Komunikaty

Iveco na Challenge Bibendum 2011
Iveco wzieło udział w Challenge Bibendum 2011, najważniejszej imprezie na swiecie w dziedzinie zrównoważonego transportu, zorganizowanej przez firme Michelin w Berlinie w dniach 18-22 maja br. W czasie tej ważnej dorocznej imprezy odbywaja sie konferencje i testowane sa samochody, aby zwrócic uwage na transport drogowy i technologie jutra w zakresie zrównoważonego transportu.

Challenge Bibendum 2011 wraca w tym roku do Europy po udanej edycji w Rio De Janeiro w Brazylii w 2010 roku. Edycja tej imprezy w 2011 roku jest dedykowana transportowi przyszłosci, który ma byc zgodny z potrójna koncepcja “Ekologiczny- Bezpieczny-Zintegrowany ze Srodowiskiem”. Sa to też trzy obszary innowacji w których aktywnie działaja główne podmioty z branży transportowej.
 • Ekologiczny: pojazd bardziej ekologiczny i idealnie, gdyby oferował możliwosc przemieszczania sie przy zerowej emisji spalin.
 • Bezpieczny: transport bezwypadkowy.
 • Zintegrowany ze srodowiskiem: transport inteligentny i zintegrowany ze srodowiskiem.
Powyższe cele Iveco przyjeło jak swoje własne i na imprezie Challenge Bibendum 2011 przedstawiło serie zaawansowanych rozwiazan technologicznych razem z duża i urozmaicona oferta opracowana z mysla o licznych potrzebach wszystkich firm przewozowych. Celem Spółki jest udostepnienie klientom asortymentu najbardziej nowatorskich produktów zgodnych z wymaganiami zrównoważonego transportu, zachowujac przy tym realistyczne i pragmatyczne podejscie do biznesu.

Stanowisko Iveco

Stoisko Iveco znajdowało sie w Hali 1 na wyłaczonym z ruchu lotnisku Tempelhof w Berlinie. Główna atrakcja stoiska był koncepcyjny samochód cieżarowy Iveco Glider, zaprojektowany z mysla o maksymalizacji wydajnosci, oszczednosci energii oraz komforcie kierowcy w czasie jazdy.

Przy pomocy koncepcyjnego samochodu cieżarowego Glider, Iveco chce podkreslic to, że przez cały czas prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad nowymi rozwiazaniami technologicznymi jutra, stale posuwajac sie naprzód w dziedzinie badan i innowacji, gdyż uważa, że jest to najlepszy sposób, aby zbudowac "rzeczywistosc jutra."

Samochód cieżarowy Iveco Glider zawiera cała game innowacyjnych rozwiazan zwiekszajacych wydajnosc, oszczednosc energii i dobre samopoczucie kierowcy na dalekich trasach. Samochód koncepcyjny wiaże sie z obietnica imponujacego potencjału oszczednosci paliwa (zużycie paliwa jest szacowane na poziomie do 40% niższym niż w przypadku tradycyjnego samochodu cieżarowego z silnikiem Diesla). Jest to możliwe dzieki zastosowaniu w pojezdzie zródeł energii odnawialnej w postaci ogniw fotowoltaicznych, układu odzyskiwania energii kinetycznej, układu odzyskiwania ciepła ze spalin, zastosowaniu wysokowydajnych rozwiazan takich jak silnik bez paska klinowego, a także najnowszej generacji układów cieplnych i pomocniczych. Inżynierowie Iveco konstruujac samochód koncepcyjny Glider zwrócili również baczna uwage na zmniejszenie oporów powstajacych w czasie jazdy, a w szczególnosci na zmniejszenie oporu aerodynamicznego, a także oporów toczenia.

Zgodnie z duchem imprezy Challenge Bibendum 2011 oprócz Glidera Iveco wystawiło również inne pojazdy zgodne z hasłem “Ekologiczny-Bezpieczny- Zintegrowany ze Srodowiskiem”. Pojazdy te stały na zewnatrz hali, tak aby odwiedzajacy wystawe mogli sie nimi przejechac po specjalnie przygotowanym torze.

