Účinnosť: zníženie spotreby nafty až o 8 %

S cieľom ešte viac zvýšiť vhodnosť modelu Eurocargo na prevádzku v meste sa platforma Iveco zameriava na využitie v mestskom prostredí, konkrétne na zjednodušenie práce a zníženie nákladov a na udržateľnosť s cieľom dosiahnuť najlepší pomer užitočného zaťaženia a emisií vo svojej triede.

Na dosiahnutie oboch cieľov vyvinula značka Iveco pre nové Eurocargo dva nové 4-valcové motory s výkonom 160 a 190 koní, ktoré sú špeciálne skonštruované na jazdu v meste. Vďaka novým piestom, novým vstrekovačom a rýchlejšej reakcii nového turbodúchadla sa podarilo zvýšiť kompresný pomer zo 17:1 na 18:1.

Krútiaci moment v typickej mestskej prevádzke narástol o 8 %, t. j. v pásme tesne nad 1 200 ot./min. Maximálny krútiaci moment oboch nových motorov dosahuje 680 Nm resp. 700 Nm a maximálny výkon je dosahovaný už pri 2 200 ot./min. namiesto 2 500 ot./min.
Vodiči môžu lepšie využívať vyšší krútiaci moment motora pri nižších otáčkach, čo vedie k lepšej reakcii pri zrýchľovaní a záťahu. To znamená lepšie jazdné vlastnosti, úsporu paliva a nižšie emisie CO2.

Okrem toho nové Eurocargo ponúka aj najinovatívnejší balík na úsporu paliva. Na nových motoroch Iveco Tector 5 sú to vhodné ekologické stratégie v oblasti hnacieho ústrojenstva, ktoré prinášajú ďalšiu úsporu takmer 0,5 %, „inteligentný ventilátor“ na princípe elektromagnetickej spojky, ktorá odpája zariadenie, keď chladenie nie je potrebné, a nové oleje s nízkou viskozitou, ktoré znižujú trenie v motoroch a nápravách.

Pre nové Eurocargo sa odporúča motorový olej PETRONAS Urania FE LS 5W-30. Ide o jeden z najlepších produktov z ponuky URANIA, pretože má čisto syntetické zloženie a nízke hodnoty SAP na splnenie prísnych emisných limitov noriem Euro VI a zaistenie tej najlepšej ochrany motora. Medzi ďalšie dôležité vlastnosti olejov URANIA FE LS 5W-30 patrí vysoký prínos v oblasti úspory paliva, ktorý v obrovskej miere prispieva k znižovaniu celkových nákladov na vlastníctvo nového modelu Eurocargo.

Zlepšenie účinnosti modelu Eurocargo Euro VI (v priemere približne 5 %) dosahuje 8 % pri rozvoze v meste s niekoľkými zastávkami, čo predstavuje výhodu z hľadiska udržateľnosti aj celkových nákladov na vlastníctvo. Podobný balík na úsporu paliva bol vyvinutý aj pre 6-valcové motory Iveco Tector 7 a je prínosom najmä v mestskom prostredí, ale zároveň prináša vynikajúcu úsporu paliva aj pri výjazdoch mimo mesta a na diaľnici.

Pre automatizované prevodovky zaviedla značka Iveco nové ekologické stratégie: EcoSwitch, ktorá dlhšie udržiava zaradený 6. rýchlostný stupeň a obmedzuje podraďovanie len na 4. rýchlostný stupeň (namiesto 3. ako v štandardnej konfigurácii), a (na 12-rýchlostných prevodovkách) funkciu EcoRoll, ktorá využíva zotrvačnosť vozidla pri jazde z kopca. Nové Eurocargo s nimi napĺňa náš cieľ v oblasti vynikajúcej úspory paliva pri rozvoze v mestskom prostredí.
​ ​​​