Tlacove Spravy

Iveco a Coca-Cola Enterprises idú cestou inovácie s vozidlom Eurocargo Hybrid

Koncern Iveco odovzdal pri príležitosti European Business Summit v Bruseli spoločnosti Coca-Cola Enterprises stredne ťažké vozidlo modelového radu Eurocargo s diesel-elektrickým paralelným hybridným pohonom. Ide o prvé nákladné vozidlo svojho druhu, ktoré bude v prevádzke v mestskom prostredí v Európe.

Nový prototyp nákladného vozidla s veľmi nízkymi emisiami CO2 prevzal Hubert Patricot, prezident Coca-Cola Enterprises Europe od Franca Miniera viceprezidenta pre predaj a marketing spoločnosti Iveco.

Coca-Cola Enterprises (CCE) spolupracuje s koncernom IVECO na pilotnom projekte preverenia možnosti hybridnej technológie pohonu úžitkových vozidiel. Hybridné Eurocargo bude rozvážať produkty Coca-Cola v Bruseli až do konca júla. Vďaka takýmto inovačným technológiám, môže spoločnosť ako Coca-Cola zaznamenať naozaj relevantný pokrok smerom k tzv. udržateľnému rastu pri súčasnom znižovaní škodlivých emisií vznikajúcich pri prevádzke cestnej dopravy tovaru.

Franco Miniero povedal, „Iveco, ako celá Fiat Group, má veľké investície do technológii podporujúcich ochranu životného prostredia. Veríme, že sme práve vďaka nášmu postoju k ekológii jednou z vedúcich spoločností v tomto segmente. Inovácie sú kľúčom k nájdeniu nových vhodných a udržateľných riešení v cestnej doprave a taktiež ku generovaniu zisku rozumným spôsobom“.

„Pre koncern Iveco inovácie neznamenajú konceptuálnu štúdiu alebo futuristické projekty ale finančne dostupné technologické riešenia, ktoré sú k dispozícii v súčasnej chvíli, či vo veľmi blízkej budúcnosti. Riešenia, ktoré dovoľujú operátorom cestnej dopravy zanechávať za sebou len optimalizované stopy v životnom prostredí – čo je ziskom pre nás všetkých. Pred niekoľkými rokmi sme začali uvádzať hybridné vozidlá na automobilový trh. Prvé boli mestské autobusy, dnes sú to stredne ťažké nákladné vozidlá Eurocargo s ktorým sme sa vydali po ceste zavádzania dieselelektrického hybridného pohonu aj do tohto segmentu automobilovej výroby.
Partnerstvo s CCE je pre nás veľmi dôležité. Je príkladom toho, ako vyspelá a zároveň finančne dostupná technológia môže dosiahnuť dôležité zníženie spotreby paliva a tým pádom i zníženie emisií CO2, až o 30 % v závislosti na type prevádzky vozidla.“

Hubert Patricot dodáva: „Coca-Cola Enterprises je už dlhodobo zainteresovaná na tzv. udržateľnom vývoji. Postavili sme si neľahkú úlohu – skombinovať rast našej spoločnosti s absolútnou redukciou vypúšťania škodlivého CO2 do atmosféry. Pilotná štúdia s Ivecom nás povedie vo vývoji udržateľnej dopravnej stratégie v rámci nášho európskeho podnikania.“

„Celé desaťročia zvyšujeme v rámci našej spoločnosti efektivitu. Teraz sme navyše objavili cestu ako dramaticky znížiť dopady nášho podnikania na životné prostredie a súčasne poskytovať zákaznícke služby na stále rastúcej úrovni. Projekt, ako je tento pilotný, posúva CCE z hľadiska ochrany životného prostredia na prvú priečku.

O hybridnom pohone

Coca-Cola Enterprises vstúpila spoločne s koncernom Iveco do projektu testovania možnosti hybridných pohonov úžitkových vozidiel v Európe. Hybridné nákladné vozidlo bude v prevádzke na špecifickej zásobovacej trase v Bruseli počas nasledujúcich 4 mesiacov. Trasa je 20 km dlhá a zahŕňa celý rad rôznorodých zákazníkov v samotnom obchodnom centre Bruselu.

Nové Eurocargo Hybrid umožňuje doručovanie tovaru v centre mesta bez toho aby muselo obetovať rýchlosť na cestách mimo mesta a diaľničných úsekoch s úsporou až 30 % spotreby pohonných hmôt v porovnaní s bežným pohonom dieselovým motorom. 16-ventilový, 4-valcový dieselový motor Tector Euro V s maximálnym výkonom 118 kW/160 k pracuje v kombinácii s elektrickým motor-generátorom s výkonom 44 kW/60 k, šesť stupňovou automatizovanou prevodovkou a sadou lithium-ionovými batérií s kapacitou 1,9 kWh.

Riadiaci systém vozidla pracuje s elektrickým režimom pohonu pri rozjazde, automatickým štartom dieselového motoru na báze potreby vyžadovanej dopravnou situáciou. Pri potrebe akcelerácie či zdolania stúpania pomáha elektrický motor vznetovému. Navyše je vozidlo vybavené systémom Stop & Start a funkciou regeneratívneho brzdenia. Užitočná hmotnosť je len o 200 kg nižšia než u vozidiel s konvenčným vznetovým motorom. Medzi ďalšie technické inovácie patrí systém automatického zapojenie motorové brzdy pri spomalení vozidla.

Výsledky testu vozidla s hybridným pohonom budú využité pri tvorbe dlhodobej stratégie dopravy Coca-Cola Enterprises v Európe.

Pre spustenie video sekvencie ako doplnok tlačovej správy navštívte prosím
www.thenewsmarket.com/iveco.

Iveco
Iveco vyvíja, konštruuje, vyrába a predáva ľahké, stredne ťažké a ťažké nákladné a úžitkové vozidlá, off-roadové nákladné automobily, mestské, medzimestské autobusy, diaľkové autokary ako aj špeciálne vozidlá určené pre požiarne aplikácie, špeciálne terénne využitie a pre obranné účely.

Iveco zamestnáva viac než 28 000 ľudí v 27. výrobných závodoch v 16. krajinách sveta, využíva excelentné technológie a riešenia vyvinuté vo svojich 6. vývojových centrách. Popri Európe pôsobí tiež v Číne, Rusku, Austrálii a Latinskej Amerike. Viac než 6 000 servisných dielní vo viac než 100 krajinách garantuje technickú podporu, kdekoľvek na svete, kde sú vozidlá Iveco v prevádzke.