Jesli chodzi o przewozy miejskie, to Iveco proponuje ECODaily Electric 35S, z układem napedowym o mocy 60 kW (na stoisku DHL Deutsche Post); a także samochód dostawczy ECODaily z napedem hybrydowym składajacym sie z silnika Diesla produkcji FPT Industrial o mocy 85 kW oraz silnika elektrycznego 32 kW; oraz samochód cieżarowy Eurocargo, DMC 7,5 tony, z napedem hybrydowym składajacym sie z silnika Tector Diesel o mocy 160 KM (118 kW) produkcji FPT Industrial, zgodny z norma emisji spalin Euro V oraz silnika elektrycznego o maksymalnej mocy 44 kW. Najcieższym ekologicznym pojazdem cieżarowym Iveco do użytku miejskiego bedzie Stralis, DMC 26 ton, z silnikiem Cursor 8, produkcji FPT Industrial, na spreżony gaz ziemny (CNG) 6x2, o mocy 270 KM (200 kW).

W segmencie transportu dalekobieżnego Iveco zaprezentowało w Berlinie pojazd ECOStralis AS440S46 T/P, wyposażony w silnik dieslowski Cursor 10, produkcji FPT Industrial, o mocy 460 KM (338 kW).

Irisbus, spółka należaca do Grupy Iveco, która specjalizuje sie transporcie publicznym, również wystawiła dwa modele. Modele te to: 12 metrowy Citelis, z napedem hybrydowym składajacym sie z silnika elektrycznego o mocy 175kW oraz silnika dieslowskiego Tector 6, produkcji FPT Industrial, zgodnego z restrykcyjna norma emisji spalin EEV, o mocy 300 KM (220 kW). Na wystawie bedzie można również zobaczyc Magelys Pro., najnowszy pojazd z asortymentu autokarów Irisbus. Autokar wyposażono w silnik dieslowski Cursor 10, produkcji FPT Industrial, spełniajacy wymagania normy emisji spalin Euro V, o mocy 380 KM (280 kW), który współpracuje ze skrzynia biegów ZF 6S1600. Pojazd ten został pokazany po raz pierwszy publicznie w Syrakuzach w marcu 2011 roku. Wszystkie pojazdy z napedem dieslowskim i hybrydowym przeznaczone do testów na zewnatrz beda używac hydrorafinowanego oleju roslinnego (HVO), paliwa dostarczonego na czas trwania wystawy przez spółke Neste Oil. To zaawansowane biopaliwo syntetyczne może zmniejszyc emisje CO2 (liczona w cyklu “well-to-wheel” – od szybu wiertniczego do koła) aż o 80%. Tak naprawde połaczenie alternatywnego napedu i paliwa daje najlepsze wyniki jesli chodzi o zmniejszenie spalania paliwa i emisji dwutlenku wegla.

Pojazdy z napedem elektrycznym

Iveco uczestniczyło w pionierskich pracach nad rozwojem pojazdów z napedem elektrycznym, gdyż już w 1986 roku zaprojektowało i zbudowało pierwszy samochód dostawczy Daily napedzany silnikiem elektrycznym, stopniowo rozwijajac technologie stosowana w pozostałych samochodach cieżarowych oraz w asortymencie autobusów miejskich.

ECODaily Electric jest lekkim pojazdem dostawczym, o zerowej emisji spalin, zaprojektowanym, produkowanym, sprzedawanym i serwisowanym wyłacznie przez Iveco.

ECODaily Electric jest pojazdem napedzanym silnikiem elektrycznym. Naped pojazdowi zapewnia silnik elektryczny sterowany falownikiem, który również odzyskuje energie kinetyczna w czasie hamowania pojazdu. Pojazd ECODaily Electric jest dostepny w wersji 35S (nadwozie typu furgon lub na ramie z kabina) z zespołem silnikowo-pradnicowym o mocy szczytowej 60 kW oraz w wersji 50C (furgon, nadwozie na ramie z kabina oraz minibus), z zespołem silnikowopradnicowym o mocy szczytowej 80 kW.

Pojazd ECODaily Electric jest wyposażony w szczelnie zamkniete akumulatory Na/NiCl2 (sodowo-niklowo-chlorkowe), które nie wydzielaja żadnych gazów, nie wymagaja serwisowania, nadaja sie w pełni do ponownego wykorzystania, a ich napiecie znamionowe wynosi 278 wolt. W zależnosci od wersji i wymagan w zakresie niezależnosci, lekki pojazd użytkowy ECODaily Electric może byc wyposażony od dwóch do czterech akumulatorów i posiadac układ hamowania odzyskowego, służacy ładowaniu akumulatorów i zwiekszajacy niezależnosc pojazdu od zewnetrznych zródeł energii. Najwyższa predkosc została ograniczona elektronicznie do 70 km/h, natomiast pojazd może przejechac bez ładowania z zewnetrznych zródeł energii od 90 do 130 km przy pełnym obciażeniu, w zależnosci od liczby zainstalowanych akumulatorów oraz charakteru pracy przewozowej.

