Komunikaty

Iveco na GasShow 2013

W dniach 6-7 marca 2013 r. IVECO Poland weźmie udział w międzynarodowych targach GasShow 2013 w Warszawie. Będzie to niepowtarzalna okazja do bliższego zapoznania się z pojazdami użytkowymi zasilanymi sprężonym gazem ziemnym - CNG, które zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie, a zalety ich eksploatacji przedstawione na II Konferencji 'Metan dla motoryzacji'.

GasShow to największe wydarzenie branży CNG, LNG i LPG w Europie Środkowej, które tradycyjnie gromadzi najważniejsze podmioty rynku autogazu w Polsce i Europie. IVECO Poland w czasie tegorocznej edycji wystawi w ramach targów 4 pojazdy:

  • Daily  65C14G CNG
  • Euro Cargo ML120EL20/P CNG 
  • Euro Cargo MLC160E20 K CNG
  • Ciągnik siodłowy Stralis AT 440S33T/P CNG

Iveco jest jedynym kompleksowym producentem lekkich, średnich i ciężkich samochodów dostawczych w pełnym zakresie pracujących na paliwie CNG. Linia pojazdów Iveco na CNG osiągnęła już w Europie sprzedaż wielkości 12 000 sztuk, które są używane głównie w transporcie miejskim.

Gaz ziemny jest jedynym z paliw przyszłości – już dziś stanowi oszczędne i ekologiczne rozwiązanie problemów transportowych:

  • pozwala zaoszczędzić ok. 40% kosztów paliwa w porównaniu z odpowiednikiem spalającym olej napędowy;
  • wywiera najmniejszy wpływ na środowisko spośród wszystkich silników wewnętrznego spalania (całkowity brak emisji siarki, węglowodorów i cząstek stałych, oraz niska emisja CO2);
  • cichy (ok. 5 db mniej niż taki sam silnik diesla);
  • przede wszystkim, jest to paliwo bezpieczne. Temperatura samozapłonu jest dwukrotnie wyższa niż ropy czy etyliny. Zbiorniki są testowane na ciśnienie dwukrotnie większe niż robocze. W razie wycieku, rzadszy od powietrza gaz ulatnia się szybko do atmosfery i nie zalega w zagłębieniach terenu.

Pojazdy na gaz ziemny mogą parkować w garażach podziemnych, na pokładzie promów, a przede wszystkim (dzięki bardzo niskim emisjom) poruszać się w strefach ograniczonego ruchu.

Cała gama pojazdów Iveco CNG spełnia wymagania dyrektywy EEV (Environmentally-friendly Enhanced Vehicle), emisje są zbliżone do przyszłej normy Euro 6.

Daily Natural Power to pojazd na gaz ziemny CNG. Zaprojektowany i zoptymalizowany do pracy na gazie ziemnym, gdy kończy się gaz, automatycznie przełącza się na tryb rezerwowy – zasilanie benzyną. Zasięg pojazdu może wynieść nawet do 350 km.

Dostępny w 6 głównych wersjach ładowności (od 3,5t do 7t w wersji podwozia i od 3,5 t do 5 t w furgonie) i trzech liniach nadwozia: furgon, podwozie oraz podwozie z kabiną brygadową 6+1. 6 różnych rozstawów osi (od 3300 mm do 3950 mm dla wersji furgon, 3450 mm do 4750 dla podwozia i od 4100 mm dla kabiny brygadowej. Przestrzeń ładunkowa w wersji furgon wynosi od 12 do 17,2 m3. Pojazdy Daily mogą prowadzić posiadacze prawa jazdy kat. „B” (dla pojazdów do 3,5 DMC).

Eurocargo zasilane gazem CNG stanowi alternatywę dla dieslowskich napędów, zostało stworzone do celów komunalnych lub dystrybucji miejskiej. Podobnie jak w wersji dieslowskiej jest bardzo uniwersalne i w każdych warunkach sprawdza się bez zarzutu.

Eurocargo wyposażone jest 200-konny, 6-cylindrowy silnik CNG o pojemności 5880 ccm, posiadający moment obrotowy 650 Nm przy 1250 obrotach na minutę. Doskonale się sprawdza w środowisku miejskim. Posiada 3 warianty dopuszczalnej masy całkowitej (DMC 12t, 15t, 16 t), dostępny jest z manualną lub automatyczną skrzynią biegów Allison.

Wypełnienie 480 litrami gazu (6 butli o pojemności 80 litrów każda) pozwala na kilkudniową eksploatację pojazdu w warunkach miejskich, a na trasie przejechanie nawet 350 km. Ergonomiczna kabina ułatwia życie kierowcy pojazdu komunalnego, a łatwość manewrowania na wąskich ulicach i ostrych zakrętach sprawia, że jest to pojazd stworzony do wykonywania zadań komunalnych.

Niewielkie zużycie gazu sprawia, że EuroCargo nie tylko dba o środowisko, respektując coraz ostrzejsze normy spalin w odniesieniu do centrów miast, ale również gwarantuje niskie koszty eksploatacji. 

Stralis to najmocniejszy pojazd z gamy Iveco zasilany gazem CNG. Do dyspozycji mamy aż trzy jednostki napędowe: 270, 300 lub 330 KM z odpowiednim maksymalnym momentem obrotowym 1.100, 1.200 i 1.300 NM, które doskonale się sprawdzają zarówno w rozwiązaniach komunalnych jak i dystrybucyjnych z manualną lub automatyczną skrzynią biegów Allison. Dopuszczalna masa zestawy podwozia może wynosić 19 lub 26 t, podczas gdy dopuszczalna masa zestawu ciągnika wynosi 40 ton.

Ofertę uzupełnia Stralis CNG-LNG, który oprócz standardowych butli CNG (zestaw 4 butli x 70 l) posiada również butlę LNG o pojemności 560l. Dzięki takiemu rozwiązaniu łączny zasięg może wynieść aż 750 km.