Komunikaty

W dniu międzynarodowej premiery Nowego Stralisa firma Perrenot Group złożyła rekordowe zamówienie na 250 pojazdów napędzanych gazem ziemnym!

Takie istotne zamówienie oznacza punkt zwrotny na drodze do zrównoważonego transportu drogowego w Europie. Potwierdza ono także pozycję firmy IVECO jako pioniera na rynku pojazdów użytkowych napędzanych gazem ziemnym, którym jest już od 20 lat. Dziś, gdy oferta produktów obejmuje wszystkie segmenty rynku — od miejskiej dystrybucji po transport międzynarodowy — firma IVECO umocniła swoją pozycję lidera na europejskim rynku pojazdów użytkowych napędzanych gazem ziemnym (Daily, Eurocargo, Stralis).

Założona w 1945 roku firma Perrenot Group (wcześniej znana pod nazwą UNIC) jest lojalnym klientem IVCO od 1960 roku. Stała się ona jedną z wiodących marek transportowych we Francji działającą we wszystkich sektorach (dystrybucja masowa, przewozy długodystansowe, budownictwo, transport masowy, kontenery, logistyka itp.) zarówno w kraju, jak i za granicą. Obecnie firma zatrudnia niemal 4500 ludzi i dysponuje flotą 6000 zarejestrowanych pojazdów, z których 3500 stanowią pojazdy silnikowe. Pojazdy marki IVECO dominują we flocie Perrenot Group — jest ich 1500, z czego 750 to ciągniki.

Zaangażowanie firmy Perrenot Group w poszukiwanie i opracowywanie specjalnych, skutecznych rozwiązań, które są w stanie sprostać wyzwaniom ekologicznym w systemie transportu drogowego, doprowadziło do wprowadzenia w 2008 roku ekologicznych i cichych ciężarówek chłodniczych idealnie nadających się do realizowania nocnych dostaw. Firma Perrenot Group była jedną z pierwszych w Europie, która zaczęła wykorzystywać napędzane biometanem ciągniki IVECO w prowadzeniu swojej działalności (było to w 2012 roku). Po dziś dzień pojazdy te jako jedyne na rynku przyczyniają się do zapewniania lepszej jakości powietrza, dzięki znacznie niższej emisji dwutlenku węgla, i zmniejszają hałas o połowę.

W 2013 roku, po wypróbowaniu alternatywnych źródeł zasilania, technologie firmy IVECO wykorzystujące gaz ziemny do napędzania pojazdów okazały się naturalnym wyborem dla firmy Perrenot Group, która dokonała zakupu pierwszych samochodów chłodniczych z instalacją CNG, napędzanych sprężonym gazem ziemnym. W 2014 roku firma Perrenot Group zrobiła kolejny innowacyjny krok i zamówiła pierwsze we Francji ciągniki z instalacją LNG.

Za sprawą tego wyjątkowego zamówienia na 250 pojazdów Stralis napędzanych gazem ziemnym rok 2016 jest ważnym punktem zwrotnym we współpracy między Perrenot Group i IVECO. Umowa na dostawę wspomnianych pojazdów to dowód silnego partnerstwa, a co jeszcze ważniejsze — ogromnego zaangażowania tych dwóch firm w kwestię dążenia do zapewnienia zrównoważonego transportu drogowego.

Jacky Perrenot, prezes i założyciel firmy Perrenot Group, powiedział: „Dziś robimy niezwykle ważny krok w naszym rozwoju dzięki zaawansowanej technologii gazu ziemnego firmy IVECO oraz w szczególności dzięki nowym silnikom tej marki o mocy 400 KM. Dodatkowo podwójny zbiornik LNG zwiększa zasięg ciągnika do 1500 km, co sprawia, że przed nami stoją nowe możliwości biznesowe, w szczególności jeśli chodzi o transport na duże odległości. Wyjątkowe wyniki osiągane przez nowe pojazdy Stralis NP potwierdzają, że dokonaliśmy właściwego wyboru, decydując się na technologię gazu ziemnego firmy IVECO, która jest najlepszą alternatywą dla oleju napędowego, zarówno jeśli chodzi o kwestie ekonomiczne, jak i środowiskowe. Po raz kolejny oferta firmy IVECO oraz obsługa posprzedażowa w pełni spełniła nasze wymagania”.

Philippe Givone, prezes firmy holdingowej Perrenot Group Transport, dodał: „Po raz pierwszy w historii nowe ciężarówki IVECO napędzane gazem ziemnym nie będą wykorzystywane do realizacji typowych dla nich zadań. Zastąpią one ciągniki napędzane olejem napędowym, bez konieczności dokonywania specjalnych adaptacji. To duża zmiana w naszym podejściu do transportu towarowego — zmiana, którą firma IVECO przewidziała już dawno temu”.

Pierre Lahutte, Prezes Marki IVECO, podsumował: „To historyczne zamówienie złożone przez Perrenot Transport sprawi, że firma ta będzie dysponować największą w Europie flotą ciężarówek napędzanych gazem ziemnym. Jeśli zaś chodzi o firmę IVECO, to zrealizowała ona kolejny cel związany z pozycją lidera w dziedzinie technologii gazu ziemnego wykorzystywanej na potrzeby zrównoważonego transportu drogowego. Jesteśmy dumni, że firma Perrenot Group obdarzyła IVECO zaufaniem, efektem czego jest wyjątkowe partnerstwo, które pozwoliło naszym dwóm firmom napisać nowy, ważny rozdział w historii ekologicznego transportu w Europie”.

We Francji rosnące wykorzystanie biomasy (odpady z gospodarstw domowych, odpady rolne, oczyszczalnie ścieków) przyczyniło się do zwiększenia wykorzystania biometanu jako paliwa alternatywnego. To w pełni odnawialne paliwo jest dostępne natychmiast i coraz powszechniejsze w Europie. Już teraz można zauważyć strategiczny wpływ tego biopaliwa na sektor transportu, a także jego znaczenie w tworzeniu dyrektywy 2009/28/WE w sprawie źródeł energii odnawialnej. Ciężarówki IVECO napędzane gazem ziemnym mogą być napędzane biometanem i poszczycić się tym, że są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla (emisja CO2 „well-to-wheel”). Innymi słowy – użytkowanie tych pojazdów nie przyczynia się do globalnego ocieplenia klimatu.

Wprowadzenie Nowego Stralisa NP, „Mistrza TCO2, było istotnym czynnikiem, który wpłynął na wybór Perrenot Group. Oprócz znacznie mniejszej emisji dwutlenku węgla, gaz ziemny okazał się być opłacalnym wyborem, ponieważ różnica w cenie gazu ziemnego i ropy naftowej przyczynia się do generowania znacznych oszczędności, szczególnie w transporcie na duże odległości. Wynikający z powyższego niższy całkowity koszt posiadania przyczynia się do zwrotu z inwestycji. Wreszcie, szybko rosnąca liczba stacji oferujących gaz ziemny przyczyni się do rozwoju ekologicznego transportu na duże odległości na ogromną skalę.