Pojazd jest wyposażony w jedna ładowarke akumulatorów dla każdego akumulatora trakcyjnego, a także w wystarczajaca liczbe gniazdek z pradem trójfazowym o parametrach 380 V / 32 A. Ładowanie akumulatora trwa osiem (8) godzin. Cieżar akumulatorów stanowił dawniej ograniczenie w praktycznosci pojazdów z napedem elektrycznym, gdyż zmniejszał maksymalny ładunek użyteczny. Iveco w znacznym stopniu przezwycieżyło ten problem: przy dwóch zainstalowanych akumulatorach, lekki pojazd użytkowy ECODaily Electric waży zaledwie 300 kg wiecej niż standardowa wersja z silnikiem Diesla bez ładunku. Układy trakcji elektrycznej sa sterowane przez dedykowany układ ECU, który komunikuje sie przy pomocy szeregowej magistrali komunikacyjnej (CAN). Dodatkowe układy takie jak układ chłodzenia akumulatorów oraz siłownik pneumatyczny pompy hamulca sa napedzane przez 12 V silniki elektryczne sterowane falownikami DC/DC. Pompa odpowiedzialna za wspomaganie kierownicy jest zasilana bezposrednio z akumulatora trakcyjnego pradu stałego.

Wyswietlacz na tablicy wskazników jest podłaczony do szeregowej magistrali komunikacyjnej (CAN) i zapewnia obsługe wszystkich potrzebnych informacji niezbednych do prawidłowego kierowania pojazdem: pokazuje m.in. stan naładowania akumulatora, napiecie, temperature, prad akumulatora oraz informacje na temat funkcjonowania elektrycznego układu napedowego. Lekki pojazd użytkowy ECODaily Electric prowadzi sie w sposób dosc intuicyjny i jest on zbliżony do tradycyjnego furgonu z automatyczna skrzynia biegów. ECODaily Electric doskonale sprawdza sie we wszystkich typowych zadaniach przewozowych w miescie w tym m.in. w dystrybucji towarów od drzwi do drzwi oraz w komunikacji miejskiej.

Pojazdy z napedem hybrydowym (z silnikami Diesla i elektrycznym)

Hybrydowe układy napedowe zapewniaja znaczace korzysci pod wzgledem komfortu dla kierowcy jak i zmniejszonego zużycia paliwa, które, w zależnosci od pracy przewozowej, siegaja aż 30% w porównaniu z tradycyjnymi pojazdami. Tak doskonałe osiagi sa możliwe dzieki trzem najważniejszym rozwiazaniom:
 • Układ hamowania odzyskowego: gdy kierowca pusci pedał przyspieszacza lub gdy nacisnie pedał hamulca, silnik elektryczny przekształci czesc energii kinetycznej pojazdu w energie elektryczna, która posłuży ładowaniu akumulatora.
 • Układ start-stop: silnik Diesla jest automatycznie wyłaczany gdy nie jest potrzebny do napedzania pojazdu lub zasilania dodatkowych układów. Wtedy używany jest tylko silnik elektryczny, aby pojazd mógł rozpoczac jazde. Nastepnie silnik Diesla jest ponownie uruchamiany automatycznie gdy pojazd osiagnie okreslona predkosc lub gdy kierowca potrzebuje skorzystac z wiekszego przyspieszenia.
 • Mniejsza moc silnika Diesla: zastosowanie hybrydowego układu napedowego składajacego sie z silnika Diesla i silnika elektrycznego pozwala zamontowac w pojezdzie silnik Diesla o mniejszej mocy dzieki silnikowi elektrycznemu, który rekompensuje te utrate mocy. Jazda miejska, która nierozerwalnie wiaże sie z duża liczba operacji zatrzymywania i ruszania, staje sie o wiele bardziej ekonomiczna, chociaż pojazd jest tak samo wydajny i elastyczny jak normalny pojazd użytkowy poruszajacy sie po autostradzie.
Niezależnie od tego czy trakcja jest zapewniana całkowicie przez silnik elektryczny czy też całkowicie przez silnik Diesla, czy też przez obydwa silniki naraz, to to co mogłoby sie na pierwszy rzut oka wydawac narażeniem układu napedowego na utrate mocy, jest tak naprawde pasjonujacym i nowatorskim rozwiazaniem.

