Komunikaty

Iveco na Placu Czerwonym
Pojazdy opancerzone Iveco wzięły udział w przeprowadzonej na ogromną skalę paradzie wojskowej na Placu Czerwonym w Moskwie z okazji obchodów 67. rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej. Tegoroczna parada na najsłynniejszym w Moskwie placu była wydarzeniem historycznym, ponieważ wzięły w niej udział po raz pierwszy pojazdy opancerzone wyprodukowane za granicą, aby świętować zwycięstwo nad nazizmem.

Lekki Pojazd Wielozadaniowy Iveco (LMV - Light Multirole Vehicle), znany we włoskich siłach zbrojnych jako “Lince”, a w brytyjskich siłach zbrojnych jako “Pantera”, to pojazd opancerzony nowej generacji. Lekki pojazd opancerzony zaprojektowany tak, aby połączyć zwinność pojazdu terenowego z ochroną jaką daje pojazd opancerzony, służy różnym formacjom zbrojnym, biorącym udział w międzynarodowych misjach pokojowych.

Udział Lekkiego Pojazdu Wielozadaniowego Iveco w najsłynniejszej rosyjskiej paradzie wojskowej jest wynikiem podpisania umowy pomiędzy Iveco Defence Vehicles a Oboronservice, spółką zależną od rosyjskiego Ministerstwa Obrony, w czerwcu 2011 roku. Zgodnie z warunkami tej umowy Iveco i Oboronservice rozpoczęły współpracę przemysłową w celu stopniowego przeniesienia produkcji wersji Lekkiego Pojazdu Wielozadaniowego, specjalnie opracowanej na rynek rosyjski. Obecnie na ukończeniu jest partia pierwszych 100 pojazdów, a zgodnie z planem produkcja ma być zwiększona do 300-500 pojazdów rocznie.
W Lekkim Pojeździe Wielozadaniowym, zaprojektowanym i zbudowanym przez spółkę Iveco Defence Vehicles w Bolzano, zastosowano zaawansowane technologie zapewniające wysoką mobilność, niezawodność oraz ochronę przed minami, co zostało udowodnione wiele razy w czasie realizacji różnych misji, w których pojazd brał udział. Ponad 3000 pojazdów zostało już sprzedane dziesięciu krajom europejskim.
Inżynierowie Iveco dołożyli wszelkich starań, aby wnętrze kabiny było bezpieczne oraz aby zwiększyć do maksimum ochronę załogi w przypadku wybuchu miny przeciwpiechotnej bądź przeciwczołgowej lub eksplozji bomby na poboczu drogi. Cała konstrukcja kabiny została tak pomyślana, aby pochłaniać i rozpraszać energię – nawet siedzenia mają wbudowane specjalne układy tłumiące wstrząsy.
 
Lekki Pojazd Wielozadaniowy jest wysoce mobilnym i zwrotnym pojazdem i może być eksploatowany w bardzo różnych warunkach pogodowych (w tym w skrajnych temperaturach od +49° do -45°C) i w każdym terenie. Podstawowa wersja Lekkiego Pojazdu Wielozadaniowego posiada dopuszczalną masę całkowitą (DMC) 7000 kg i może przewozić ładunek 2300 kg. LMV jest również wysoce niezawodny, a jego ekonomiczność i łatwość utrzymania oznaczają zoptymalizowane wsparcie logistyczne dla sił zbrojnych oraz niskie koszty eksploatacji.