Tlacove Spravy

Daily Electric v Brazílii
Iveco je priekopník vo vývoji technológie elektrického pohonu, veď takéto vozidlo predstavilo už v roku 1986. Najnovšie prezentuje v Brazílii prototyp elektrického Daily, ktoré je predurčené stať sa prvým ľahkým úžitkovým vozidlom s nulovými emisiami na latinsko-americkom trhu. Projekt sa zrodil zo spolupráce medzi spoločnosťami Iveco a Itaipu Binacional (riadi najväčšiu hydroelektráreň na svete na brazílsko-paraguajských hraniciach).
Vozidlo postavené na báze šasi Daily 55C s dvojitou kabínou je vybavené tromi batériami Zebra Z5, ktoré sú hermeticky uzavreté, bezúdržbové, 100-percentne recyklovateľné a neprodukujú žiadne plynné emisie. S podporou systému obnovovania kinetickej energie Kers (Kinetic Energy Recovery System – využíva sa aj v monopostoch F1) sa batérie dobíjajú počas brzdenia, takže vozidlo má akčný rádius 100 km a plne zaťažené dosiahne maximálnu rýchlosť 70 km/h. Táto technológia sa dá aplikovať na všetky verzie vyrábané v Latinskej Amerike.
Po ukončení funkčných testov sa Daily Electric bude produkovať vo výrobnom zariadení, ktoré je súčasťou obrovskej elektrárne. V tom istom, kde sa už vyrába Fiat Palio Electric, prvý automobil na čisto elektrický pohon v Brazílii, ktorý je zase výsledkom partnerstva medzi Fiatom Automoveis a Itaipu Binacional (od roku 2006).
Prvú desať kusovú sériu elektrických Daily vyrobených v centre Foz do Iguaçu si prevezme Itaipu Binacional a jej pridružené spoločnosti, no projekt vzbudil živý záujem aj u iných veľkých firiem v Brazílii i Argentíne. Druhý prototyp, ktorý vychádza z odlišnej konfigurácie modelu Daily, si Iveco a Itaipu Binacional naplánovali do výroby na začiatok roku 2010.


Iveco

Iveco vyvíja, konštruuje, vyrába a predáva ľahké, stredne ťažké a ťažké nákladné a úžitkové vozidlá, off-roadové nákladné automobily, mestské, medzimestské autobusy, diaľkové autokary ako aj špeciálne vozidlá určené pre požiarne aplikácie, špeciálne terénne využitie a pre obranné účely.
Iveco zamestnáva viac než 27 000 ľudí v 27. výrobných závodoch v 16. krajinách sveta, využíva excelentné technológie a riešenia vyvinuté vo svojich 6. vývojových centrách. Popri Európe pôsobí tiež v Číne, Rusku, Austrálii a Latinskej Amerike. Viac než 6 000 servisných dielní vo viac než 100 krajinách garantuje technickú podporu, kdekoľvek na svete, kde sú vozidlá Iveco v prevádzke.