ECODaily Hybrid

Lekki pojazd użytkowy ECODaily z napedem hybrydowym (silniki Diesla i elektryczny) wystawiony na pokazie Challenge Bibendum 2011 posiada 16 zaworowy silnik Diesla, produkcji FPT Industrial, o pojemnosci 2.3 litra, o mocy 116 KM (85 kW) w połaczeniu z synchronicznym, trójfazowym zespołem silnikowopradnicowym o mocy 32 kW.

Skrzynia biegów Agile sprzega silnik Diesla oraz układy sterowania trakcja elektryczna, a także odpowiada za automatyke zmiany biegów i sprzegła zgodnie z potrzebami kierowcy. W efekcie pojazd porusza sie bardzo podobnie do tradycyjnego pojazdu użytkowego z automatyczna skrzynia biegów. Układ trakcji elektrycznej jest zasilany przez litowo-jonowy (Li-Ion) akumulator zasilajacy, spełniajacy wysokie wymagania. Układ sterowania napedem powoduje, że pojazd rusza z miejsca używajac silnika elektrycznego, a nastepnie automatycznie uruchamia silnik Diesla gdy wymagana jest wieksza moc, sprzega silnik elektryczny w czasie przyspieszania i jezdzie pod góre, wyłacza automatycznie silnik Diesla gdy pojazd zwalnia i sie zatrzymuje, a nastepnie uruchamia układ hamowania odzyskowego w czasie zwalniania. Dzieki maksymalnej predkosci 130 km/h, lekki pojazd użytkowy ECODaily Hybrid jest idealny nie tylko do przewozów miejskich, lecz również pozamiejskich, co wiaże sie z dodatkowa korzyscia oszczednosci paliwa do 30% w czasie jazdy miejskiej w stosunku do tradycyjnego silnika Diesla.

Eurocargo Hybrid

Samochód cieżarowy Eurocargo Hybrid było dotychczas dostepny tylko w wersjach 7,5 oraz 12 ton DMC: natomiast teraz asortyment został poszerzony o dodatkowa wersje 15 ton DMC, specjalnie opracowana z mysla o pracy w przedsiebiorstwach komunalnych. Nowa wersja 15 ton DMC Eurocargo Hybrid jest wyposażona w układ napedowy składajacy sie z silnika Diesla i silnika elektrycznego, która jest idealna do dystrybucji i odbioru towarów w miastach, ale także zapewnia dobra predkosc na autostradzie spalajac przy tym do 30% mniej paliwa niż taki sam model z silnikiem Diesla w warunkach miejskich. Wersja dostarczona do jazd testowych w czasie imprezy motoryzacyjnej Challenge Bibendum 2011 to był model posiadajacy 7,5 tony DMC, z 16 zaworowym, 4 cylindrowym silnikiem Tector Diesel, produkcji FPT Industrial, zgodnym z norma emisji spalin Euro V, o mocy 160 KM (118 kW), pracujacym razem z układem trakcji elektrycznej, opracowanym wspólnie z firma Eaton, składajacym sie z zespołu silnikowo-pradnicowego o mocy 44 kW, z automatyczna 6-biegowa skrzynia biegów oraz zespołem litowo-jonowych (Li-Ion) akumulatorów o znamionowej mocy wynoszacej 1,9 kWh.

Dzieki układowi napedowemu pojazd rusza z miejsca przy pomocy silnika elektrycznego, a nastepnie silnik Diesla zostaje uruchomiony automatycznie gdy kierowca potrzebuje wiecej mocy. Równolegle układ sterowania zasprzegla silnik elektryczny gdy potrzebna jest dodatkowa moc do przyspieszania lub gdy pojazd podjeżdża pod wzniesienie, steruje układem start-stop oraz uruchamia układ hamowania odzyskowego w czasie zwalniania pojazdu. Masa użyteczna jest zmniejszona zaledwie o 200 kg w porównaniu z modelami z silnikiem Diesla. Kolejna innowacja w tym pojezdzie jest automatyczne uruchamianie hamulca silnikowego w czasie zwalniania, nawet zanim kierowca użyje hamulca głównego.

Pojazdy z silnikami na gaz ziemny

Iveco przypisuje ogromna wage do gazu ziemnego jako paliwa i dzieki temu może sie pochwalic najwieksza gama pojazdów użytkowych z silnikami na spreżony gaz ziemny (CNG) w Europie. Pojazdy na spreżony gaz ziemny (CNG) od dłuższego czasu sa powszechne we Włoszech, a ich dalszy rozwój jest jednym z priorytetów Iveco w zakresie prac badawczo-rozwojowych.

