Tlacove Spravy

Dakar 2014 De Roy na druhom mieste
Druhé miesto pre Iveco a pre vodiča Gerarda De Rooy za volantom Powerstar v tomto ročníku Dakaru 2014. Holandský pretekár, ktorý bojoval až do poslednej chvíle závodu, zviedol na konci vyčerpávajúci boj o najvyšší stupeň víťazov, než ho predbehol ruský kolos Kamaz, ktorý pilotoval Karginov.

Po prekonaní jedenástej etapy už nebol Gerard De Rooy schopný predbehnúť svojho súpera, a tak veľmi tesne, len s rozdielom troch minút, minul možnosť zopakovať svoj ​​úspech dosiahnutý v prestížnej dakarskej rely v roku 2012, a to i napriek obrovskej húževnatosti  a vytrvalosti, ktorú prejavoval až do konca tohto závodu.
 
Ďalší členovia tímu Petronas De Rooy Iveco sa tiež veľmi dobre umiestnili: Holanďan Hans Stacey, ktorý pilotoval vozidlo Iveco Trakker Evolution, dosiahol siedmu priečku v poradí, Španiel Pep Vila získal desiate a Francúz Jo Adua 22. miesto, obidvaja za volantom Iveco Trakker Evolution 2.

Hneď po poslednej etape Dakaru 2014 povedal Gerard de Rooy: „Bola to veľmi ťažká skúška. Nebol to ale dobrý nápad odštartovať nákladné a osobné automobily naraz. V minulom roku to bolo rovnaké, a vtedy sme na to upozorňovali organizáciu A.S.O. (Amaury Sport Organisation). Nakoniec som ale urobil všetko, čo bolo v mojich silách. Dúfal som, že to bude stačiť. Prinajmenšom môžeme byť veľmi spokojní s našim tímom, truckmi Iveco a našimi výkonmi.“

Okrem konečného výsledku pretekov je ale dôležité, že všetky vozidlá Iveco, ktoré odštartovali na začiatku januára z Rosaria, prekročili cieľovú čiaru vo Valparaiso: tento vynikajúci výsledok potvrdzuje spoľahlivosť, efektívnosť a životnosť vozidiel, ktoré sa zúčastnili rely Dakar. Vozidlá, špeciálne vyrobené tak, aby boli schopné sa prispôsobiť extrémnym podmienkam životného prostredia v priebehu rely, sú optimálne vozidlá vďaka vysokej efektivite a spoľahlivému výkonu.

V priebehu troch rokov napísala spoločnosť Iveco kus dejín najslávnejšej rely na svete: víťazstvo v roku 2012, dobré umiestnenie troch pilotov v roku 2013, z ktorých dvaja skončili v prvej desiatke, a druhé miesto v roku 2014 dosiahnuté na trase dlhej 10 000 km.
Preteky Dakar 2014 boli mimoriadne ťažkou a náročnou skúškou pre Iveco, ktoré tak potvrdilo
vynikajúci výkon svojich vozidiel, pretože tento rok bola naozaj každá jednotlivá súčasť vozov podrobená extrémnej záťaži.
 
Vozy, ktoré sa zúčastnili dakarskej súťaže v roku 2014, boli vybavené motormi Cursor 13, so zdvihovým objemom 13 litrov, s výkonom 900 HP a maximálnym krútiacim momentom 3 800  Nm pri 1 100 ot./min. Vysoký výkon, rýchla odozva na zaťaženie, maximálna odolnosť a spoľahlivosť sú hlavnými charakteristikami týchto motorov, ktoré využívajú rovnakú technológiu, akú dnes zavádza Iveco pre svoje motory Euro 6 v rade ťažkých nákladných vozidiel.

Dakar, najvýznamnejšie svetové podujatie v oblasti off-road rely, ktoré každý rok priťahuje pozornosť miliónov fanúšikov, odštartoval 5. januára z Rosaria v Argentíne a skončil v sobotu 18. januára v čílskom Valparaiso. Tohtoročný ročník predstavoval najdlhšiu dakarskú trasu od chvíle, kedy tento závod začal v Južnej Amerike. Celá trasa pokrýva viac ako 9 000 km, z ktorých 5 000 km boli špeciálne skúšky. Celkovo bolo13 etáp potrebných na dosiahnutie čílskeho prístavu Valparaiso a cestou bolo nutné prekonať najvyššie hory v Andách v Bolívii. Tohtoročný Dakar opäť ukázal, že je výzvou pre pretekárov, aby dokázali vytrvalosť, ktorá sa do značnej miery určuje podľa spoľahlivosti a výkonu pretekárskeho vozidla.

Ak chcete získať ďalšie informácie, prosím pozrite www.iveco.com/Dakar, kde budete mať tiež prístup k všetkým fotografickým materiálom, ktoré sme zhromaždili v priebehu tohto  podujatia.


Iveco na Dakare od roku 1982

História rely Paríž-Dakar sa začala písať roku 1977, ale až v roku 1980 sa jej po prvýkrát zúčastnili nákladné vozidlá. V roku 1982 začalo dakarské dobrodružstvo tiež pre Iveco, ktoré sa vydáva na dlhú cestu plnú nezabudnuteľných momentov a mimoriadnych výsledkov. Skúsenosť z obdobia, keď sa Iveco podieľalo na pretekoch najskôr iba ako technický partner, viedla postupne k jeho účasti na juhoamerickej rely v roku 2011, kedy už Iveco vystupovalo ako oficiálny výrobca.

V roku 2012 dosiahlo Iveco najvýznamnejší výsledok s Gerardom De Rooy a jeho tímom, ktorý obsadil 1., 2. a 6. miesto v celkovom poradí. To je výkon, ktorý si všetci nadšenci tohto závodu budú dlho pamätať.