Komunikaty

IVECO prezentuje nowy model Daily Electric


Po wielkim sukcesie Nowego Daily, który zdobył prestiżowy tytuł „Międzynarodowego Samochodu Dostawczego Roku 2015”, IVECO prezentuje wyjątkowy na światową skalę, nowy model Daily Electric. Premiera modelu miała miejsce na Ecomondo — targach poświęconych gospodarce ekologicznej i obiegowej, które odbyły się w dniach od 3 do 6 listopada w Rimini.

Nowy IVECO Daily Electric to stuprocentowo elektryczny, bezemisyjny pojazd, gwarantujący maksymalną zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju. Samochód ten charakteryzuje się najwyższym poziomem niezawodności i idealnie sprawdza się w mieście, na przykład w dystrybucji przesyłek kurierskich lub przewozach pasażerskich.

W modelu tym wprowadzono szereg nowych rozwiązań w porównaniu z jego poprzednikiem. Zużycie energii obniżono dzięki zastosowaniu wysokowydajnych i lekkich podzespołów układu elektrycznego, zaś czas działania akumulatorów wydłużył się nawet o 20 procent. Ponadto ładowność Nowego Daily Electric wzrosła o około 100 kilogramów. Parametry akumulatorów, które w całości nadają się do recyklingu, zoptymalizowano pod kątem eksploatacji w każdych warunkach pogodowych i temperaturowych.

Opatentowany przez IVECO elastyczny system ładowania akumulatorów umożliwia uzupełnianie zapasu energii na stacjach publicznych i prywatnych. Ładowanie Nowego Daily w trybie szybkim trwa średnio tylko dwie godziny.

Nowy Daily Electric oferuje najlepszą w swojej klasie efektywność energetyczną. Zasięg samochodu w konfiguracji z trzema akumulatorami, mierzony zgodnie ze standardem NEDC (New European Driving Cycle), wynosi 280 kilometrów.

Kierowca ma do wyboru dwa tryby jazdy: Eco i Power. W trybie Eco moment obrotowy silnika jest regulowany pod kątem jak najmniejszego zużycia energii, jednak bez ograniczania maksymalnej prędkości pojazdu. W trybie Power kierowca ma do dyspozycji pełnię osiągów silnika elektrycznego.

Układ hamulcowy z systemem odzyskiwania energii to kolejne ważne rozwiązanie zastosowane w Nowym Daily Electric. Kierowca pojazdu może zdecydować, z której metody hamowania chce korzystać w czasie jazdy. W zależności od specyfiki drogi i natężenia ruchu może on wybrać optymalny tryb hamowania, ograniczając zużycie energii bez uszczerbku dla właściwości jezdnych i przyjemności z jazdy.

Dzięki najbogatszej ofercie w branży, obejmującej zarówno furgony, jak i kabiny z podwoziem przy dopuszczalnej masie całkowitej do 5,6 tony i kubaturze przestrzeni ładunkowej do 19,6 m3, Nowy Daily Electric, oparty na sprawdzonej i uniwersalnej konstrukcji Nowego Daily, doskonale radzi sobie w różnych warunkach eksploatacji — od transportu w centrach miast, poprzez przewozy wahadłowe, po transport rekreacyjny.

Niemal bezgłośna jazda przyczynia się do ograniczenia hałasu i umożliwia realizację nocnych dostaw w miastach. Ponadto Nowy Daily Electric jest standardowo wyposażony w akustyczny system ostrzegania pieszych, który uruchamia się automatycznie przy prędkości od 0 do 30 km/h.

Gwarancją wytrzymałości i solidności pojazdu jest podwozie ramowe skonstruowane z profili o przekroju „C” — jedna z najwyżej cenionych cech konstrukcyjnych Nowego Daily. Profile o takim przekroju, wykonane z wysoko wytrzymałej stali, zapewniają maksymalną trwałość i elastyczność wykorzystania pojazdu.

Wnętrze Nowego Daily Electric wyposażono w 7-calowy odłączany tablet i elektroniczną deskę rozdzielczą oraz najdoskonalszą w tej klasie technologię nawigacji opartą na systemie TomTom® Bridge, zaadaptowaną na potrzeby pojazdu marki IVECO. Unikatowy system nawigacji przeznaczony do Nowego Daily Electric został opracowany wspólnie przez firmy TomTom® i IVECO z myślą o zawodowych kierowcach. Stacja dokująca, częściowo zintegrowana z deską rozdzielczą, zapewnia wygodę korzystania z wbudowanego systemu i elastyczność typową dla urządzenia przenośnego.

Firma IVECO zaprojektowała i wyprodukowała pierwszy model Daily z napędem elektrycznym już w 1986 roku. Pojazd ten był prekursorem kolejnych modeli z silnikami elektrycznymi. Później ofertę rozszerzono o furgony i miejskie mikrobusy.