Iveco jest liderem w Europie w dziedzinie budowy i sprzedaży pojazdów na spreżony gaz ziemny (CNG) w tym cieżarówek, furgonów i autobusów do różnych zadan przewozowych, a w szczególnosci do jazdy po trasach miejskich. Mimo, że samochody cieżarowe Iveco z silnikami Diesla spełniaja normy emisji spalin Euro V czy nawet bardziej rygorystyczna norme EEV i moga sie pochwalic wyjatkowa niskimi poziomami emisji spalin, to emisja spalin z pojazdów z silnikami spalajacymi spreżony gaz ziemny (CNG) jest zbliżona do wymagan normy emisji spalin Euro VI, która zacznie obowiazywac w stosunku do cieżkich pojazdów użytkowych i autobusów od 2014 roku.

Ponadto stechiometryczny układ spalania Iveco (spalanie przy prawidłowej proporcjach mieszanki powietrza i paliwa pod wzgledem chemicznym) w silnikach FPT spalajacych gaz ziemny z trójstopniowymi katalizatorami bazuje na niezawodnej i trwałej technologii rozwijanej na przestrzeni wielu lat w segmencie transportu lekkiego. Układ ten umożliwia wykrycie składu użytej mieszaniny gazowej oraz dostosowania odpowiednio pracy silnika, utrzymujac emisje spalin na niskim poziomie bez szwanku dla osiagów pojazdu. Iveco również prowadzi prace i zyskuje doswiadczenie w dziedzinie pojazdów używajacych mieszanki metanu i wodoru jako paliwa (do 30%), stwarzajacej ciekawe możliwosci zmniejszenia emisji CO2 w jeszcze wiekszym stopniu.

Pojazdy użytkowe Iveco z silnikiem na spreżony gaz ziemny (CNG) już moga używac biometanu, jednego ze zródeł odnawialnej energii z najbardziej obiecujacymi wynikami jesli chodzi o redukcje emisji gazów cieplarnianych.

ECOSTRALIS

ECOStralis jest rozwiazaniem oferowanym przez Iveco w odpowiedzi na rosnacy popyt na bardziej ekologiczne formy transportu dalekobieżnego. Samochód cieżarowy ECOStralis jest zarówno ekologiczny jak i wydajny, a także został zaprojektowany z mysla o obcieciu kosztów, a w szczególnosci kosztów paliwa, które stanowia prawie jedna trzecia kosztów eksploatacyjnych nowoczesnego pojazdu użytkowego.

Łaczac zaawansowana technike pojazdu z inteligentnymi parametrami takimi jak typ ładunku i predkosc przejazdu, ECOStralis zmniejsza koszty paliwowe nawet do 10%.

ECOStralis jest dostepny w wersjach AS, AD oraz AT i może byc wyposażony w silnik Diesla Cursor 10 produkcji FPT Industrial, o mocy od 420 KM (309 kW) do 460 KM (338 kW).

Iveco Glider

Koncepcja pojazdu Iveco Glider została zainspirowana obserwacjami przyrody. Design pojazdu symbolizuje przemiane orła, który szybuje w powietrzu w czasie schodzenia w dół, aby na koniec stac sie Iveco Gliderem w momencie ladowania na ziemi. Glider jest to całkowicie nowa koncepcja w projektowaniu pojazdów i obiecuje wysoka wydajnosc oraz niski poziom oddziaływania na srodowisko. Koncepcja opiera sie na dwóch głównych pomysłach: wydajnosci energetycznej i podejscia do warunków życiowych w kabinie.

Maksymalna wydajnosc energetyczna jest osiagana na cztery sposoby:
 • wytwarzanie energii odnawialnej w pojezdzie
 • odzysk energii
 • wyjatkowo wydajna energetycznie konstrukcja
 • zmniejszony opory ruchu.
Wytwarzanie energii odnawialnej w samochodzie

Iveco Glider wykorzystuje ogniwa fotowoltaiczne, aby wytwarzac energie odnawialna w pojezdzie. Ogniwa fotowoltaiczne pokrywaja obszar około 2 m2 na dachu kabiny, który jest nieustannie omiatany czysta struga powietrza, w efekcie zapewniajac maksymalna wydajnosc i wytwarzanie do 2 kWh energii dziennie. Odzysk energii. W przyrodzie na drodze ewolucji ekosystemy zużywaja energie w sposób racjonalny, a marnotrawstwo energii jest zmniejszone do minimum.

