parametre) a tiež čiernu skrinku, ktorá ukladá prevádzkové dáta aj kvôli záruke. Ide o 100 % recyklovateľné, hermeticky uzavreté batérie, ktoré neprodukujú plynné emisie a nevyžadujú si žiadnu údržbu. Konštrukcia podvozka s rámom umožnila inštalovať všetky komponenty pod rovinu podlahy. Dve batérie sú štandard, montujú sa pred a za prednou nápravou, ďalšia je v zadnom previse (prípad predvádzacieho vozidla) a eventuálne štvrtá pre model 50C je medzi nápravami (rázvor 3950 mm a väčší). Čas dobíjania batérií je osem hodín.
Variabilnosť ostáva
ECODAILY Electric reprezentuje kompletný rad s troma typmi vozidiel (van, šasi s kabínou a kombi), dvoma verziami celkovej hmotnosti (3,5 tony s jednoduchou montážou a 5,2 tony s dvojmontážou), nosnosťou až 2958 kg a rázvormi od 3000 do 4350 mm. Furgony sú v ponuke s objemom skrine od 7 do 17 m3, pričom variant 35S Electric odvezie vyše 1000 kg a 50C Electric viac než 2200 kg. Ďalšou položkou v ponuke sú kombi pre 5 až 9 osôb plus náklad a napokon minibusy pre 19 cestujúcich.
Predpokladaná životnosť Daily Electric je vozidla 10 rokov, životnosť batérií 1000 cyklov (1 cyklus = plné vybitie, ½ cyklu = 50 % vybitie). Údržba bŕzd – rovnaká ako pri naftovej verzii, výmena oleje reduktora po 20.000 km.

Texty k foto
V pôvodnom priestore motora sú umiestnené pomocné systémy (nabíjačky, palubná batéria, komponenty brzdového systému, chladenia motora, poistkové a rozvodné skrinky...).

Texty k foto
Iveco Daily Electric 1 – Na testovacej dráhe naďaleko mesta Příbram.
Iveco Daily Electric 2 – Elektrické EcoDaily Daily bolo stredobodom pozornosti.
Iveco Daily Electric 3 – V pôvodnom priestore motora sú umiestnené pomocné systémy.
Iveco Daily Electric 4 – Batérie sa dobíjajú z elektrickej siete cez 32-ampérovú, 380-voltovú trojfázovú zásuvku.
Iveco Daily Electric 5 – Displej s aktuálnymi údajmi (stav nabitia batérií, režim jazdy...)
Iveco Daily Electric 6 – Pracovné módy sa volia joystickom.