Zainspirowani przyroda inżynierowie Iveco opracowali układy do odzyskiwania i wykorzystywania energii kinetycznej, która gdyby nie została wykorzystana to zostałaby rozproszona w postaci ciepła w czasie hamowania, a także jako ciepło silnika, które byłoby utracone razem ze spalinami i przez chłodnice. System Iveco do odzyskiwania energii kinetycznej (KERS) odzyskuje wystarczajaco dużo energii, aby zasilic nia wiekszosc pomocniczych układów elektrycznych pojazdu.

W przypadku Glidera, ciepło ze spalin jest zamieniane w energie elektryczna przy pomocy układu termodynamicznego, który działa jak mały, wydajny silnik parowy działajacy w oparciu o cykl cieplny Rankine’a. Wysokowydajny wymiennik ciepła jest zainstalowany na linii wydechu spalin zaraz za układem kontroli emisji i wytwarza cisnienie w obwodzie z ciecza organiczna, która może funkcjonowac nawet w niskich temperaturach. Układ odzyskiwania ciepła zmniejsza zapotrzebowanie pojazdu na paliwo o 10% w czasie jazdy na autostradzie.

Nadmiar energii elektrycznej nie wykorzystanej przez układy pomocnicze jest przechowywany w specjalnym akumulatorze wysokoenergetycznym (Pomocnicza jednostka energetyczna) i może byc użyty jako zródło energii gdy pojazd jest nieruchomy.

Konstrukcja o wyjatkowej wydajnosci energetycznej

Kompleksowa gospodarka energia oznacza obniżenie nie tylko zużycia, lecz również zapotrzebowania na energie. Dlatego też w pojezdzie Iveco Glider zostało zainstalowane energooszczedne dodatkowe wyposażenie elektryczne (w tym elektryczny układ klimatyzacji z energooszczedna funkcja sterowania mikroklimatem w kabinie), nowej generacji układ ogrzewania oraz oswietlenie wewnetrzne, a także oswietlenie w pełni wykorzystujace diody elektroluminescencyjne (LED).

Zmniejszony opór w czasie jazdy

Czerpiac inspiracje z zaawansowanej aerodynamiki, która pozwala ciału szybowac, opracowano i zastosowano szereg specjalnych cech w pojezdzie cieżarowym Glider, aby umożliwic mu dostosowanie charakterystyki aerodynamicznej do realizowanej pracy przewozowej.

Nowy pokładowy układ gospodarowania energia cieplna (układ inteligentnego chłodzenia) łaczy płaskie wymienniki ciepła pozwalajace na aktywne zarzadzanie chłodzacym oporem (Aktywne przegrody ruchome), w efekcie zmniejszajac współczynnik oporu powietrza (Cx) Glidera.

Innowacyjna obrotnica siodłowa pozwala na automatyczne rozprzeganie naczep, a co najważniejsze pozwala na regulowanie odległosci pomiedzy ciagnikiem siodłowym a naczepa w czasie jazdy pojazdu, w celu zminimalizowania zawirowan powietrza i siły oporu.

Stylistyka i wnetrza

Stylistyka pojazdu bazuje na najbardziej wydajnej interpretacji zewnetrznej aerodynamiki oraz optymalizuje opływ powietrza w przedziale silnikowym i pod pojazdem wzdłuż całej długosci aż do wydechu na koncu pojazdu.

Wydajnosc aerodynamiczna linii nadwozia pojazdu jest zwiekszona przez płaskie wymienniki ciepła, które działaja jak owiewki po bokach. Iveco Glider stanowi również ucielesnienie nowego podejscia do warunków życiowych w kabinie, dzieki wnetrzu pojazdu zaprojektowanym z uwzglednieniem potrzeb użytkowników. Projekt wnetrza Iveco Glider to tak naprawde ponowna interpretacja trzech głównych funkcji kabiny w czasie długich tras:
 • PROWADZENIE POJAZDU: lepsza ergonomika oznacza wieksze Bezpieczenstwo
 • MIEJSCE PRACY: zaawansowana technologia oznacza wyższa wydajnosc
 • DOM: niezbedne jest zapewnienie komfortu i dobrego samopoczucia
Aby zoptymalizowac funkcje “PROWADZENIE POJAZDU”, tablica przyrzadów została przymocowana przy kole kierownicy pod katem dajacym sie regulowac, tak żeby przyrzady były doskonale widoczne dla kierowcy niezależnie od jego pozycji za kierownica. Tablica przyrzadów jest całkowicie konfigurowalna i zawiera naturalny i intuicyjny interfejs, który sprawnie dostarcza łatwo przyswajalnych informacji. Interfejs można nawet dopasowac do indywidualnych potrzeb klienta lub osób realizujacych zadanie przewozowe.

Aby umożliwic efektywne korzystanie z kabiny w trybie “MIEJSCE PRACY”, zostało stworzone nowoczesne i komfortowe stanowisko pracy po stronie pasażera. Inteligentna jednostke sterujaca można skonfigurowac jako wielofunkcyjny komputer i używac z pulpitem sterowniczym wyposażonym w blat roboczy, szuflady i uchwyt na butelki.

Mikroklimat panujacy w kabinie jest kolejnym ważnym czynnikiem od którego zależy dobre samopoczucie osób w niej przebywajacych. Układ klimatyzacji steruje powietrzem wdmuchiwanym do kabiny pod katem jego temperatury, predkosci, wilgotnosci oraz zapachu, tak aby kierowca czuł sie swobodnie. Samochód cieżarowy Iveco Glider został również wyposażony w „oddychajaca” tablice wskazników i tylna scianke, które zostały opracowane wspólnie z firma Reiter Automotive: to nowatorskie rozwiazanie zaspokaja potrzebe zapewnienia stałej temperatury wewnatrz pojazdu bez przeciagów, które zostały ograniczone do okreslonych miejsc w pojezdzie.

W przypadku funkcji “DOM” Iveco Glider zapewnia rozwiazania z zakresu odpoczynku i ochrony osobistej. Wielofunkcyjne urzadzenie o nazwie Hotpoint- Aniston “Ivory” zapewnia wszystkie funkcje dostepne w prawdziwej kuchni, poczawszy od przechowywania żywnosci, poprzez gotowanie, a skonczywszy na zmywaniu naczyn.

Miejsce do spania posiada regulowane łóżko. Łóżko składa sie do góry i gdy nie jest używane to zajmuje bardzo mało miejsca. W przypadku gdy jest potrzebne to można je rozłożyc i ustawic na dowolnej wysokosci dogodnej dla kierowcy. Nowe rozwiazanie z zakresu kompleksowego zagospodarowania przestrzeni kabiny pozwala wykorzystac przestrzen z tyłu kabiny do odpoczynku, cwiczen, ogladania filmów, czytania lub w dowolnie innym celu zgodnym z preferencjami użytkownika.

Fotele pojazdu Iveco Glider zasługuja na specjalna uwage. Otóż fotele te stanowia “koncepcje w ramach koncepcji” i zostały zaprojektowane jako siedzenia nowej generacji, które łacza w sobie ergonomie z możliwoscia regulacji, styl z funkcjonalnoscia, a także stylowe materiały z łatwoscia utrzymania ich w czystosci. Iveco Glider zawiera również zaawansowane rozwiazania projektowe w zakresie oswietlenia i akustyki przestrzennej. Wnetrze kabiny jest podswietlone oraz oswietlane przez swiatło punktowe z wykorzystaniem diod elektroluminescencyjnych (LED) w celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, lepszych parametrów użytkowych i dłuższej eksploatacji. Podswietlenie wnetrza zostało zaprojektowane specjalnie z mysla o prowadzeniu pojazdu i odpoczynku. Podswietlenie wnetrza nie meczy kierowce siedzacego za kierownica, a w czasie przerw pozwala pasażerom w pełni odpoczac i byc w zgodzie z pojazdem. Wreszcie oswietlenie punktowe ułatwia wykonywanie zadan, które wymagaja odpowiedniego oswietlenia, ze swiatłem skierowanym na miejsce pracy kierowcy w kabinie.

Transport publiczny

Zgodnie ze swoim powołaniem jakim jest bycie innowacyjnym producentem, Iveco Irisbus daży do zaspokojenia potrzeb klientów, którzy przykładaja coraz wieksza uwage do bezpieczenstwa, komfortu i ekologicznosci kupowanych przez siebie pojazdów.

Citelis

Na imprezie motoryzacyjnej Challenge Bibendum 2011, Iveco Irisbus przedstawia swój autobus miejski o nazwie Citelis, który jest 12 metrowa wersja nowej generacji, z zaawansowanym układem napedowym: jest to seryjny naped hybrydowy z silnikami Diesla i elektrycznym.

Tego typu układ trakcyjny jest idealnym rozwiazaniem dla transportu publicznego w miastach. Krótko mówiac jest to elektryczny układ trakcyjny z urzadzeniem do ładowania akumulatorów na pokładzie. W zależnosci od warunków eksploatacyjnych, naped hybrydowy pozwala zmniejszyc zużycie paliwa do 39%, a także emisje dwutlenku wegla (CO2), przy czym emisja tlenków azotu (NOx) zmniejsza sie do 50%.

W czasie przyspieszania moc wytwarzana przez silnik Diesla może byc zintegrowana z moca silnika elektrycznego napedzanego energia z akumulatorów. Przy stałej predkosci, energia z akumulatorów nie jest pobierana ponieważ moc dostarczana przez silnik Diesla jest wystarczajaca do utrzymania predkosci. Przy hamowaniu silnik elektryczny zachowuje sie jak pradnica: odzyskuje energie kinetyczna, zamienia ja w energie elektryczna i ładuje akumulatory. Po zatrzymaniu pojazdu, silnik Diesla zostaje wyłaczony i spaliny przestaja byc wydalane na zewnatrz, co przyczynia sie do jeszcze wiekszych oszczednosci paliwa i znacznego zmniejszenia zanieczyszczen powietrza, a także hałasu. Gdy pojazd znowu rusza, akumulatory dostarczaja silnikowi elektrycznemu energii, a w momencie gdy kierowca nacisnie pedał przyspieszacza uruchamiany jest ponownie silnik Diesla.

Autobus Citelis z napedem hybrydowym jest również dostepny w 18 metrowej wersji z silnikiem Tector 6 Diesel, o mocy 300 KM (220 kW), produkcji FPT Industrial, który pracuje razem z silnikiem elektrycznym o mocy 200 kW.

Magelys Pro

Z powodu doskonałych osiagów Magelys jest plasowany w segmencie luksusowych autokarów. Ostatnio rodzina pojazdów Magelys powiekszyła sie o autokar Magelys Pro, oferowany do przewozów zarówno w turystyce krajowej jak i zagranicznej, który posiada wszystkie cechy charakterystyczne dla rodziny Magelys.

Autokar Magelys Pro jest dostepny w dwóch długosciach (12,2 m oraz 12,8 m), odpowiednio z 53 i 57 miejscami siedzacymi. Autokar jest napedzany przez silnik dieslowski Cursor 10, produkcji FPT Industrial, o mocy 380 KM (280 kW), zgodny z norma emisji spalin Euro V, który współpracuje z 6-biegowa mechaniczna skrzynia biegów ZF 6S 1600, lub przez silnik dieslowski o mocy 450 KM (330 kW), produkcji FPT Industrial, współpracujacy z 12-biegowa automatyczna skrzynia biegów ZF AS-Tronic, która pozwala osiagnac wiekszy moment obrotowy przy niższych obrotach silnika.

Autokar Magelys Pro jest wyposażony w zawieszenie w pełni pneumatyczne, które z przodu jest niezależne. Doskonałe trzymanie sie drogi, swietne sterowanie kierunkowe, brak kołysania bocznego i wzdłużnego, a także wyższy komfort jazdy dla pasażerów to główne atuty tego układu zawieszenia.

Iveco

Iveco – spółka z Grupy Fiat Industrial - projektuje, produkuje i sprzedaje cała game pojazdów we wszystkich segmentach rynku, od pojazdów lekkich poprzez pojazdy srednie, a skonczywszy na cieżkich pojazdach dostawczych, cieżarówki terenowe, autobusy do przewozów miejskich i miedzymiastowych oraz autokary, a także pojazdy do zadan specjalnych takie jak wozy straży pożarnej, pojazdy do zadan terenowych oraz do ochrony ludnosci cywilnej.

Zatrudnienie w Iveco wynosi około 25,000 osób, firma posiada 24 zakładów produkcyjnych w 11 krajach na całym swiecie, a jej doskonałe rozwiazania technologiczne powstaja w szesciu (6) osrodkach badawczo-rozwojowych. Iveco prowadzi działalnosc w Chinach, Rosji, Australii i Ameryce Łacinskiej, a także w Europie. Około 5,000 punktów sprzedaży oraz serwisowych w ponad 160 krajach gwarantuje pomoc techniczna, niezależnie od tego w którym punkcie swiata pojazd Iveco jest eksploatowany.